Rocasa była za silna. SPR Pogoń Szczecin bez pucharu

jakub lisowskiZaktualizowano
Karolina Kochaniak (w czerwonym stroju) rzuciła dwie ważne bramki w Hiszpanii.
Karolina Kochaniak (w czerwonym stroju) rzuciła dwie ważne bramki w Hiszpanii. Andrzej Szkocki
Szczypiornistki SPR Pogoni Szczecin za nisko wygrały drugie finałowe spotkanie z hiszpańskim zespołem Rocasa Gran Canaria i to rywalki cieszyły się z końcowego triumfu w rozgrywkach Challenge Cup.

Szczecinianki po raz drugi w klubowej historii dobrnęły do finałowej rywalizacji w CC. Przed czterema laty nie sprostały drużynie z Francji. Teraz też – obiektywnie – nie były faworytkami, a już po pierwszym spotkaniu w Netto Arenie sprawa była w zasadzie rozstrzygnięta. Pogoń na swoim parkiecie przegrała 23:30 i potrzebowała cudu, by tę stratę odrobić w Hiszpanii.
Ten nie nastąpił (tak jak we Francji, choć wtedy pierwszy mecz Pogoń przegrała tylko 20:21 z Union Mios Biganos-Begles ).

Rocasa od początku spotkania zaczęła kontrolować spotkanie, już po kwadransie miała przewagę. Z łatwością zdobywała bramki. Prowadziła 12:6 i trener Neven Hrupec musiał interweniować. Kolejna mobilizacja przyniosła dobry skutek. Pogoń przede wszystkim zaczęła lepiej bronić, a dzięki temu mogła prowadzić szybkie ataki. Dystans stopniał przed przerwą, ale wciąż to drużyna z Wysp Kanaryjskich miała przewagę.

Hiszpanki dobrze przeanalizowały pierwsze spotkanie. W Szczecinie nie potrafiły sobie poradzić z kryciem Jeleny Agbaby. Kołowa Pogoni rozegrała bardzo dobre spotkanie i była najskuteczniejsza w zespole. W rewanżu już nie miała takiej swobody, była dobrze pilnowana.

Druga połowa zacięta. Pogoni należą się brawa za postawę. Nie spasowała, tylko walczyła o zwycięstwo. I w samej końcówce zostało to nagrodzone. Dwa razy do remisów (22:22 i 23:23) doprowadzała Karolina Kochaniak, a minutę przed końcem zwycięską bramkę rzuciła Daria Zawistowska. Ale po ostatnim gwizdku to Hiszpanki cieszyły się na parkiecie.

Rocasa Gran Canaria – SPR Pogoń Szczecin 23:24 (15:12)
Pogoń: Wawrzynkowska, Pruenster, Krupa – Cebula 5, Zawistowska 5, Płomińska 3, Bozović 3, Kochaniak 2, Blazević 2, Agbaba 1, Dezić 1, Szynkaruk 1, Urbańska 1, Janas, Wołoszyk, Noga.
Pierwszy mecz: 23:30.

Droga Pogoni do finału
III runda: HIFK Helsinki 33:22 i 21:21 (oba mecze w Szczecinie)
1/8 finału: Alavarium Love Tiles (Portugalia) 26:41 i 25:32 (oba mecze na wyjeździe)
Ćwierćfinał: IF Boden (Szwecja) 28:22 i 27:27 (oba mecze na wyjeździe)
Półfinał: HV Quintus 25:21 i 28:24.