Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rondo na Głębokim decyzją szczecińskich radnych ma już patrona. To Franciszek Knapp

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Franciszek Kanpp, jeden z pionierów Szczecina patronem ronda przy Głębokim
Franciszek Kanpp, jeden z pionierów Szczecina patronem ronda przy Głębokim Sebastian Wołosz
Decyzję podjęli jednogłośnie radni Szczecina na wtorkowej sesji. Przedstawiamy postać patrona ronda przy szczecińskim jeziorze Głębokie. To on ochraniał willę Piłsudskiego.

Z wnioskiem o nadanie nazwy „Rondo Franciszka Knappa" wystąpiła Rada Osiedla Głębokie Pilchowo.

- Poprzez wyróżnienie ważnych dla miasta osób przekazujemy młodszemu pokoleniu pamięć o przeszłości, między innymi pamięć o pionierach Szczecina. Takim właśnie człowiekiem był Franciszek Knapp, żołnierz, patriota i niezłomny człowiek. Za jego imieniem i nazwiskiem kryje się emocjonująca, przemawiająca do wyobraźni historia. Pamięć o nim i jemu podobnym powoduje, że czujemy się związani z miejscem, czasem, z naszą krótką szczecińską historią - uzasadniają osiedlowcy.

ZOBACZ TEŻ:

Franciszek Kanpp, jeden z pionierów Szczecina. Kim był

Franciszek Knapp urodził się w 1898r. w Szczebrzeszynie. W wieku 17 lat został wcielony do marynarki wojennej imperium rosyjskiego. W czasie I Wojny Światowej dostał się do niewoli austriackiej.

Jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej brał udział w 1918r. w rozbrajaniu żołnierzy cesarstwa. Służył w szwoleżerach, brał udział w powstaniu śląskim. Ochraniał willę „Milusin”, w której mieszkał marszałek Polski Józef Piłsudski z rodziną. Od 1931 r. służył w Korpusie Ochrony Pogranicza.

Został ranny w kampanii wrześniowej 1939r., w czasie walk pod Lwowem. Podczas II Wojny Światowej służył w komórce kontrwywiadu Komendy Głównej AK. Aresztowany w 1944r. został osadzony na Pawiaku, a następnie wywieziony do obozu Gross-Rosen.

Po wojnie, w 1945 r wrócił do Polski i zamieszkał w Szczecinie, na Osiedlu Głębokie. Był współorganizatorem i dyrektorem Przedsiębiorstwa Spedycji Międzynarodowej „C.Hartwig”. W 1949 r aresztowany przez UB, a po 28 miesiącach śledztwa, skazany na 6 lat więzienia, z którego został zwolniony w 1955r. i następnie zrehabilitowany w 1956r. Zmarł w 1984 r., pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Jak wyglądał powojenny Szczecin? Przejdź do naszej galerii i zobacz unikatowe fotografie naszego miasta z lat 40. i 50. XX wieku >>>

Szczecin ponad 70 lat temu. Zobacz zrekonstruowane fotografi...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński