Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina na wakacjach. Jak zaplanować podróż z dzieckiem? Jak dostosować wyjazd do potrzeb dziecka?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Jak zaplanować podróż z dzieckiem, która może okazać się wyzwaniem? Podróż z dzieckiem, zwłaszcza ta kilkugodzinna, na pewno nie należy do łatwych zadań, bo maluch zazwyczaj podczas niej bardzo się nudzi, a wobec tego staje się marudny. O czym powinniśmy pamiętać podczas podróży i wakacji z dzieckiem? Wspólny wypoczynek trzeba dostosować do potrzeb malucha. Co jest ważne, gdy podróżujemy z dzieckiem autem? Na co uważać z dzieckiem na plaży? Czy dziecko może samo podróżować samolotem, które linie lotnicze się na to zgadzają i na jakich warunkach? Przed majówką i zbliżającymi się wakacjami warto to wiedzieć.

W wakacje rodzina wreszcie ma okazję, by pobyć ze sobą dłużej i intensywniej, wybierając się na wspólny odpoczynek.

Czytaj też: Rodzina na wakacjach. Koszty leczenia za granicą - jak uniknąć problemów?

Podróż z dzieckiem

Żeby nasze dziecko, a i my przy okazji, mniej się w podróży zmęczyło, trzeba wybrać się w nią o odpowiedniej porze - albo wieczorem i jechać w nocy, nie wszyscy kierowcy jednak to lubią, albo wczesnym rankiem, kiedy dziecko jeszcze śpi. Kilkuletnim dzieciom najlepiej pozwolić przed wyjazdem na intensywną aktywność ruchową, by wyczerpane jak najszybciej i na jak najdłużej w aucie zasnęły. Na szczęście, zazwyczaj maluchy przesypiają sporą część drogi, bo szum silnika i lekkie kołysanie działa uspokajająco.

Rodzina na wakacjach. Jak zaplanować podróż z dzieckiem? Jak dostosować wyjazd do potrzeb dziecka?
123 RF

W samochodzie dziecko możemy przewozić tylko w foteliku. Niby wszyscy o tym wiemy, ale podczas długiej jazdy, nieraz nas korci, by malucha z niego wyjąć i potrzymać na kolanach, choćby po to, by go uspokoić. Nie wolno tego robić. Jeżeli chcemy dziecko przytulić, zatrzymajmy się w bezpiecznym miejscu i zróbmy sobie krótki postój. Takie postoje i tak warto sobie zaplanować wcześniej w przyjaznych dzieciom miejscach, niezależnie od tych nieplanowanych zatrzymań.

Przed dłuższą podróżą z dzieckiem autem, koniecznie zróbmy przegląd fotelika i upewnijmy się, że nie ma on żadnych uszkodzeń i wszystko działa prawidłowo. Na czas jazdy przyda się podgłówek do spania, który zabezpieczy głowę dziecka (nie wszystkie foteliki mają takie zabezpieczenia). Pomyślmy też o kocyku do przykrycia dziecka i o przeciwsłonecznych osłonkach na okna. Te ostatnie są bardzo ważne, zwłaszcza gdy wyruszamy w słoneczny dzień.

Pakując się, przygotujmy torbę, którą zawsze będziemy mieć pod ręką, czyli nie w bagażniku. Powinny się w niej znaleźć przede wszystkim: apteczka z niezbędnymi i ważnymi lekami dla całej rodziny - asortyment na pewno zwiększony w porównaniu do apteczki samochodowej, picie - najlepiej woda mineralna lub domowa lemoniada bez cukru, albo letnia ziołowa herbatka, zdrowe przekąski - warzywa i owoce pokrojone w wygodne do jedzenia podczas jazdy słupki i kawałki, małe kanapki, pełnoziarniste ciasteczka - w zależności od wieku dziecka.

Drobna przekąska w samochodzie jest dobrym sposobem na nudę, zwłaszcza gdy stanowi przysmak malucha. Zaopatrzmy się jednak w nawilżone chusteczki higieniczne, by móc po takiej uczcie wytrzeć buzię i rączki malucha, a także swoje. Do torby podręcznej zapakujmy również bluzeczkę na zmianę, bo po posiłku w aucie przebranie może okazać się konieczne.

Nie zapomnijmy o tym, by wziąć wszystkie niezbędne zabawki - na pewno musi być wśród nich ulubiona przytulanka naszego dziecka i inne preferowane zabawki, które można wziąć w podróż, a może być też zabawka-niespodzianka, którą dziecko po raz pierwszy zobaczy podczas podróży, bo to sprawi, że poświęci jej więcej uwagi niż innym, od dawna znanym. Radosny, zajęty zabawą maluch to szansa na spokój w aucie.

Rodzina na wakacjach. Jak zaplanować podróż z dzieckiem? Jak dostosować wyjazd do potrzeb dziecka?

Starszym dzieciom przygotujmy bezpieczne zestawy do rysowania, szachy, warcaby lub planszówki na magnes, nagrania z bajkami. Wymyślmy na drogę rozmaite konkursy i zagadki, grajmy w skojarzenia i śpiewajmy różne piosenki. Zwracajmy też ich uwagę na to, co dzieje się za oknami samochodu i ciekawie o tym opowiadajmy. Podróż to także czas, który można wykorzystać na rodzinną integrację i wspólną zabawę. Gry elektroniczne i filmy to ostateczność. Nieco starszym dzieciom możemy podczas drogi wyznaczać zadania - na przykład każdy po swojej stronie liczy drzewa lub bociany czy stacje benzynowe lub domy z czerwonymi dachami itd.

I pamiętajmy, że mamy i tak komfortowe warunki, bo jechać z maluchem pociągiem jest znacznie trudniej, a jeszcze gorzej - autokarem. Przemieszczając się na wakacje takimi środkami lokomocji doradzamy planowo wybrać przejazd z przesiadką - zwłaszcza wtedy, gdy podróż miałaby trwać dłużej niż trzy godziny. W pociągu warto wykupić dodatkowe miejsce, by nasze dziecko mogło wygodnie się położyć.

Wakacje z dzieckiem

Jeszcze przed wyjazdem, wybierając miejsce na wspólny wypoczynek, upewnijmy się, czy jest ono przeznaczone dla rodziców z małymi dziećmi. Takie informacje powinny być na stronie internetowej wybranego hotelu czy pensjonatu. Możemy też poprosić znajomych z dziećmi, by polecili nam miejsce już przez nich sprawdzone. Małe dziecko ani w podróży, ani w nowym miejscu nie powinno odczuwać rozregulowania dziennego harmonogramu, bo to zazwyczaj budzi jego niepokój. Jeśli jest przyzwyczajone do drzemki o określonej porze, postarajmy się, by mogło przespać się o tej samej porze także na wakacjach. Podobnie postępujmy z porami posiłków i nocnego wypoczynku.

Jeżeli mamy obawy o zdrowie dziecka, nie wybierajmy się na wakacje w bardzo oddalone czy egzotyczne miejsca. Gdy dziecko podrośnie, jeszcze zdążymy sobie zrekompensować te niewielkie wyrzeczenia.

By zmiana klimatu, na przykład nad morzem, przyniosła zamierzony efekt, maluch musi spędzić dłuższy czas w jednym miejscu. Pierwsze dni pobytu to faza adaptacyjna, dopiero po tym czasie organizm zaczyna korzystać ze zmiany klimatu. Najlepiej więc, gdyby udało nam się zorganizować co najmniej trzy-czterotygodniowe wakacje. Jeśli nie mamy tak długiego urlopu, może zmienią nas dziadkowie? Niemowlętom nie powinniśmy zmieniać klimatu gwałtownie, w czasie jednych wakacji nie przemieszczajmy się więc z tak małymi dziećmi z gór nad morze, a potem jeszcze nad jeziora itp.

Rodzina na wakacjach. Jak zaplanować podróż z dzieckiem? Jak dostosować wyjazd do potrzeb dziecka?
123 RF

Dziecko na plaży

Nawet jeśli my lubimy długie plażowanie, z małym dzieckiem nie powinniśmy sobie na to pozwalać. Mimo tego, że zapewniamy maluchom cień pod parasolem lub w namiocie, w upalne dni nie powinny zbyt długo przebywać na dworze. Pilnujmy, by nasz maluch miał nakrycie głowy, a najlepiej by był także ubrany w lekką jasną bluzeczkę i spodenki lub majteczki. Prócz tego smarujmy go oczywiście kremami z wysokim filtrem UV i dbajmy o to, by dużo pił neutralnych, niesłodkich napojów.

Uważajmy na dziecko i nie pozwólmy, by samo się oddalało plażą czy brzegiem morza lub jeziora. Nigdy nie pozwólmy mu samemu wchodzić do wody. Jeżeli chcemy odpocząć i zrelaksować się w pełni, podzielmy się opieką nad dzieckiem, ale pamiętajmy o tym, że nasze dziecko, nawet na chwilę, nie może pozostać bez nadzoru.

Dziecko samo w samolocie

Większość linii lotniczych umożliwia podróżowanie dziecka bez opieki bliskich.

Rodzina na wakacjach. Jak zaplanować podróż z dzieckiem? Jak dostosować wyjazd do potrzeb dziecka?

LOT. Za opiekę nad dzieckiem trzeba zapłacić. Informację o wysokości opłat można uzyskać w telefonicznym centrum obsługi. Jeśli dziecko nie skończyło jeszcze 5 lat, podczas podróży opiekuje się nim stewardessa, która towarzyszy dziecku od odprawy aż do odebrania go na lotnisku docelowym przez upoważnioną osobę. Gdy dziecko ma więcej niż 5, ale mniej niż 11 lat specjalny nadzór ma nad nim członek załogi LOT-u i wyznaczeni pracownicy obsługi pasażerskiej. Młodzież od 12 do 17 lat może podróżować bez opieki. Można jednak również zamówić asystę, którą sprawuje członek personelu pokładowego.

Lufthansa. Usługa opieki jest płatna. Za każdą trasę trzeba dopłacić 60 EUR (w obrębie Europy) lub 100 EUR (loty międzykontynentalne). Do 4 roku życia włącznie dzieci mogą podróżować tylko pod opieką dorosłych. Miedzy 5 a 11 rokiem życia mogą podróżować wyłącznie korzystając z serwisu opieki lub w towarzystwie osoby, która ukończyła 12 lat. Nastolatki (12-17 lat) mogą podróżować samodzielnie lub skorzystać z serwisu opieki.

Rodzina na wakacjach. Jak zaplanować podróż z dzieckiem? Jak dostosować wyjazd do potrzeb dziecka?
123 RF

Wizz Air. Opiekun dziecka musi mieć ukończone 16 lat i mieć wspólną rezerwację z dzieckiem. Jeśli rezerwacje zrobiono oddzielnie, muszą być wystawione na to samo nazwisko i adres. Dzieci do 14 roku życia mogą podróżować wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 16 lat i bierze za dziecko pełną odpowiedzialność. 14- i 15-latki mogą podróżować samodzielnie, ale nie mogą mieć pod opieką żadnego młodszego dziecka. Od 16 roku życia podróżni traktowani są jak dorośli.

Ryanair nie oferuje usługi specjalnej opieki nad dziećmi w trakcie lotu. Do 15 roku życia włącznie pasażer musi podróżować razem z opiekunem, który ukończył 16 rok życia.

Przeczytaj też: ZUS. Komu przysługuje zasiłek macierzyński lub opiekuńczy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rodzina na wakacjach. Jak zaplanować podróż z dzieckiem? Jak dostosować wyjazd do potrzeb dziecka? - Głos Wielkopolski

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński