Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzące w stargardzkim szpitalu mogą oddać krew pępowinową do banku publicznego. To nic nie kosztuje

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Barbara Szyszka, położna oddziałowa na oddziale ginekologiczno-położniczym stargardzkiego szpitala i Patryk Trajdecki, regionalny konsultant medyczny Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. w Warszawie
Barbara Szyszka, położna oddziałowa na oddziale ginekologiczno-położniczym stargardzkiego szpitala i Patryk Trajdecki, regionalny konsultant medyczny Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. w Warszawie Emila Chanczewska
Od wczoraj, jeszcze dziś i jutro, na stargardzkiej porodówce trwa akcja "Zostań dawcą krwi pępowinowej", prowadzona przez Polski Bank Komórek Macierzystych w Warszawie. Od rodzących kobiet, które wyrażą na to zgodę, pobierana jest krew pępowinowa, która trafi do publicznej bazy. Ani matki ani szpital nie ponoszą żadnych kosztów. Personel oddziału ginekologiczno-położniczego podchodzi do tematu z entuzjazmem, rodzącym wciąż jeszcze brakuje wiedzy na ten temat.

Od połowy października do końca listopada trwa I edycja ogólnopolskiej akcji społecznej „Zostań Dawcą Krwi Pępowinowej” organizowanej przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM). Kampania jest jednym z elementów obchodów Światowego Dnia Krwi Pępowinowej 15 listopada.

W tegorocznej kampanii bierze udział także Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej przy ul. Wojska Polskiego 27 w Stargardzie. W dniach 20-21.11 można tam oddać krew - informują organizatorzy akcji, której celem jest pozyskanie 75 porcji krwi pępowinowej na cele publiczne, które mogą być przeszczepione tak, jak szpik chorym na całym świecie.

Projekt realizowany jest przez PBKM pod patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

W Polsce akcja obejmie 33 placówki położnicze, w których w wyznaczonych dniach będzie pobierana krew pępowinowa. Pozyskana w czasie akcji „Zostań dawcą krwi pępowinowej” krew trafi do Centralnego Laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych, gdzie zostanie spreparowana i zamrożona w temperaturze -196 stopni Celsjusza. Parametry pozyskanej krwi zostaną przekazane do Centrum Organizacji i Koordynacji Transplantacji „POLTRANSPLANT”. Ponadto w akcję zostały zaangażowani ginekolodzy i położne, które będą informowały kobiety w ciąży o możliwość oddania krwi pępowinowej na cele rodzinne i publiczne.

- Mamy nadzieję, że większość mam rodzących w szpitalach wesprze naszą ideę i przekaże krew pępowinową na cele publiczne. Ten wielki dar serca pomoże nam zwiększyć zasoby przechowywanej krwi pępowinowej, która jest cennym materiałem do przeszczepień – mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki układu krwiotwórczego, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się we wszystkie
komórki organizmu. Dzięki temu można je wykorzystywać do odbudowywania lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi.

Stanowią alternatywę dla szpiku i dlatego coraz częściej są wykorzystywane do przeszczepień.

Na świecie wykonano ponad 40 tysięcy takich zabiegów u dzieci i dorosłych. W Polsce dotychczas przeprowadzono kilkadziesiąt przeszczepień, większość u dzieci. Do wielu z nich wykorzystano materiał z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

***

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. PBKM jest największym Polsce i jednym z największych banków komórek macierzystych w Europie. Misja banku jest ułatwienie dostępu rodzinom do terapii komórkami macierzystymi, dzięki pozyskiwaniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej i sznura pępowiny, a także wytwarzaniu produktów zaawansowanej terapii z komórek macierzystych. Jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks i posiada pozwolenie Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy (m.in. Węgry, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa, Turcja) skupionymi w grupie FamiCord, zgromadził ponad 130 tysięcy porcji krwi pępowinowej, co sytuuje firmę wśród największych firm świadczących usługę rodzinnego deponowania krwi pępowinowej w Europie. Banki z Grupy FamiCord dostarczyły komórki macierzyste do blisko 400 przeszczepień i terapii eksperymentalnych. Więcej informacji na stronie www.pbkm.pl.

Więcej o akcji w Stargardzie napiszemy w piątkowym Głosie Stargardzkim.

Krew pępowinowa lekiem przyszłości? Jakie choroby leczy?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński