Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwat wokół jeziora Głębokiego

ika, 20 lutego 2006 r.
Zakład Usług Komunalnych zapewniał, że wycinka drzew jest jedynym sposobem na uratowanie lasu. Okazało się jednak, że wyrządziła ogromne szkody.
Zakład Usług Komunalnych zapewniał, że wycinka drzew jest jedynym sposobem na uratowanie lasu. Okazało się jednak, że wyrządziła ogromne szkody. Andrzej Szkocki
Wojewoda Robert Krupowicz zamierza objąć ochroną rezerwatową lasy wokół jeziora Głębokiego. O wstrzymanie wycinki drzew zwróciło się do wojewody Stowarzyszenie Wielki Szczecin.

Wycinkę drzew, zgodnie z uproszczonym planem urządzania lasu prowadził Zakład Usług Komunalnych. Przeciw tym działaniom wystąpili mieszkańcy osiedla Głębokie. Interweniował także poseł Arkadiusz Litwiński, który skierował sprawę do Najwyższej Izby Kontroli. Teraz głos zabrał wojewoda Robert Krupowicz.

- Po zapoznaniu się ze sprawą wojewoda stwierdził, że Uproszczony Plan Urządzania Lasu w momencie jego podpisywania, czyli trzy lata temu, w 2003 roku był zgodny z prawem - zapewnia Agnieszka Muchla, rzecznik prasowy wojewody. - Obecnie plan wymaga jednak rewizji pod kątem ochrony rozpoznanych w ostatnim czasie, występujących tam wyjątkowych gatunków roślin i zwierząt.

Najnowsze opracowanie wykazało, że lasy wokół jeziora Głębokie zamieszkują gatunki rzadkich ssaków i ptaków. W lasach można spotkać także gatunki ginące i zagrożone wyginięciem, wpisane na czerwoną listę Pomorza Zachodniego m.in. gągoła (rzadki gatunek kaczki), kanię rdzawą, jastrzębia gołębiarza, myszołowa, pustułkę, sowę uszatkę.

Zdaniem specjalistów najprawdopodobniej wycinka starych buków i sosen spowodowała, że w lasach w rejonie Głębokiego nie stwierdzono obecności siniaka w sezonie lęgowym oraz zanotowano ogromne straty bogatej w tych lasach populacji dzięcioła czarnego i muchołówki małej, które wycofały się z tego rejonu.

W północno-zachodnim fragmencie Głębokiego oraz Bagnie Pilchowskim występuje też kumak nizinny i żółw błotny - gatunki, których siedliska bytowania powinny podlegać ochronie.

Ochronie podlega też wiele gatunków roślin występujących wokół Głębokiego. Z tego powodu wojewoda Robert Krupowicz chce najcenniejsze rejony Lasów Miejskich objąć ochroną rezerwatową. Jak twierdzi, wycinka drzew w ramach
Uproszczonego Planu Urządzenia Lasów prowadzona przez ZUK mogłaby zaburzyć strukturę cennych ekosystemów, dlatego też powinna zostać wstrzymana.

Wojewoda na temat utworzenia rezerwatu zamierza rozmawiać z prezydentem Marianem Jurczykiem oraz marszałkiem Zygmuntem Meyerem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński