MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Roman Protasiewicz. Kim jest białoruski opozycjonista i jego dziewczyna Sofia Sapiega?

Agnieszka Szmaj
Agnieszka Szmaj
Kim jest Roman Protasiewicz, o którego zatrzymaniu mówi cały świat?
Kim jest Roman Protasiewicz, o którego zatrzymaniu mówi cały świat? Twitter
Kim jest Roman Protasiewicz? Gdy białoruski opozycjonista został zatrzymany na lotnisku w Mińsku, jego nazwisko znalazło się na ustach całego świata. Co takiego zrobił Protasiewicz, że zatrzymano go w taki sposób? Razem z nim została zatrzymana także jego dziewczyna, Sofia Sapiega. Sprawdź, co wiadomo o tym, kim jest Roman Protasiewicz i jego partnerka.
  • Białoruski opozycjonista Roman Protasiewicz został zatrzymany po tym, gdy samolot, w którym się znajdował, zmuszono do lądowania w Mińsku pod pretekstem materiałów wybuchowych na pokładzie.
  • Po ponad tygodniu od zatrzymania, państwowa telewizja wyemitowała wywiad z Protasiewiczem, w którym mężczyzna wiele opowiadał na temat białoruskiej opozycji.
  • Razem z Protasiewiczem, zatrzymana została także jego partnerka, Sofia Sapiega. W sieci pojawił się film, na którym dziewczyna przyznaje się do winy. Nagranie zaniepokoiło rodzinę Sapiegi.
  • Na Białoruś spadła fala krytyki po zatrzymaniu samolotu z Protasiewiczem na pokładzie. Samoloty zaczęły omijać białoruską przestrzeń powietrzną, a UE zapowiedziała kolejne sankcje wobec kraju.

Roman Protasiewicz. Kim jest białoruski opozycjonista zatrzymany w Mińsku?

Roman Protasiewicz to urodzony w 1995 roku białoruski dziennikarz i bloger. Działalność opozycyjną zaczął już jako nastolatek. Wówczas brał udział w „milczących protestach”, a także moderował grupy przeciwników Łukaszenki na portalu społecznościowym Vkontakte.

Protasiewicz do jesieni 2020 roku był jednym z redaktorów kanału Nexta w Telegramie. Założona przez Sciapana Puciłę Nexta to jeden z nielicznych niezależnych kanałów informacyjnych na Białorusi i zarazem najpopularniejszy białoruski kanał w Telegramie. Dziennikarz współpracował także z kanałem Białoruś mózgu (Biełaruś gołownogo mozga). Działalność obu mediów białoruskie władze uznały za ekstremistyczną.

Roman Protasiewicz i Sciapan Puciła zostali oskarżeni o działalność terrorystyczną, wzywanie do strajków i organizowanie zamieszek. Ich nazwiska trafiły na listę osób „zaangażowanych w terroryzm”, sporządzoną przez Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). Białoruskie organy ścigania poszukują ich od listopada 2020 roku, a ponieważ obaj mieszkali w Polsce, władze Białorusi zwracały się do naszego kraju o ich ekstradycję.

Roman Protasiewicz z Białorusi do Polski przeniósł się w obawie przed represjami w 2019 roku, zaś jesienią 2020 roku przeprowadził się na Litwę. To właśnie do tego kraju wracał, gdy samolot, na którego był pokładzie, został zatrzymany pod pretekstem umieszczonej w nim bomby.

Białoruś zmusiła do lądowania samolot Ryanair. Na pokładzie był Roman Protasiewicz

Samolot Ryanair z Aten do Wilna 23 maja 2021 roku został przymusowo skierowany przez władze Białorusi do Mińska, mimo że był już niemal w litewskiej przestrzeni powietrznej. Białoruscy kontrolerzy ruchu lotniczego przekazali informację, że na pokładzie samolotu znajdują się materiały wybuchowe, a samolot przekierowano do Mińska w celu rzekomego awaryjnego lądowania, mimo że był znacznie bliżej Wilna.

Po wylądowaniu samolotu w Mińsku, aresztowano Romana Protasiewicza oraz jego partnerkę, Sofię Sapiegę. Oprócz pary, dalej do Wilna nie poleciało także czterech innych pasażerów – niektórzy podejrzewają związek tych osób z białoruskim KGB i rosyjskim FSB.

Dzień po zatrzymaniu Protasiewicza, w państwowym kanale informacyjnym w Telegram opublikowano krótki film, w którym widocznie bity wcześniej dziennikarz oświadcza, że jest zdrowy, strażnicy traktują go dobrze, a on sam współpracuje z policją i przyznał się do organizowania masowych protestów (które w Białorusi są przestępstwem).

Roman Protasiewicz: wywiad w białoruskiej telewizji

3 czerwca na państwowym kanale ONT został wyemitowany długi wywiad z Romanem Protasiewiczem, który prowadził Marat Markow. W materiale białoruski opozycjonista opowiada m.in. o rzekomym wsparciu finansowym płynącym do opozycji z Litwy, Polski i Zachodu, a także o samej opozycji oraz rzekomych rozłamach w niej. Padają też konkretne nazwiska – Protasiewicz w filmie oskarża o współudział w koordynacji protestów antyrządowych blogerów oraz kilku członków sztabów opozycji. Była mowa m.in. o Swietłanie Cichanouskiej, Pawle Łatuszce, Sciapanie Pucile. W niektórych momentach na nagraniach widać, że na nadgarstkach Protasiewicza są świeże rany od kajdanek.

Kim jest Sofia Sapiega? Dziewczynę Protasiewicza zatrzymano razem z nim

24 maja na kanale Żołtyje Sliwy ukazało się także nagranie, na którym dziewczyna Protasiewicza, Sofia Sapiega przyznaje się do popełnienia przestępstwa. Bliscy kobiety uznali jednak, że na filmie zachowuje się ona nienaturalnie i prawdopodobnie recytuje tekst, którego się od nich oczekuje, a przyznanie się do winy zostało na niej wymuszone.

Sofia Sapiega jest obywatelką Rosji. 23-letnia studentka to partnerka Romana Protasiewicza, zatrzymana razem z nim w Mińsku. Reżim Łukaszenki podejrzewa, że dziewczyna prowadzi w mediach społecznościowych kanał, na którym ujawniane są dane personalne funkcjonariuszy struktur siłowych. Podobnie jak Protasiewicza, jego partnerkę oskarża się o organizację zamieszek i podżeganie do nienwiści.

Dziewczynę aresztowano na dwa miesiące, a w jej sprawie prowadzone jest śledztwo. 31 maja w opublikowanym wywiadzie z szefem białoruskiego ministerstwa spraw zagranicznych Uładzimirem Makiejem, oświadcza on, że Sapiega może zostać ułaskawiona decyzją głowy państwa (czyli Alaksandra Łukaszenki) albo przekazana do Rosji w celu dalszego odbywania kary. Jej proces najprawdopodobniej odbędzie się jednak na Białorusi.

Echa zatrzymania Protasiewicza i Sapiegi. Sankcje wobec Białorusi

Przymusowe lądowanie samolotu w Mińsku i zatrzymanie Protasiewicza i Sapiegi spotkało się z krytyczną reakcją na całym świecie. Państwa członkowskie UE wzywano do unikania białoruskiej przestrzeni powietrznej, a przewodniczący Rady UE Charles Michel apelował do białoruskich władz o natychmiastowe uwolnienie dziennikarza. Incydent był też komentowany jako:

  • porwanie (Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej),
  • akt terroryzmu państwowego (Mateusz Morawiecki, premier Polski),
  • piractwo powietrzne sponsorowane przez państwo (Simon Coveney, irlandzki minister spraw zagranicznych).

Nie skończyło się jedynie na słowach. W konsekwencji zmuszenia samolotu Ryanaira do wylądowania w Mińsku i zatrzymania Protasiewicza:

  • Litwa, jako pierwsze państwo UE, zablokowało białoruską przestrzeń powietrzną, a już dzień po incydencie wiele linii lotniczych, m.in. Wizz Air, LOT i Lufthansa zaczęły unikać białoruskiej przestrzeni powietrznej,
  • brytyjski rząd już kolejnego dnia po zdarzeniu cofnął koncesje wszystkim białoruskim liniom lotniczym, a później to samo zrobiła Unia Europejska,
  • podczas unijnego szczytu 24 maja podjęto decyzje o poszerzeniu pakietu sankcji nałożonych na Białoruś.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Roman Protasiewicz. Kim jest białoruski opozycjonista i jego dziewczyna Sofia Sapiega? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński