Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok od wprowadzenia ustawy antyprzemocowej. Marcin Romanowski: Lepsza niż Konwencja stambulska

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
fot. adam jankowski / polska press
- Mija rok od wejścia w życie tzw. ustawy antyprzemocowej. Nowe przepisy działają skutecznie i sprawiają, że sprawcy przemocy domowej są natychmiast izolowani od swych ofiar – przekonywał we wtorek wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Wiceszef resortu wskazał, że ustawa antyprzemocowa z powodzeniem zastępuje Konwencję stambulską, która jego zdaniem „niepotrzebnie ideologizuje problem przemocy domowej”.

Jak przekonywał Romanowski, rozwiązania zapisane w ustawie antyprzemocowej sprawiają, że pomoc dociera do poszkodowanych szybciej niż było to w latach poprzednich.

3200 nakazów opuszczenia mieszkania

Wiceminister dodał, że policja i Żandarmeria Wojskowa w ciągu roku w ponad 3200 przypadkach wydała nakaz opuszczenia mieszkania lub dodatkowo zakaz zbliżania się sprawcy do ofiar przemocy. W 96,4 proc. przypadków zastosowane środki dotyczyły mężczyzn. - Rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości umożliwia natychmiastową izolację oprawcy od ofiary. Dzięki temu, już ponad 3200 polskich rodzin zostało uwolnionych od przemocy domowej – mówił.

Wskazał przy tym, że osobie, wobec której wydano nakaz opuszczenia mieszkania lub zakaz zbliżania się do domowników, przysługuje prawo wniesienia zażalenia na decyzję policji lub Żandarmerii Wojskowej. - W ciągu tego roku do sądów rejonowych wpłynęły tylko 63 takie zażalenia. Wszystkie zostały już rozpatrzone przez sądy i tylko dwa przypadki zostały uwzględnione – przekazał wiceszef resortu.

Marcin Romanowski stwierdził, że interweniujący funkcjonariusze działają skutecznie, aż w 99,94 proc. - Skuteczne działanie było możliwe dzięki dobremu przygotowaniu. Przeszkoliliśmy w zakresie tych przepisów ok. 30 tysięcy funkcjonariuszy, a także osoby, które zajmują się pokrzywdzonymi szukającymi pomocy w ośrodkach, kuratorów sądowych i prokuratorów – podkreślił.

9 tys. osób dotkniętych przemocą w ciągu roku

Wiceszef resortu zaznaczył, że Ministerstwo Sprawiedliwości stworzyło również system długofalowej pomocy dla ofiar tego rodzaju przestępstw. - W Polsce działa 336 ośrodków wspierających poszkodowanych. Można uzyskać tam m.in. pomoc psychologiczną i prawną dzięki środkom przekazywanym na ten cel z Funduszu Sprawiedliwości. Od wejścia w życie ustawy do 31 października br. do tych miejsc zgłosiło się niemal 9 tys. osób dotkniętych przemocą domową. 7015 z nich to kobiety – wyliczał.

Dodał, że obecnie ofiary mogą liczyć na natychmiastowe wsparcie i nie są już zmuszone do życia pod jednym dachem z prześladowcą lub do szukania schronienia poza własnym domem.

Wiceszef resortu wskazał, że przed wejściem w życie ustawy antyprzemocowej pokrzywdzeni oczekiwali na orzeczenie sądu, bo tylko ono umożliwiało pozbycie się sprawcy przemocy z domu - średnio aż 143 dni. Dziś interwencja, która kończy się nakazem opuszczenia mieszkania przez stosującego przemoc, to zwykle kilkadziesiąt minut.

Ustawa antyprzemocowa 2.0

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami dotyczącymi ochrony ofiar przemocy domowej. W uzgodnieniach międzyresortowych jest projekt tzw. ustawy antyprzemocowej 2.0, który przewiduje trzy nowe narzędzia wzorowane na obecnym nakazie policyjnym: zakaz zbliżania się do osoby, zakaz komunikowania się oraz zakaz wstępu w określone miejsca (np. szkoła, zakład pracy).

- Minister sprawiedliwości powołał specjalny zespół zajmujący się przygotowaniem krajowego planu działania oraz przepisów, które będą chronić dzieci pokrzywdzone wykorzystywaniem o charakterze seksualnym. Pracujemy także nad zmianami procedur, które ułatwią udział w przesłuchaniach osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Ta grupa jest w dużym stopniu dotknięta przemocą domową – poinformował Romanowski.

Romanowski: Konwencja stambulska ideologizuje problem przemocy domowej

Romanowski odniósł już w mediach społecznościowych się także do ratyfikowanej przez Polskę w 2015 r. Konwencji stambulskiej, która w założeniu ma zapobiegać i zwalczać przemocy wobec kobiet oraz przemoc domową.

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości dokument ten „niepotrzebnie ideologizuje problem przemocy domowej. - Jest też niezgodna z polskim porządkiem konstytucyjnym. Stoimy na stanowisku, że powinna zostać wypowiedziana. Nas interesują realne i skuteczne rozwiązania, które implementuje właśnie ustawa antyprzemocowa – stwierdził Romanowski.

Dopytywany w jaki sposób Konwencja stambulska ideologizuje przemoc, odparł: Błędnie identyfikując źródła przemocy domowej, dopatrując się ich wyłącznie w oparciu o ideologię gender. Kompletnie pomijane są rzeczywiste przyczyny przemocy jak uzależnienia od alkoholu, narkotyków, czy rozpad więzi rodzinnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rok od wprowadzenia ustawy antyprzemocowej. Marcin Romanowski: Lepsza niż Konwencja stambulska - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński