Rewolucja w urlopach wypoczynkowych: 21.02.2020 r. Zamiast 26 dni będzie 35 dni urlopu dla każdego pracownika

Zbigniew Biskupski AIP
35 dni urlopu to w praktyce pozbawienie firmy obecności pracownika przez 1,5 miesiąca w roku. Aneta Zurek / Polska Press
Nie 20 dni, nie 26 dni, ale aż 35 dni za każdy rok pracy miałby wynosić nowy urlop wypoczynkowy dla każdego kto zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę regulowanej kodeksem pracy. Taką propozycję zgłosiły związki zawodowe i jest ona analizowana przez organizacje pracodawców. Nie wiadomo jaki będzie ostateczny los projektu, ale resort pracy niedawno potwierdził, że choć nie będzie nowego kodeksu pracy, to na pewno będą nowelizacje, a w pierwszej kolejności w zakresie czasu pracy.

Obecnie wymiar urlopu wypoczynkowego dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę uzależniony jest od stażu pracy. Osobom, których staż pracy nie przekracza dziesięciu lat należy się 20 dni urlopu wypoczynkowego za każdy rok pracy, zaś pracownikom o stażu przekraczającym 10 lat – 26 dni urlopu za każdy rok pracy.

Urlop 35 dni. Równy dla każdego?

Rządząca partia – PiS już w poprzedniej kadencji szykowała się do rewolucji w prawie pracy. Specjalna komisja kodyfikacyjna przygotowała projekt nowych rozwiązań. Zamiast obowiązującego od czasów PRL kodeksu pracy miałby by być dwa kodeksy: kodeks pracownika i kodeks pracodawcy. Jednak wiele nowych rozwiązań przygotowanych przez specjalistów prawa pracy wzbudziło wielkie kontrowersje – m.in. dłuższy czas pracy dla palaczy czy osób wysyłających prywatne e-maile.
Wiele nowych rozwiązań dotyczyło także wymiaru czasu pracy w zakresie urlopów wypoczynkowych. Jedno z kluczowych zakładało, że

wszyscy pracownicy, niezależnie od indywidualnego stażu pracy będą mieli taki sam wymiar urlopów wypoczynkowych

Miał on wynosić 26 dni. Za to pracodawcy zyskaliby prawo do anulowania urlopów, które nie zostały wykorzystane w terminie przy czym okres przysługujący na wykorzystanie zaległości urlopowych zostałby radykalnie skrócony.
To rozwiązanie, podobnie jak wszelkie inne nie stało się jednak prawem obwiązującym od 2019 ani od 2020 roku. Minister pracy schowała bowiem oba projekty głęboko do szuflady nie chcąc dawać opozycji argumentów do wygrywania negatywnych emocji związanych z rozwiązaniami budzącymi wśród pracowników kontrowersje.

Kiedy pracodawca musi przyznać dodatkowy urlop? W tych sytua...

Urlop 35 dni. Kiedy rewolucja w kodeksie pracy

Jednocześnie padła wówczas, przed wyborami 2019 zapowiedź, że choć nowe kodeksy nie zastąpią starego, to niektóre rozwiązania proponowane przez komisję kodyfikacyjną zostaną wprowadzone do polskiego porządku prawnego drogą nowelizacji kodeksu pracy. Na razie o projektach mających kluczowe znaczenie jest w zasadzie cicho, dyskutowana jest jedynie kwestia jawności wysokości zarobków oferowanych osobom aplikującym do pracy.

Jeden pączek trzy różne stawki VAT. Wiesz dlaczego raz naliczają Ci 5 proc. VAT, innym razem 8 proc., albo 23 proc. Od czego to zależy i czy w każdy tłusty czwartek ten problem musi wracać jak bumerang? Klikając w ten tekst dowiesz się wszystkiego.

Urlop 35 dni. Bez zgody pracodawców?

Można domniemywać, że stosowne regulacje - ze względów analogicznych do tych z powodu których do rewolucji w prawie pracy nie doszło przed wyborami w 2019 roku – pojawią się dopiero po wyborach prezydenckich 2020, a więc najwcześniej w czerwcu br.
Na razie do propozycji związkowców, by wydłużyć urlop odnieśli się pracodawcy. Ich eksperci zwracają uwagę, że 35 dni urlopu to w praktyce pozbawienie firmy obecności pracownika przez 1,5 miesiąca w roku. Nie tylko komplikuje to procesy produkcyjne i zarządzanie przedsiębiorstwem, ale i generuje dodatkowe koszty pracy, którymi przedsiębiorcy są obarczani od lat od dawna. Poza wysokimi podwyżkami płacy minimalnej są to chociażby dodatkowe składki (PPK).

Wszystko o urlopach wypoczynkowych 2020 według zasad obowiązujących w tym momencie:
kiedy możesz skorzystać po raz pierwszy z urlopu rozpoczynając pracę,
co wlicza się do podstawy wymiaru
kiedy i jak pracodawca może zmienić termin urlopu
jak się wylicza wynagrodzenie za czas urlopu
kto i na jakich zasadach ma prawo do urlopu bezpłatnego
urlop szkoleniowy zwolnienia od pracy
i wiele innych kwestii
PO PROSTU KLIKNIJ W TEN TEKST A DOWIESZ SIĘ WSZYSTKIEGO

Eksperci uważają, że wielu pracodawców nie będzie w stanie podołać temu nowemu ciężarowi i jeszcze mniej będzie zainteresowanych umowami o pracę z kodeksu pracy. Umowy cywilne: zlecenie o dzieło dają im bowiem możliwość dowolnego ustalania wymiaru urlopu, a nawet nie oferowania płatnych urlopów zleceniodawcom.
Na to jakie będą ostatecznie losy nowych norm regulujących urlopy wypoczynkowe trzeba poczekać aż stosowne projekty ustaw znajdą się w Sejmie.

Kiedy wziąć urlop, by mieć dłuższe wakacje? Kalendarz dni wolnych 2020

Ekwiwalent zamiast urlopu

Wielu pracowników, zwłaszcza mającyc dużo dni niewykorzystanego urlopu, liczy też na liberalizację zasad zapłaty - tzw. ekwiwalentu za urlop, zamiast wykorzystywania go na siłę. Takie rozwiązanie byłoby korzystne także dla pracodawców, którzy przy dłuższych urlopach muszą znaleźć zastępstwo za urlopowanego pracownika, a jak wiadomo na rynku brakuje rąk do pracy w bardzo wielu zawodach.
Przypomnijmy, że mocą obecnie obowiązujących przepisów, w sytuacji nie wykorzystania urlopu w naturze przysługuje ekwiwalent pieniężny. Przysługuje tylko gdy to nie wykorzystanie urlopu następuje z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Nie wypłaca się ekwiwalentu gdy pracownik i pracodawca postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej między nimi bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w urlopach wypoczynkowych: 21.02.2020 r. Zamiast 26 dni będzie 35 dni urlopu dla każdego pracownika - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 957

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

e
ewr46ty456y7
20 lutego, 19:07, Gość:

Pracuję od 19 roku życia. Obecnie 37 lat pracy bez przerw zawodowych . Marzę o emeryturze za staż pracy. Urlop po 30 latach pracy powinien być 35 dni. Tydzień pracy - 4 dni. Emerytura 3000 zł.

Już teraz nikt nie chce zatrudniac 50 , gdyby jeszcze mieli dłuższy urlop to nie byłoby żadnej szansy na pracę dla tych z większym stażem.

G
Gość
20 lutego, 13:09, Aga:

Czemu ktoś kto zaczyna pracę ma cierpieć parę lat z 20 dniami urlopu? Czemu nie można dostać 25 dni od razu i wraz ze stażem niech wzrasta? 20 dni to jest dość mało czasu, żeby odpocząć.

Każdy z nas to przerabiał i wcale nie jest to mało wystarczy aby odpocząć

G
Gość

Jednak PiS to mądra partia, szczodrze rozdaje nie swoje pieniądze i zgarnia wszystkie zasługi

G
Grzechu

Kto to pisze? 35 dni za każdy rok pracy? Czyli po paru latach pracy na umowę niekończące się wakacje... Redaktorzy, oj redaktorzy...

G
Gość
20 lutego, 22:08, Magda:

[wulgaryzm]iscie 35 dni urlopu do tego drugie 30 dni to L4, i jeszcze opieka nad chorym dzieckiem itp. Do tego dni wolne bo święta....i w zasadzie w ciągu roku będzie ponad 2 miesiące wolnego!!!! Czy na tego typu pomysły wpadają bezrobotni że związków zawodowych. Małe/mikro przedsiębiorstwa typu do 10 osób mogą się zamknąć, bo nie będą wstanie utrzymać się i oczywiście zarobić na koszty. Ja się cieszę, mąż zwolni 8 osób: 8 ZUSów mniej, 8 pensji mniej i 8 problemów mniej. Niech te 8 osób założy swoje firmy i urlopuje 35 dni ciekawe za co!! Dodam jeszcze, że mój mąż prowadzi firmę 15 lat i jego praca nie ogranicza się do bycia w firmie 20 minut. Pracuje tak samo jak pracownik a nawet dłużej, bo ponad normę. Ale to nikogo nie interesuje.

20 lutego, 22:24, Gość:

Więc dlatego te 8 osób pójdzie pracować dla normalnej firmy a nie dla dziada.

Tak będzie pracować u takiego dziada jak Ty!!

Z
Zosia Samosia
19 lutego, 8:50, M34:

Ojeju duże koszty pracy dla pracodawców ...no rzeczywiście ...

Pracownik : 2000 PLN nie całe...

Prezesik : 200 000 PLN ...

Koszty pracy rzeczywiście ogromne....

19 lutego, 11:58, xxx:

skoro ludzie sa az tak głupi to czego sie spodziewać.... tylko ja nie rozumiem skoro zarabiac 200k otworzyc firme, nie mieć żadnych kosztów jest takie proste to dlaczego tego nie robicie?

na każde Twoje 2k pracodawca oddaje do Państwa 3k a z tego Twojego 2k Państwo zabiera Ci 23 pr vat, i inne ukryte podatki

wiec otworz firmę, zacznij placic za innych, zetrzyj sie z pracownikiem co bledwo potrafi sie wyslowic, kradnie a oczekiwania ma na prezesa to pogadamy

19 lutego, 12:31, Gość:

Zamknij firmę w kraju, otwórz na Ukrainie, tam pracownik nie kosztuje 3k lecz tylko 500zł brutto. Potem spróbuj otworzyć firmę np w bogatej części UE gdzie koszt minimalny pracownika to ok 10000zł brutto (1600 euro netto). Będziemy głosować na partię która podnosi płacę minimalną. Jeśli w kraju Ci źle, ciężko finansowo to wyjazd na blski wschod po za UE. A skoro pracownik Cię okrada to znaczy że za mało mu płacisz, pewnie jeszcze dajesz mu pół etatu i wymagasz... Ty żyjesz z wyzysku pracownia, okradasz pracownika z jego godnej pensji to i on Ciebie okrada i nie szanuje :)

19 lutego, 12:42, Gość:

Skoro jesteś taki madry,to czemu pracujesz u kogos,otworz firme i zatrudnij ludzi,oplac koszty ogromne a potem się wymadrzaj.Rzad podnosi najniższą nie dokladajac sie do niczego a wrecz odwrotnie,im wieksza placa tym większe wplywy do budżetu można glosy kupować i sie chwalić kosztem osob,które pracuja czesto po14 godzin dziennie,ty konczysz pracę i wychodzisz więc sie nie wymadrzaj,bo nie masz pojęcia o prowadzeniu działalności. Głosuj na kogo chcesz,rozumiem,że 500 jest najważniejsze, do robotu sie weź i nie wyciagaj łapy po pieniądze z podatków między innymi biednych emerytow,ktorych nie stac na leki.

19 lutego, 12:45, Gość:

Ciekawe co zrobisz jak twoj pracodawca zamknie firmę, bo koszty go przerosna,wtedy zmadrzejesz cwaniaku

19 lutego, 13:03, Gość:

Jest UE, są inne części świata :)

19 lutego, 13:36, Haha:

Haha dobre koszty przerosna jak ty pracujesz w firmie Mietek i spółka to go na pewno przerosła jak pracujesz w HP lub innych korporacjach to nie bo rusz mozgiem serio myślisz że oni wydali grube miliony na fabryki w Pl by po kilku latach się zwijac bo za drogi pracownik

19 lutego, 22:04, Gość:

Tak, tylko czemu żaden pracodawca nie jest w stanie powiedzieć ile Faktycznie zarabia pracownik, że pracodawca zarabia dwu, trzy krotnie więcej niż pracownik. Ot to takie prawo.. .

20 lutego, 8:24, Otwieracie własne firmy:

Zakładajcie firmy -kto Wam broni być prezesem z 200k :))) i nie zapomnijcie dać pracownikom nawet 60 dni urlopu (a co!:)) 3 miesiące płatnego chorobowego, 6 godzinny dzień pracy. Ruszajcie mamy Wolny Kraj zacznijcie zmiany od siebie - nie czekajcie aż rząd Wam da... będziesz prezesem :)

Mądry Polak po szkodzie. Dlaczego Ci co tak tu huczą o te 35 dni leniwego nie otworzą swojej działalności? Czy firma/właściciel to koszty tylko ZUS, podatek i wynagrodzenie? A inne koszty typu budynek, energia, leasigi na samochody czy maszyny produkcyjne, sprzęt niezbędny do pracy, rachunki, telefony oczywiście woda kawa herbata dla pracownika itp. To kto za to płaci Prezes wszystkich prezesów, związki zawodowe? Idę spać, bo ciśnienie mi się podnosi jak to czytam. Pfffy 35 dni. Dobre. A za 40 lat usłyszysz jaką wypracowałeś (bo leżałeś) emeryturę, będzie płacz. W szkołach powinni uczyć ekonomii i racjonalnego myślenia.

G
Gość
20 lutego, 22:08, Magda:

[wulgaryzm]iscie 35 dni urlopu do tego drugie 30 dni to L4, i jeszcze opieka nad chorym dzieckiem itp. Do tego dni wolne bo święta....i w zasadzie w ciągu roku będzie ponad 2 miesiące wolnego!!!! Czy na tego typu pomysły wpadają bezrobotni że związków zawodowych. Małe/mikro przedsiębiorstwa typu do 10 osób mogą się zamknąć, bo nie będą wstanie utrzymać się i oczywiście zarobić na koszty. Ja się cieszę, mąż zwolni 8 osób: 8 ZUSów mniej, 8 pensji mniej i 8 problemów mniej. Niech te 8 osób założy swoje firmy i urlopuje 35 dni ciekawe za co!! Dodam jeszcze, że mój mąż prowadzi firmę 15 lat i jego praca nie ogranicza się do bycia w firmie 20 minut. Pracuje tak samo jak pracownik a nawet dłużej, bo ponad normę. Ale to nikogo nie interesuje.

Więc dlatego te 8 osób pójdzie pracować dla normalnej firmy a nie dla dziada.

M
Magda

[wulgaryzm]iscie 35 dni urlopu do tego drugie 30 dni to L4, i jeszcze opieka nad chorym dzieckiem itp. Do tego dni wolne bo święta....i w zasadzie w ciągu roku będzie ponad 2 miesiące wolnego!!!! Czy na tego typu pomysły wpadają bezrobotni że związków zawodowych. Małe/mikro przedsiębiorstwa typu do 10 osób mogą się zamknąć, bo nie będą wstanie utrzymać się i oczywiście zarobić na koszty. Ja się cieszę, mąż zwolni 8 osób: 8 ZUSów mniej, 8 pensji mniej i 8 problemów mniej. Niech te 8 osób założy swoje firmy i urlopuje 35 dni ciekawe za co!! Dodam jeszcze, że mój mąż prowadzi firmę 15 lat i jego praca nie ogranicza się do bycia w firmie 20 minut. Pracuje tak samo jak pracownik a nawet dłużej, bo ponad normę. Ale to nikogo nie interesuje.

M
Magda
19 lutego, 16:20, Gość:

Taaaa. Mój mąż od kilku lat nie dostaje urlopu bo "nie mam pracownika na twoje miejsce". Nawet kiedy urodziła się córka, szef z wielkimi pretensjami dał mu te 2tyg tacierzynskiego. Tak wyglądają urlopy...

20 lutego, 10:55, Gosciu:

Otwórz sobie firmę to nie będziesz miał w ogóle urlopu pasuje ci?

Może zmienić pracę.

G
Gość

jak przekombinują w tym punkcie to mogą przegrać

G
GOŚĆ

Żaden urlop tylko staż pracy.

b
belfer akademicki
20 lutego, 7:59, Mariola:

Kolejne pieprzenie i dawanie fałszywej nadziei pracującym Polakom, kolejne mielenie mózgu jak obietnice wprowadzenia emerytur stażowych. A może chociaż dać dłużej odpocząć tym dłużej pracującym, np. dłuższe urlopy po 30 latach pracy. Ja pracuję już 37 lat i szczerze... codziennie, po przebudzeniu mam odruch wymiotny na myśl, że znów muszę iść do pracy. A do 60-tki jeszcze 3 lata. Tylko się powiesić!

Mam odwrotnie mam 63 lata i mogę isc na emeryturę ale nie chcę. Gdy pomysle sobie o siedzeniu w domu mam odruch wymiotny. Praca to sens zycia. Zwlazcza taka praca jaką ja wykonuje.

G
Gość

Pracuję od 19 roku życia. Obecnie 37 lat pracy bez przerw zawodowych . Marzę o emeryturze za staż pracy. Urlop po 30 latach pracy powinien być 35 dni. Tydzień pracy - 4 dni. Emerytura 3000 zł.

G
Gość

Lepiej zrobić jeden dzień pracy w roku a resztę urlop. Jeden dzień potrzebny aby załatwić podwyżkę i badania lekarskie .

A
Aga

Czemu ktoś kto zaczyna pracę ma cierpieć parę lat z 20 dniami urlopu? Czemu nie można dostać 25 dni od razu i wraz ze stażem niech wzrasta? 20 dni to jest dość mało czasu, żeby odpocząć.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3