Rewolucja w prawie pracy: 22.01.2020 r. Od 1 stycznia 2020 nareszcie dodatek stażowy nie może być uwzględniany w płacy minimalnej

AIP
Od 1 stycznia 2020 r. dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Na tę zmianę prawa pracy niecierpliwie czekali zwłaszcza wieloletni pracownicy budżetówki, którzy tylko w niewielkim zakresie korzystali przez minione trzy lata na dynamicznym wzroście minimalnego wynagrodzenia za prac. A wszystko przez to, że znaczną część ich wynagrodzenia brutto stanowi dodatek stażowy.

W praktyce wygląda to tak, że wielu specjalistów z ogromnych doświadczeniem, wiedzą i wysokimi kwalifikacjami, zatrudnionych a administracji publicznej od dawna, mimo podwyżek płacy minimalnej zarabiało wciąż tyle samo co stażyści, którzy dopiero rozpoczynają pracę; jedni i drudzy otrzymują stawkę minimalną, z tym, że w przypadku doświadczonych pracowników np. 20 proc. stanowi dodatek za wysługę lat, a u nowicjusza całe wynagrodzenia składa się z płacy podstawowej.

Tę ewidentną niesprawiedliwość rząd miał zniwelować już rok temu – wysokiej rangi urzędnicy ministerstwa pracy składali deklaracje, iż nowe prawo będzie obowiązywało już od 2019 roku. Tymczasem w 2018 roku, a dokładnie w połowie grudnia powstał projekt ustawy i został skierowany do konsultacji społecznych – z założeniem, że przepisy wejdą w życie od 2020 r. i doświadczeni pracownicy budżetówki będą nareszcie beneficjentami podwyżki płacy minimalnej.

Przypomnijmy, że właśnie od 1 stycznia 2020 r. wzrosło ono o 350 zł, z obecnych 2 250 do 2 600 zł.

To oznacza, że od stycznia 2020 r. płaca minimalna stanowić będzie już 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Od 1 stycznia 2020 r. dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie.

- Na tę zmianę czekali od lat pracownicy z długim stażem pracy, którzy dostawali niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego niż przykładowo zaczynający pracę absolwenci, bo do minimalnej pensji wliczano im dodatek za wysługę lat – mówi minister Marlena Maląg. – Z nowym rokiem przywracamy wartość dodatku za wysługę lat – dodaje minister.

Masz kłopot z windykatorem, wyjeżdżasz na dłużej i chcesz by ktoś za ciebie odbierał korespondencję i załatwiał sprawy w urzędzie. Ustanowić pełnomocnictwo czy dać upoważnienie - co lepsze, radzi ekspert. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Dodatek stażowy nie będzie więc pierwszym elementem, który zostanie wyłączony z minimalnego wynagrodzenia i który nie będzie miał wpływu na wysokość wynagrodzenia. W świetle obowiązującego prawa do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

W praktyce powoduje to niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników posiadających dłuższy staż pracy, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową. Dotyczy to sytuacji, w których wynagrodzenie zasadnicze osób nieuprawnionych do dodatku za staż pracy kształtuje się na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę i jest corocznie podwyższane w związku ze wzrostem tego wynagrodzenia.

Jednocześnie pracownicy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym otrzymują wynagrodzenie w takiej samej wysokości, wliczając w to zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i dodatek za staż pracy. W takich przypadkach przedmiotowy dodatek przestaje pełnić rolę formy gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, związane z długotrwałym zatrudnieniem.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

Od 1 lutego osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują nową ulgę w składkach ZUS, tak zwany mały ZUS plus. Dotyczy ona także samozatrudnionych. Wiesz jak korzystać z tej ulgi, co trzeba w tym celu zrobić? A może ktoś z twoich bliskich lub rodziny? Kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

Więcej o dodatku stażowym - czytaj na str. 2

Jak jest jak będzie

Do końca 2019 r. przy porównywaniu wysokości wynagrodzenia pracownika z obowiązującą wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę brane są pod uwagę wszystkie przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyjątkiem składników wymienionych w ust. 5 tego artykułu, tj.: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej. Odesłanie do kategorii wynagrodzeń osobowych oznacza, że przy porównywaniu wynagrodzenia pracownika z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę nie uwzględnia się także wypłat z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej oraz dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

Wprowadzana regulacja zakłada wyłączenie z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę dodatku przysługującego pracownikowi z ww. tytułu, bez względu na przyjętą u danego pracodawcy nazwę tego dodatku.

Z uwagi na różnorodność stosowanego nazewnictwa oraz odmienne zasady przyznawania dodatku za staż pracy (obowiązujące u poszczególnych pracodawców), w celu usunięcia mogących się pojawić wątpliwości interpretacyjnych – projekt ustawy wprowadza definicję „dodatku za staż pracy” (zmienia art. 1 ustawy). Przedmiotowy dodatek definiowany jest jako dodatek do wynagrodzenia przysługujący pracownikowi z tytułu osiągnięcia ustalonego okresu zatrudnienia, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym, regulaminie wynagradzania, statucie określającym prawa i obowiązki stron stosunku pracy, umowie o pracę lub spółdzielczej umowie o pracę.

Niedziele handlowe w 2020 roku to niemal jak gra w rosyjską ruletkę. W sumie niedziel bez zakazu handlu jest siedem. Wiesz kiedy? Czy niedziela 26 stycznia jest niedzielą bez zakazu handlu? Gdzie zrobisz zakupy w niedzielę 26 stycznia. Które niedziele 2020 roku są niedzielami handlowymi - pełna lista. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Kto dostaje dodatek stażowy

Dodatek za staż pracy nie ma charakteru powszechnego. Z mocy prawa przysługuje on niektórym grupom zawodowym, w tym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Przykładowo: pracownikom samorządowym przysługuje dodatek za wieloletnią pracę (ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – Dz. U. z 2018 r. poz. 1260, z późn. zm.), członkom korpusu służby cywilnej – dodatek za wieloletnią pracę w służbie cywilnej (ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej – Dz. U. z 2018 r. poz. 1559), nauczycielom – dodatek za wysługę lat (ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela
– Dz. U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.), sędziom – dodatek za długoletnią pracę (ustawa z dnia
27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych – Dz. U. z 2019 r. poz. 52, z późn. zm.), pracownikom uczelni publicznych – dodatek za staż pracy (ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.), żołnierzom zawodowym – dodatek za długoletnią służbę wojskową (ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych – Dz. U. z 2018 r. poz. 173, z późn. zm.).

Pracownicy spoza sfery budżetowej mogą otrzymywać dodatek za staż pracy. Pracodawcy prowadzący samodzielną gospodarkę finansową we własnym zakresie ustalają warunki wynagradzania pracowników (w tym wypłacania określonych składników wynagrodzenia), stosownie m.in. do rodzaju prowadzonej działalności i możliwości finansowych. Zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych u tych pracodawców regulują przede wszystkim przepisy zakładowe, tj. ponad zakładowe i zakładowe układy zbiorowe pracy lub regulaminy wynagradzania, a w przypadku pracodawcy niezobowiązanego do wydania regulaminu wynagradzania – postanowienia umów o pracę (art. 771–772 i 29 k.p.). Jeżeli obowiązujące u danego pracodawcy regulacje płacowe przewidują taki składnik wynagrodzenia jak dodatek za staż pracy, określają jego wysokość i zasady przyznawania.

Od 1 lutego osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują nową ulgę w składkach ZUS, tak zwany mały ZUS plus. Dotyczy ona także samozatrudnionych. Wiesz jak korzystać z tej ulgi, co trzeba w tym celu zrobić? A może ktoś z twoich bliskich lub rodziny? Kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

W tym roku czekają nas dynamiczne zmiany na rynku pracy

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w prawie pracy: 22.01.2020 r. Od 1 stycznia 2020 nareszcie dodatek stażowy nie może być uwzględniany w płacy minimalnej - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 380

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jakiś pisior rozdaje 500 dla pato logi panną z 5 dzieci każde z innym żadne z mężem danej rozkłada bo dla niej to zarobek w domu A później chowa państwo takie pato i nic z tego zeroo pożytku

Dalej rozdawajta barany bo sami z nimi zwiazani

G
Gość

Ej barany a kiesys byl u mnie w firmie nie

G
Gość
22 stycznia, 10:43, Gość:

Dodatek stazowy dla pracowników poza sfery budżetowej też się należy

22 stycznia, 14:31, Gość:

Jestem tego samego zdania ,w czym jesteśmy gorsi

Prawda

G
Gość
22 stycznia, 10:43, Gość:

Dodatek stazowy dla pracowników poza sfery budżetowej też się należy

22 stycznia, 14:31, Gość:

Jestem tego samego zdania ,w czym jesteśmy gorsi

Prawda

G
Gość
22 stycznia, 10:43, Gość:

Dodatek stazowy dla pracowników poza sfery budżetowej też się należy

Jestem tego samego zdania ,w czym jesteśmy gorsi

G
Gość

zwykły pracownik zainwestował pół swojej wypłaty około.250euro w bitcoina teraz zarabia 21.000zł miesięcznie zdalnie wygodnie z domu, teraz każdy moze dołączyć do tego biznesu, można sie zapisać i jeszcze dziś zarobić na stronie: systemzarabiania.pl

G
Gość

Dodatek stazowy dla pracowników poza sfery budżetowej też się należy

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

G
Gość
20 stycznia, 23:25, Gość:

Najlepsza praca to polityka! Gadasz i obiecujesz gruszki na wierzbie i kasa leci! Trzeba słuchać Prezesa Jarka!

To fakt

G
Gość
31 października 2019, 11:57, II Kat Pracownika:

Pewien problem w płacach minimalnych nadal pozostaje nierozwiązany ! I co istotne ważniejszy od dodatku stażowego wyniesionego z zakresu płacy minimalnej . To ograniczanie do niepełnych etatów na warunkach płacowych minimalnej krajowej która jako pełna pula (cały etat) traktuje o najniższych dochodach pozwalających przeżyć z miesiaca na miesiąc choć to i tak utopia . Każde zaniżenie płacy minimalnej w skutek takich lub innych działań (manipulacji) pracodawcy powoduje spychanie ludzi na margines życia i to tych którzy uczciwie pracują a nieuczciwie są traktowani w trakcie zatrudnienia ! To jest wciąż nie rozwiązane gdyż płacę minimalną powinno się traktować całościowo wskutek tego co napisałem wcześniej i dlatego zatrudnianie pracownika za najniższą krajową powinno być pełnoetatowe co nie znajduje odzwierciedlenia w dotychczasowym prawie ! Chodzi także o to że nie wszyscy korzystają z dodatków stażowych i nie wszyscy mogą się z nich w takiej sytuacji ( zatrudniania na niepełny etat) wspomóc!

Kiedy zaczynalam pracę zawodowa otrzymałam na starcie pensje z najniższa krajowa. Pracownicy w wieku przedemerytalnym, otrzymywali najwyższy pułap pensji jaki był przewidxiany na danym stanowisku. A teraz..... młody pracownik otrzymuje zdecydowanie wyższe wynagrodzenie od tego z 35 letnim stażem. Przykre to zwazywszy na fakt, że ten stary pracownik musi młodego wprowadzić w zakres obowiaxkow

G
Gość
21 stycznia, 16:40, Michał:

NARESCIE doczekaliśmy się normalności w Polsce to już dawno powinno być a nie jak było pracownik nowo zatrudniony zarabiał tak samo lub i nawet więcej niż pracownik wieloletni narescie normalność i pieniądze są a zawsze wmawiano nam że nie może być nawet podwyżek ale mój pracodawca powiedział wyraźnie że to wszystko jest tylko dzięki PIS i cieszyć się trzeba bo jakby dalej rządziła platforma to by nic nie było i za grosze byście pracowali i tak ma rację już nigdy nie oddam głosu na platformę tak nas robili przez te lata a my im wierzyliśmy zwykli klamcy i oszuści wstyd że jeszcze mają czelność dążyć do władzy po tym co robili w Polsce to byśmy pracowali jak murzyni w pięknej Polsce platformy

Co Ty pleciesz, jaką normalnosc

J
Jola
21 stycznia, 16:40, Michał:

NARESCIE doczekaliśmy się normalności w Polsce to już dawno powinno być a nie jak było pracownik nowo zatrudniony zarabiał tak samo lub i nawet więcej niż pracownik wieloletni narescie normalność i pieniądze są a zawsze wmawiano nam że nie może być nawet podwyżek ale mój pracodawca powiedział wyraźnie że to wszystko jest tylko dzięki PIS i cieszyć się trzeba bo jakby dalej rządziła platforma to by nic nie było i za grosze byście pracowali i tak ma rację już nigdy nie oddam głosu na platformę tak nas robili przez te lata a my im wierzyliśmy zwykli klamcy i oszuści wstyd że jeszcze mają czelność dążyć do władzy po tym co robili w Polsce to byśmy pracowali jak murzyni w pięknej Polsce platformy

21 stycznia, 23:54, Gość:

Czy rządziła Platforma czy obecny PiS, to i tak zarabiam po 22 latach pracy najniższa krajowa, bez dodatku stazowego. I z czego tu się cieszyć? Tylko budżetówka doczekała się dodatku stazowego, reszta to chyba... drugi sort.

"Narescie" to może Ty dostałeś. Niestety, wiele pracowników z wieloletnim stażem pracy pracuje za najniższa krajowa i bez dodatku stazowego.I ta grupa nie ma ani jednego powodu do zadowolenia z obecnego rządu zwazywszy na galopujące podwyżki wszystkiego.

G
Gość
21 stycznia, 16:40, Michał:

NARESCIE doczekaliśmy się normalności w Polsce to już dawno powinno być a nie jak było pracownik nowo zatrudniony zarabiał tak samo lub i nawet więcej niż pracownik wieloletni narescie normalność i pieniądze są a zawsze wmawiano nam że nie może być nawet podwyżek ale mój pracodawca powiedział wyraźnie że to wszystko jest tylko dzięki PIS i cieszyć się trzeba bo jakby dalej rządziła platforma to by nic nie było i za grosze byście pracowali i tak ma rację już nigdy nie oddam głosu na platformę tak nas robili przez te lata a my im wierzyliśmy zwykli klamcy i oszuści wstyd że jeszcze mają czelność dążyć do władzy po tym co robili w Polsce to byśmy pracowali jak murzyni w pięknej Polsce platformy

Czy rządziła Platforma czy obecny PiS, to i tak zarabiam po 22 latach pracy najniższa krajowa, bez dodatku stazowego. I z czego tu się cieszyć? Tylko budżetówka doczekała się dodatku stazowego, reszta to chyba... drugi sort.

G
Gość
20 stycznia, 04:48, Jo:

A czy premia się wlicza...??n

Jeżeli jest uznaniowa to nie.Regulaminowa się wlicza.No ale uznaniową się dostaje, a regulaminową się zabiera i tak tym sposobem nie dostaje się najniższej krajowej.

G
Gość

Gdzie zostaje wszystko na tym samym miejscu jak to możliwe państwowa praca złodziejstwo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3