Rewolucja w urlopach wypoczynkowych: 23.02.2020 r. Zamiast 26 dni będzie 35 dni urlopu dla każdego pracownika

Zbigniew Biskupski AIP
35 dni urlopu to w praktyce pozbawienie firmy obecności pracownika przez 1,5 miesiąca w roku. Joanna Urbaniec / Polska Press
Nie 20 dni, nie 26 dni, ale aż 35 dni za każdy rok pracy miałby wynosić nowy urlop wypoczynkowy dla każdego kto zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę regulowanej kodeksem pracy. Taką propozycję zgłosiły związki zawodowe i jest ona analizowana przez organizacje pracodawców. Nie wiadomo jaki będzie ostateczny los projektu, ale resort pracy niedawno potwierdził, że choć nie będzie nowego kodeksu pracy, to na pewno będą nowelizacje, a w pierwszej kolejności w zakresie czasu pracy.

Obecnie wymiar urlopu wypoczynkowego dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę uzależniony jest od stażu pracy. Osobom, których staż pracy nie przekracza dziesięciu lat należy się 20 dni urlopu wypoczynkowego za każdy rok pracy, zaś pracownikom o stażu przekraczającym 10 lat – 26 dni urlopu za każdy rok pracy.

Urlop 35 dni. Równy dla każdego?

Rządząca partia – PiS już w poprzedniej kadencji szykowała się do rewolucji w prawie pracy. Specjalna komisja kodyfikacyjna przygotowała projekt nowych rozwiązań. Zamiast obowiązującego od czasów PRL kodeksu pracy miałby by być dwa kodeksy: kodeks pracownika i kodeks pracodawcy. Jednak wiele nowych rozwiązań przygotowanych przez specjalistów prawa pracy wzbudziło wielkie kontrowersje – m.in. dłuższy czas pracy dla palaczy czy osób wysyłających prywatne e-maile.
Wiele nowych rozwiązań dotyczyło także wymiaru czasu pracy w zakresie urlopów wypoczynkowych. Jedno z kluczowych zakładało, że

wszyscy pracownicy, niezależnie od indywidualnego stażu pracy będą mieli taki sam wymiar urlopów wypoczynkowych

Miał on wynosić 26 dni. Za to pracodawcy zyskaliby prawo do anulowania urlopów, które nie zostały wykorzystane w terminie przy czym okres przysługujący na wykorzystanie zaległości urlopowych zostałby radykalnie skrócony.
To rozwiązanie, podobnie jak wszelkie inne nie stało się jednak prawem obwiązującym od 2019 ani od 2020 roku. Minister pracy schowała bowiem oba projekty głęboko do szuflady nie chcąc dawać opozycji argumentów do wygrywania negatywnych emocji związanych z rozwiązaniami budzącymi wśród pracowników kontrowersje.

Kiedy pracodawca musi przyznać dodatkowy urlop? W tych sytua...

Urlop 35 dni. Kiedy rewolucja w kodeksie pracy

Jednocześnie padła wówczas, przed wyborami 2019 zapowiedź, że choć nowe kodeksy nie zastąpią starego, to niektóre rozwiązania proponowane przez komisję kodyfikacyjną zostaną wprowadzone do polskiego porządku prawnego drogą nowelizacji kodeksu pracy. Na razie o projektach mających kluczowe znaczenie jest w zasadzie cicho, dyskutowana jest jedynie kwestia jawności wysokości zarobków oferowanych osobom aplikującym do pracy.

Dziś to już trzecia niedziela lutego - czy można 23 lutego w niedzielę zrobić zakupy we wszystkich sklepach, czy też obowiązuje zakaz handlu w niedzielę? Gdzie na pewno można zrobić zakupy 233 lutego? Kiedy są niedziele handlowe w całym 2020 roku - lista. Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Urlop 35 dni. Bez zgody pracodawców?

Można domniemywać, że stosowne regulacje - ze względów analogicznych do tych z powodu których do rewolucji w prawie pracy nie doszło przed wyborami w 2019 roku – pojawią się dopiero po wyborach prezydenckich 2020, a więc najwcześniej w czerwcu br.
Na razie do propozycji związkowców, by wydłużyć urlop odnieśli się pracodawcy. Ich eksperci zwracają uwagę, że 35 dni urlopu to w praktyce pozbawienie firmy obecności pracownika przez 1,5 miesiąca w roku. Nie tylko komplikuje to procesy produkcyjne i zarządzanie przedsiębiorstwem, ale i generuje dodatkowe koszty pracy, którymi przedsiębiorcy są obarczani od lat od dawna. Poza wysokimi podwyżkami płacy minimalnej są to chociażby dodatkowe składki (PPK).

Wszystko o urlopach wypoczynkowych 2020 według zasad obowiązujących w tym momencie:
kiedy możesz skorzystać po raz pierwszy z urlopu rozpoczynając pracę,
co wlicza się do podstawy wymiaru
kiedy i jak pracodawca może zmienić termin urlopu
jak się wylicza wynagrodzenie za czas urlopu
kto i na jakich zasadach ma prawo do urlopu bezpłatnego
urlop szkoleniowy zwolnienia od pracy
i wiele innych kwestii
PO PROSTU KLIKNIJ W TEN TEKST A DOWIESZ SIĘ WSZYSTKIEGO

Eksperci uważają, że wielu pracodawców nie będzie w stanie podołać temu nowemu ciężarowi i jeszcze mniej będzie zainteresowanych umowami o pracę z kodeksu pracy. Umowy cywilne: zlecenie o dzieło dają im bowiem możliwość dowolnego ustalania wymiaru urlopu, a nawet nie oferowania płatnych urlopów zleceniodawcom.
Na to jakie będą ostatecznie losy nowych norm regulujących urlopy wypoczynkowe trzeba poczekać aż stosowne projekty ustaw znajdą się w Sejmie.

Kiedy wziąć urlop, by mieć dłuższe wakacje? Kalendarz dni wolnych 2020

Ekwiwalent zamiast urlopu

Wielu pracowników, zwłaszcza mającyc dużo dni niewykorzystanego urlopu, liczy też na liberalizację zasad zapłaty - tzw. ekwiwalentu za urlop, zamiast wykorzystywania go na siłę. Takie rozwiązanie byłoby korzystne także dla pracodawców, którzy przy dłuższych urlopach muszą znaleźć zastępstwo za urlopowanego pracownika, a jak wiadomo na rynku brakuje rąk do pracy w bardzo wielu zawodach.
Przypomnijmy, że mocą obecnie obowiązujących przepisów, w sytuacji nie wykorzystania urlopu w naturze przysługuje ekwiwalent pieniężny. Przysługuje tylko gdy to nie wykorzystanie urlopu następuje z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Nie wypłaca się ekwiwalentu gdy pracownik i pracodawca postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej między nimi bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w urlopach wypoczynkowych: 23.02.2020 r. Zamiast 26 dni będzie 35 dni urlopu dla każdego pracownika - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 985

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Artur

Ten artykuł o niczym z resztą jak wiele innych jest powielany już od x czasu macie ludzi za idiotów czy jak?

Z
Zdzisław

Osobom po 10 latach pracy należy się 26 dni? Co to za brednie.

G
Gość
17 lutego, 20:27, Maro:

Pierwsze to trzeba zlikwidować umowy śmieciowe a później mówić o urlopach solid ochrona

17 lutego, 22:48, ja:

BARANIE UMOWA zlecenie to normalna umowa Jak sie nie znasz to niekomentuj

Tak. Jasne jest, że śmieciówka bez prawa do płatnego urlopu. Więc nie pisz głupot, że to działa jak normalna umowa.

K
KJ dach
20 lutego, 22:08, Magda:

[wulgaryzm]iscie 35 dni urlopu do tego drugie 30 dni to L4, i jeszcze opieka nad chorym dzieckiem itp. Do tego dni wolne bo święta....i w zasadzie w ciągu roku będzie ponad 2 miesiące wolnego!!!! Czy na tego typu pomysły wpadają bezrobotni że związków zawodowych. Małe/mikro przedsiębiorstwa typu do 10 osób mogą się zamknąć, bo nie będą wstanie utrzymać się i oczywiście zarobić na koszty. Ja się cieszę, mąż zwolni 8 osób: 8 ZUSów mniej, 8 pensji mniej i 8 problemów mniej. Niech te 8 osób założy swoje firmy i urlopuje 35 dni ciekawe za co!! Dodam jeszcze, że mój mąż prowadzi firmę 15 lat i jego praca nie ogranicza się do bycia w firmie 20 minut. Pracuje tak samo jak pracownik a nawet dłużej, bo ponad normę. Ale to nikogo nie interesuje.

20 lutego, 22:24, Gość:

Więc dlatego te 8 osób pójdzie pracować dla normalnej firmy a nie dla dziada.

20 lutego, 22:36, Gość:

Tak będzie pracować u takiego dziada jak Ty!!

22 lutego, 6:59, Gość:

Od pół roku czytam artykuły że ma być tego urlopu więcej, więc napiszcie jak to wejdzie, a nie, powtarzacie się z jednym artykułem i siejecie zamęt.

Mądre słowa mam to samo

K
KJ dach

To jakaś masakr. Mam firmę budowlana. Mam płacić 2600 najmniej plus 36 dni dla nie wykwalifikowanych pracowników bo fachowców już w nowych pokoleniach nie ma. Małe prywatne firmy są tak obciążanej dodatkowym i kosztami że za chwilę lepiej będzie iść na pensje. Katastrofa

G
Gość
21 lutego, 17:14, NauczycieZarazAtakowany:

Ok. A ja jestem za tym aby skrócić nauczycielowi 1 tydzień wakacji i dać te dni na urlop w trakcie roku...

Nauczyciel musi brać bezpłatny urlop jak chce coś załatwić, albo nawet iść z dzieckiem do lekarza... Niestety niektórym lekarzom problem stwarza wypisanie opieki na dziecko.. I jeszcze pretensje, że następnym razem proszę sobie" coś " załatwić... Ale co?

Urolp bezpłatny...

Dlatego chciałabym 5tyg wakacji (czyli 25dni) i 5 w ciągu roku...

22 lutego, 7:32, Gość:

A ja bym chciał aby nauczyciele mieli taki sam urlop jak inni czyli 5 tygodni i ani dnia dłużej 🙂

A nie mają? To że nie ma co robić w wakacje, to nie znaczy że mają wtedy urlop.

P
Piotr

W POLSCE RZĄDZĄ UMOWY ŚMIECIOWE! Zabrali nam już wszystko - emerytury, urlopy, czas wolny, płatne nadgodziny, prawo do opieki zdrowotnej, stażowe, wysługę lat, prawo do godności, a jednocześnie płacimy olbrzymie pdatki, nie dostając nic w zamian, poza pogardą i upokorzeniem. Do tego okrada nas jeszcze pośrednik pracy z części zarobionych pieniędzy. Wszyscy to wiedzą, nikt z tym nic nie robi. Gdzie w Konstytucji jest napisane, że Polacy dzielą się na lepszych i gorszych, na tych którzy mają prawo pracować zgodnie z Kodeksem Pracy i na tych, którzy są tego prawa pozbawieni.

G
Gość

ZERO konkretow od kiedy ten 35 dniowy urlop wchodzi w życie. Od poczatku stycznia codziennie ten sam artykuł. Zasada kopiuj wklej. Dzisiaj kopiuj jutro wklej i opublikuj.

G
Gość

Tylko śmieci palą pety

G
Gość
22 lutego, 07:51, Gość:

Najbardziej podoba mi się pomysł żeby palacze pracowali dłużej. Nie cierpię ludzi co palą papierosy

Najgorzej jak palą na przystankach masakra

G
Gość
22 lutego, 00:52, Gość:

Lena. Mam pytanie. Jak wiadomo wszystkim nie jest pisane mieć etat. Na smeciowych umowach też pracują i wyrabiają normy i ponad, a gdzie dla nich urlop, gdzie sprawiedliwośc.? Pozdrawiam.

Tylko głupek zgadza się na śmieciową umowę albo osoba bez wykształcenia

O
Obserwator

Mam prośbę do związków zawodowych zostawcie w spokoju urlopy wypoczynkowe a zajmijcie się urlopami stażowymi które były obiecane już pięć lat temu. To powinien być piorytet a urlopy.

G
Gość

Po [wulgaryzm]a ten artykuł

G
Gość

Najbardziej podoba mi się pomysł żeby palacze pracowali dłużej. Nie cierpię ludzi co palą papierosy

G
Gość

Super wiadomość, jestem za!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3