Rewolucja w prawie pracy: 21.01.2020 r. Od 1 stycznia 2020 nareszcie dodatek stażowy nie może być uwzględniany w płacy minimalnej

AIP
Od 1 stycznia 2020 r. dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. Karolina Misztal / Polska Press
Na tę zmianę prawa pracy niecierpliwie czekali zwłaszcza wieloletni pracownicy budżetówki, którzy tylko w niewielkim zakresie korzystali przez minione trzy lata na dynamicznym wzroście minimalnego wynagrodzenia za prac. A wszystko przez to, że znaczną część ich wynagrodzenia brutto stanowi dodatek stażowy.

W praktyce wygląda to tak, że wielu specjalistów z ogromnych doświadczeniem, wiedzą i wysokimi kwalifikacjami, zatrudnionych a administracji publicznej od dawna, mimo podwyżek płacy minimalnej zarabiało wciąż tyle samo co stażyści, którzy dopiero rozpoczynają pracę; jedni i drudzy otrzymują stawkę minimalną, z tym, że w przypadku doświadczonych pracowników np. 20 proc. stanowi dodatek za wysługę lat, a u nowicjusza całe wynagrodzenia składa się z płacy podstawowej.

Tę ewidentną niesprawiedliwość rząd miał zniwelować już rok temu – wysokiej rangi urzędnicy ministerstwa pracy składali deklaracje, iż nowe prawo będzie obowiązywało już od 2019 roku. Tymczasem w 2018 roku, a dokładnie w połowie grudnia powstał projekt ustawy i został skierowany do konsultacji społecznych – z założeniem, że przepisy wejdą w życie od 2020 r. i doświadczeni pracownicy budżetówki będą nareszcie beneficjentami podwyżki płacy minimalnej.

Przypomnijmy, że właśnie od 1 stycznia 2020 r. wzrosło ono o 350 zł, z obecnych 2 250 do 2 600 zł.

To oznacza, że od stycznia 2020 r. płaca minimalna stanowić będzie już 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Od 1 stycznia 2020 r. dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie.

- Na tę zmianę czekali od lat pracownicy z długim stażem pracy, którzy dostawali niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego niż przykładowo zaczynający pracę absolwenci, bo do minimalnej pensji wliczano im dodatek za wysługę lat – mówi minister Marlena Maląg. – Z nowym rokiem przywracamy wartość dodatku za wysługę lat – dodaje minister.

Od 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło aż do 2 600 zł. A co z budżetówką? Ile wynosi teraz minimalna stawka za godzinę? Kliknij w ten tekst a poznasz wszystkie szczegóły.

Dodatek stażowy nie będzie więc pierwszym elementem, który zostanie wyłączony z minimalnego wynagrodzenia i który nie będzie miał wpływu na wysokość wynagrodzenia. W świetle obowiązującego prawa do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

W praktyce powoduje to niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników posiadających dłuższy staż pracy, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową. Dotyczy to sytuacji, w których wynagrodzenie zasadnicze osób nieuprawnionych do dodatku za staż pracy kształtuje się na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę i jest corocznie podwyższane w związku ze wzrostem tego wynagrodzenia.

Jednocześnie pracownicy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym otrzymują wynagrodzenie w takiej samej wysokości, wliczając w to zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i dodatek za staż pracy. W takich przypadkach przedmiotowy dodatek przestaje pełnić rolę formy gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, związane z długotrwałym zatrudnieniem.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

Od 1 lutego osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują nową ulgę w składkach ZUS, tak zwany mały ZUS plus. Dotyczy ona także samozatrudnionych. Wiesz jak korzystać z tej ulgi, co trzeba w tym celu zrobić? A może ktoś z twoich bliskich lub rodziny? Kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

Więcej o dodatku stażowym - czytaj na str. 2

Jak jest jak będzie

Do końca 2019 r. przy porównywaniu wysokości wynagrodzenia pracownika z obowiązującą wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę brane są pod uwagę wszystkie przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyjątkiem składników wymienionych w ust. 5 tego artykułu, tj.: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej. Odesłanie do kategorii wynagrodzeń osobowych oznacza, że przy porównywaniu wynagrodzenia pracownika z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę nie uwzględnia się także wypłat z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej oraz dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

Wprowadzana regulacja zakłada wyłączenie z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę dodatku przysługującego pracownikowi z ww. tytułu, bez względu na przyjętą u danego pracodawcy nazwę tego dodatku.

Z uwagi na różnorodność stosowanego nazewnictwa oraz odmienne zasady przyznawania dodatku za staż pracy (obowiązujące u poszczególnych pracodawców), w celu usunięcia mogących się pojawić wątpliwości interpretacyjnych – projekt ustawy wprowadza definicję „dodatku za staż pracy” (zmienia art. 1 ustawy). Przedmiotowy dodatek definiowany jest jako dodatek do wynagrodzenia przysługujący pracownikowi z tytułu osiągnięcia ustalonego okresu zatrudnienia, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym, regulaminie wynagradzania, statucie określającym prawa i obowiązki stron stosunku pracy, umowie o pracę lub spółdzielczej umowie o pracę.

Niedziele handlowe w 2020 roku to niemal jak gra w rosyjską ruletkę. W sumie niedziel bez zakazu handlu jest siedem. Wiesz kiedy? Czy niedziela 26 stycznia jest niedzielą bez zakazu handlu? Gdzie zrobisz zakupy w niedzielę 26 stycznia. Które niedziele 2020 roku są niedzielami handlowymi - pełna lista. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Kto dostaje dodatek stażowy

Dodatek za staż pracy nie ma charakteru powszechnego. Z mocy prawa przysługuje on niektórym grupom zawodowym, w tym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Przykładowo: pracownikom samorządowym przysługuje dodatek za wieloletnią pracę (ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – Dz. U. z 2018 r. poz. 1260, z późn. zm.), członkom korpusu służby cywilnej – dodatek za wieloletnią pracę w służbie cywilnej (ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej – Dz. U. z 2018 r. poz. 1559), nauczycielom – dodatek za wysługę lat (ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela
– Dz. U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.), sędziom – dodatek za długoletnią pracę (ustawa z dnia
27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych – Dz. U. z 2019 r. poz. 52, z późn. zm.), pracownikom uczelni publicznych – dodatek za staż pracy (ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.), żołnierzom zawodowym – dodatek za długoletnią służbę wojskową (ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych – Dz. U. z 2018 r. poz. 173, z późn. zm.).

Pracownicy spoza sfery budżetowej mogą otrzymywać dodatek za staż pracy. Pracodawcy prowadzący samodzielną gospodarkę finansową we własnym zakresie ustalają warunki wynagradzania pracowników (w tym wypłacania określonych składników wynagrodzenia), stosownie m.in. do rodzaju prowadzonej działalności i możliwości finansowych. Zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych u tych pracodawców regulują przede wszystkim przepisy zakładowe, tj. ponad zakładowe i zakładowe układy zbiorowe pracy lub regulaminy wynagradzania, a w przypadku pracodawcy niezobowiązanego do wydania regulaminu wynagradzania – postanowienia umów o pracę (art. 771–772 i 29 k.p.). Jeżeli obowiązujące u danego pracodawcy regulacje płacowe przewidują taki składnik wynagrodzenia jak dodatek za staż pracy, określają jego wysokość i zasady przyznawania.

Od 1 lutego osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują nową ulgę w składkach ZUS, tak zwany mały ZUS plus. Dotyczy ona także samozatrudnionych. Wiesz jak korzystać z tej ulgi, co trzeba w tym celu zrobić? A może ktoś z twoich bliskich lub rodziny? Kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

W tym roku czekają nas dynamiczne zmiany na rynku pracy

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w prawie pracy: 21.01.2020 r. Od 1 stycznia 2020 nareszcie dodatek stażowy nie może być uwzględniany w płacy minimalnej - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 354

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

G
Gość

Najlepsza praca to polityka! Gadasz i obiecujesz gruszki na wierzbie i kasa leci! Trzeba słuchać Prezesa Jarka!

D
Dolores

Norma dostaja ci co więcej zarabiaja i nic nie robią.Sory ale tak jest cieplutko w dupke radyjko gra kawusia na stoliku i przerwy pol godzinne a zalatwic cos z Wami lub u Was to masakra wiec nie dziwcie sie ze ludzie tak was postrzegaja

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

G
Gość
17 stycznia, 15:45, Gość:

Budżetówki?Ale kto?przecież nie wszyscy.tylko pracownicy fizyczni tzn.wożne.sprzataczki kucharki.a gdzie w tym wszystkim administracja.teraz różnica została zmniejszona albo w niektórych przypadkach pr.fizyczni mają więcej.pracowac się nie chce.a odpowiedzialność nieporównywalne. Dalej tak róbcie.

17 stycznia, 20:23, La:

To idź i sprzątaj ,jak Ci mało i zazdrościsz ,będziesz miała więcej . Albo Biedronka na weekendy ... Proste . Nieroby administracyjne....

18 stycznia, 6:53, Mmm:

Odpieprz się od urzędników. Sam jesteś nierobem. Ie masz pojęcia o pracy urzędnika..

18 stycznia, 7:46, Gość:

Pierdzenie w taboret.

18 stycznia, 18:04, Gość:

Urzędnicy i cała administracja w Polsce leniu[wulgaryzm]e za nasze pieniądze. I jeszcze mało nie masz szacunku do osób pracujących fizycznie ta sama lub sam wypier... A jak się nie podoba sprzątaj po takich głupich suk... C jak ty to zobaczysz komu się więcej należy

18 stycznia, 22:19, Gość:

Dlaczego spra,taczki tak dobrze zarabiaja, skoro nic nierobia, tylko caly czas sciemiaja, a do okola kila mogila i dzionek mija

19 stycznia, 9:08, Grzech:

To jest właśnie myślenie tej większości, która głosuje na PiS. Urzędnik, najczęściej kończył prawo, administrację publiczną lub ekonomię (wiem, moja żona pracuje w urzędzie), więc skończył studia wyższe. A wszelkiej maści „fizyczni” po zawodówkach najbardziej drą japy! Chcą zarabiać tyle samo i nie mają szacunku do nikogo. Lekarze wg nich to łapówkarze, urzędnicy to nieroby, nauczyciele też nic nie robią! A kto „fizycznym” zabronił się uczyć, studiować? Zamiast łopatować, trzeba było skończyć Politechnikę i być inżynierem, kierownikiem budowy! Najbardziej krzyczą nieroby. Ostatnio glazurnik kładł mi płytki w łazience i mówił, że pracy ma na 3 miesiące do przodu, wyciąga ok 7-8 tys. na rękę/msc i że są tylko 2 warunki aby żyć dostatnio: trzeba coś umieć (mieć fach w ręku) i chcieć pracować. Ja dodałbym jeszcze zdrowie. Do roboty Państwo fizyczni!!!

Tylko budżetówka a gdzie inni ?.

G
Gość

zwykły pracownik zainwestował pół swojej wypłaty około.250euro w bitcoina teraz zarabia 21.000zł miesięcznie zdalnie wygodnie z domu, teraz każdy moze dołączyć do tego biznesu, można sie zapisać i jeszcze dziś zarobić na stronie: systemzarabiania.pl

G
Gość

Ten dodatek stażowy to wielka bzdura!!!

A jeszcze żeby było śmieszniej są ludzie zwalniani

A pisze prawdę bo pracuje w takiej instytucji i mnie to spotkalo

G
Gość

U nas wprowadzono do wynagrodzenia dodatek specjalny, aby nie rosła płaca zasadnicza (od której liczą się pochodne, np. dodatek stażowy, czy premia)i płaca dla wszystkich wynosi zł 2600 bruttu plus dodatek stażowy. Ciekawi mnie, czy to jest zgodne z prawem pracy, że bez zmiany regulaminu wprowadza się zmiany składowych wynagrodzenia

J
Jo

A czy premia się wlicza...??n

G
Gość
17 stycznia, 15:45, Gość:

Budżetówki?Ale kto?przecież nie wszyscy.tylko pracownicy fizyczni tzn.wożne.sprzataczki kucharki.a gdzie w tym wszystkim administracja.teraz różnica została zmniejszona albo w niektórych przypadkach pr.fizyczni mają więcej.pracowac się nie chce.a odpowiedzialność nieporównywalne. Dalej tak róbcie.

17 stycznia, 20:23, La:

To idź i sprzątaj ,jak Ci mało i zazdrościsz ,będziesz miała więcej . Albo Biedronka na weekendy ... Proste . Nieroby administracyjne....

18 stycznia, 6:53, Mmm:

Odpieprz się od urzędników. Sam jesteś nierobem. Ie masz pojęcia o pracy urzędnika..

18 stycznia, 7:46, Gość:

Pierdzenie w taboret.

18 stycznia, 18:04, Gość:

Urzędnicy i cała administracja w Polsce leniu[wulgaryzm]e za nasze pieniądze. I jeszcze mało nie masz szacunku do osób pracujących fizycznie ta sama lub sam wypier... A jak się nie podoba sprzątaj po takich głupich suk... C jak ty to zobaczysz komu się więcej należy

18 stycznia, 22:19, Gość:

Dlaczego spra,taczki tak dobrze zarabiaja, skoro nic nierobia, tylko caly czas sciemiaja, a do okola kila mogila i dzionek mija

19 stycznia, 9:08, Grzech:

To jest właśnie myślenie tej większości, która głosuje na PiS. Urzędnik, najczęściej kończył prawo, administrację publiczną lub ekonomię (wiem, moja żona pracuje w urzędzie), więc skończył studia wyższe. A wszelkiej maści „fizyczni” po zawodówkach najbardziej drą japy! Chcą zarabiać tyle samo i nie mają szacunku do nikogo. Lekarze wg nich to łapówkarze, urzędnicy to nieroby, nauczyciele też nic nie robią! A kto „fizycznym” zabronił się uczyć, studiować? Zamiast łopatować, trzeba było skończyć Politechnikę i być inżynierem, kierownikiem budowy! Najbardziej krzyczą nieroby. Ostatnio glazurnik kładł mi płytki w łazience i mówił, że pracy ma na 3 miesiące do przodu, wyciąga ok 7-8 tys. na rękę/msc i że są tylko 2 warunki aby żyć dostatnio: trzeba coś umieć (mieć fach w ręku) i chcieć pracować. Ja dodałbym jeszcze zdrowie. Do roboty Państwo fizyczni!!!

Są tacy co mają wykształcenie i muszą pracować jako fizyczni. BO NIE MAJĄ UKŁADÓW ŻEBY SIĘ DOSTAĆ DO PRACY. I TRZEBA SKONCZYĆ Z TYM ZE JESTEŚCIE PO STUDIACH I WAM SIĘ NALEŻY.

G
Gość
19 stycznia, 18:32, Gość:

Inflacja i nowe podwyżki, zmniejszą siłę nabywczą naszych zarobków. alejak.pl

zgadza się!

G
Gość

Inflacja i nowe podwyżki, zmniejszą siłę nabywczą naszych zarobków. alejak.pl

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

K
Kat
18 stycznia, 21:57, Gość:

Pracodawca powiien dac' urlop pracownikowi bo laski nierobi a jak sie, niepodoba to niech sam zasuwa bo pracownik to czlowiek a nie s'wina

Ja daje urlopu około 3-4 miesoàce w roku ,moi pracownicy szczekają zembami jak słyszą urlop a po takiej 2 miesiecznej przerwie to tacy sa wygłodniali ze ręce same palą im sie do roboty ,chcą robić nadgodziny ale ja wprowadziłem 5 godzinny czas pracy i won do domu...

C
Czytelnik

Myślę, że już dawno pisuarczyków powinniśmy wywieźć na taczkach dla dobra Narodu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3