reklama

Rewolucja w Otwartych Funduszach Emerytalnych 2019. Pieniędzmi z OFE można swobodnie dysponować. Kiedy, na jakich warunkach? [14.11.2019 r.]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zaktualizowano 
Ostatecznie Rada Ministrów przyjęła we wtorek 6 listopada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Marek Szawdyn / Polska Press
Z początkiem 2020 roku z rynku mają zniknąć Otwarte Fundusze Emerytalne. Zgromadzone w nich pieniądze – obecnie około 162 miliardów złotych – mają trafić w całości bądź do ZUS, bądź na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) obecnych posiadaczy OFE. Taką decyzję rządu przekazał w połowie kwietnia premier Mateusz Morawiecki. Po początkowym pozytywnym przyjęciu przez opinię publiczną obecnie jest ona powszechnie krytykowana, głównie za sprawą 15-proc. opłaty, którą ma sobie potrącić rząd przy zamienia środków OFE na prywatne pieniądze obywateli. Ustawa ma być uchwalona jeszcze przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu.

Ostatecznie Rada Ministrów przyjęła we wtorek 6 listopada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju.

Najważniejsze rozwiązania ustawy

Opcją domyślną dla członków OFE będą Indywidualne Konta Emerytalne – w tym przypadku od środków zgromadzonych w OFE zostanie pobrana 15 proc. opłata przekształceniowa. Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.
Alternatywą dla tej opcji będzie przekazanie środków do ZUS, wtedy nie zostanie od nich pobrana opłata przekształceniowa, ale pieniądze nie będą dziedziczone.
Opłata jest „elementem sprawiedliwości”, bo emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego – nie. Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane.
Członek OFE będzie mógł złożyć deklarację o przeniesieniu środków do ZUS. Niezłożenie deklaracji oznacza wybór opcji domyślnej z IKE.
Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) – zarządzające OFE – przekształcą się w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). OFE staną się Specjalistycznymi Funduszami Inwestycyjnymi Otwartymi (SFIO), które będą zarządzane przez TFI. SFIO będą zarządzać przyszłymi IKE.

Oszczędności w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma ok. 15,8 mln Polaków, którzy odłożyli na nich ok. 162 mld zł.

Przyjęto, że zarządzaniem środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) będzie się zajmowało TFI Polskiego Funduszu Rozwoju SA (obecnie jest to ZUS). Zmiana jest uzasadniona, bo do FRD trafią środki z OFE przeniesione do ZUS. W efekcie zmieni się struktura Funduszu Rezerwy Demograficznej, która umożliwi zarządzanie środkami FRD w celach inwestycyjnych, z korzyścią dla polskiej gospodarki. Głównym celem utworzenia FRD było zwiększenie bezpieczeństwa wypłacalności świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego. FRD pełni rolę funduszu rezerwowego dla funduszu emerytalnego wyodrębnionego w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

By właściwie ocenić rangę zapowiedzianej przez premiera Morawieckiego reformy trzeba się cofnąć do końca minionego wieku kiedy to w latach 1997-1998 skonstruowano obecnie obowiązujący system emerytalny. Jest on oparty na trzech filarach. W pewnym uproszczeniu I filar to standardowa emerytura ze składki emerytalnej wpłacanej do ZUS i jest on powszechny (obowiązkowy), dotyczy każdego emeryta. Filar II to emerytura z OFE, do których trafia część składki emerytalnej – jest on obowiązkowy, ale z możliwością decydowania przez ubezpieczonego w ZUS czy chce uczestniczyć w OFE czy też nie, wtedy także część składki emerytalnej przeznaczonej na II filar zostaje w ZUS. Natomiast III filar jest całkowicie dobrowolny: to „prywatne” oszczędzanie na emeryturę, a udział państwa polega w nim na zachętach typu prawno-podatkowego, np. zwolnienia podatkowe w IKE czy IKZE czy pracownicze programy emerytalne prowadzone przez duże firmy dla swoich pracowników.

Black Friday 2019 - czy to najlepszy dzień do kupowania najlepszych prezentów na gwiazdkę i pod choinkę. Co trzeba wiedzieć, by nie wpaść w pułapkę szaleństwa zakupowego. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Reforma emerytalna 2.0

Problem w tym, że reforma emerytalna z tamtego okresu nie została dokończona. Nie uregulowano ustawowo ostatecznych rozstrzygnięć co do losu pieniędzy z II filaru (OFE), nie stworzono spójnego III filaru.
Ogłoszony dziś projekt wskazuje, iż rząd Mateusza Morawieckiego planuje ten brak nadrobić, co zresztą stwierdził wprost sam premier. Zadeklarował on 15 kwietnia, że zrealizuje obietnicę reformatorów, iż posiadacze OFE będą mogli sami zdecydować o sposobie spożytkowania – jako emeryci – środków zgromadzonych w OFE. Przypomnijmy, że tego prawa pozbawił posiadaczy OFE poprzedni rząd, decydując o przekazaniu pieniędzy z OFE w lutym 2014 r. do ZUS.
Jeszcze wcześniej, bo w minionym roku rząd rozwiązał kwestię braku spójnej wizji dla III filara reformy z 1999 roku, powołując Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

Czy w tym roku rodzice znów dostaną 300 złotych na ucznia przed nowym rokiem szkolnym? Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Jak zapowiedział premier Morawiecki, bo uchwaleniu ustawy o sprywatyzowaniu OFE, system emerytalny w Polsce będzie opierał się dalej na trzech filarach: pierwszy to emerytura z ZUS, drugi – emerytura z IKE i trzeci – emerytura z PPK.

Co zakłada reforma OFE

Jak już zaznaczyłem, nie znamy jeszcze szczegółowych rozwiązań ustawy o „sprywatyzowaniu” środków OFE. Z informacji przekazanych przez premiera Morawieckiego i ministra Kwiecińskiego wynika, że projekt ustawy będzie gotowy w maju i wówczas trafi do konsultacji. Ustawa zaś ma być uchwalona na tyle szybko, by likwidacja OFE nastąpiła z dniem 1 stycznia 2020 r.
Każdy posiadacz OFE ma prawo podjąć decyzję o dalszym losie zgromadzonych na jego koncie pieniędzy. Do wyboru są dwa rozwiązania: przekazanie ich na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub przekazanie na swoje konto w ZUS (praktycznie dołączenie do środków I filarowych).

Decyzja ta będzie miała swoje konsekwencje.
W przypadku wyboru przekazania OFE na IKE, środki zostaną uszczuplone o 15-proc. opłaty przekształceniowej. A to dlatego, że wypłacane po osiągnięciu wieku emerytalnego będą zwolnione z podatku., podczas gdy emerytura wypłacana przez ZUS jest opodatkowana. Plusem tego rozwiązania jest możliwość swobodnego zadysponowania pieniędzmi – włącznie z jednorazową wypłatą. Ponadto pieniądze z IKE będą podlegały dziedziczeniu.
Gdy posiadacz OFE zdecyduje się przekazać je do ZUS, nie zapłaci opłaty przekształceniowej, ale też z chwilą przekazania do ZUS przestaną one być jego prywatnymi pieniędzmi – z wszelkimi tego konsekwencjami.

Zdecydują szczegóły

Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Zdecydują szczegóły. Na pierwszy rzut oka przekazanie OFE na IKE jest lepsze niż wrzucenie pieniędzy do „worka ZUS”. Jednak już teraz takie rozwiązanie obciążają dwie istotne okoliczności. Po pierwsze, wspomniana już opłata przekształceniowa. Oznacza ona pomniejszenie zgromadzonego kapitału już teraz o 1/7. O tyle mniejszy będzie on „na starcie” zaczynając pracować w IKE; w ZUS waloryzowany byłby co roku w całości.
Druga kwestia, ograniczenia inwestycyjne w IKE. Minister Kwieciński zapowiedział, że co roku będzie o 2,5 proc. ograniczany limit możliwości inwestowania środków w IKE w akcje. Mówić inaczej z roku na rok będą one inwestowane w bardziej bezpieczne, ale w konsekwencji mniej zyskowne, instrumenty typu papiery skarbowe.

Co z tzw. suwakiem

Inna kwestia, kluczowa dla osób, które są już bliskie wieku emerytalnego dotyczy „ich” pieniędzy z OFE, które już są przekazane do ZUS. Zgodnie z korektą reformy w zakresie OFE, z dniem 3 lutego 2014 r. do ZUS trafiło 51,5 proc. środków z OFE. Pozostałe są przekazywane do ZUS w ramach tzw. suwaka. Dotyczy on osób znajdujących się 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W ich przypadku na przez te dziesięć lat co roku odpowiednia część środków jest transferowana z ich konta w OFE do ZUS.
Na tym etapie nie wiadomo jaki będzie los wytransferowanych już pieniędzy. Prawdopodobnie posiadacz OFE, które już podlega suwakowi, będzie mógł zadecydować tylko o „resztkach” nie przesuniętych jeszcze do ZUS.
Pytań i wątpliwości jest wiele, w miarę pojawiania się szczegółów będziemy oczywiście dokładnie je analizować, by ułatwić każdemu posiadaczowi konta w OFE podjęcie właściwej decyzji.

100 milionów euro z Funduszy Norweskich na rozwój przedsiębiorczości

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w Otwartych Funduszach Emerytalnych 2019. Pieniędzmi z OFE można swobodnie dysponować. Kiedy, na jakich warunkach? [14.11.2019 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 85

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

"prywatyzuje"

czytaj Chazary znów kradną

G
Gość
11 listopada, 12:36, Tadek64:

Tfusek okradł bezpowrotnie połowę funduszy zgromadzonych w OFE.

To co pozostało powinien rząd pożyczyć od Narodu Polski i zakupić jak najszybciej od amerykanów 100 szt F-16, dodatkowe 32 szt F-35 i 100 szt helikopterów Apache. Nie zaszkodziłoby "po cichu" zakupić lub wydzierżawić kilkadzięsiąt głowic atomowych kompatybilnych z zakupionymi rakietami Jasmm oraz bombami i rakietami na samolotach F -35! Po zakupach rząd powinien rozpocząć zwracanie Narodowi Polskiemu tej pożyczki!

Bzdura. Te pieniądze masz zapisane na koncie w zus. A te teraz po prostu ci zabiorą i nigdzie nie dopiszą.

G
Gość

A może napisać trzeba prawdę, czyli to, że rząd kradnie nasze pieniądze zgromadzone w OFE, żeby je rozdać nierobom.

G
Gość

Strzeżcie się naszego rządu, jak was nie okradną to was wydoją.

G
Gość
22 maja, 17:37, Gość:

I tak zagłosuje na PIS kto za

Trudno i psychiatra nie pomoże tobie !!! Sprzedawczyku lewaku pisowski !!

G
Gość

Jak yo nazwać inaczej , tylko złodziej bierze nie swoje !!!

Należy natychmiast oddać sprawę sądom unijnym !!

PIS największy szkodnik Polski !!! i ma pomocnika RM Toruń i Kurię Gdańsk - generała flaszkę !!!

j
jb

Pan Donald Tusk nie startuje w wyborach 2020 na prezydenta Polski, a na pewno zdobyłby dużo głosów w większych miastach, tak jak zdobywali: Hanna Gronkiewicz Waltz, Rafał Trzaskowski, Julia Pitera, Paweł Adamowicz, Ewa Kopacz, Małgorzata Kidawa Błońska, Stanisław Gawłowski, Bogdan Borusiewicz i im podobni. A dlaczego w dużych miastach? Przecież dla rozumnego człowieka, prawdziwego Polaka to jest jasne, że skupiska zła, takie jak: korupcja, oszustwa, lichwiarstwo, handlarze ludźmi, dziećmi, organami ludzkimi, o których mało mówimy, a jest tego dużo. W tym sutenerstwo, wykorzystywanie dzieci do prostytucji, ubecy,esbecy, politikierzy, biznesmeni, złodzieje, szydercy, którzy Boga nawet nie szanują, a potem wielu z nich zaczyna żałować i prosi o wybaczenie, gdy staje przed nimi anioł śmierci. Takiemu czemuś łatwiej się ukryć w większych miastach i manipulować często uczciwymi ludźmi, ale naiwnymi. Także wieloma wykształconymi ludźmi, wśród których często się obracam, a którzy uważają, że dużo umieją, do których czasem jestem zmuszony powiedzieć:"Tak dużo umiesz, a tak mało rozumiesz". Jak byłem młodym chłopakiem, kobiety ze świadków jehowych poprosiły mnie bym z nimi porozmawiał. Zaczęła się rozmowa. Zauważyłem, że były tylko oczytane w jakiś częściach biblijnych. Jedna z nich zaczęła wykrzykiwać, że trzeba czytać, odpowiedziałem, że wystarczy mi to co wiem bym nie pobłądził tak jak Pani. Uczmy się rozumieć by nie błądzić, jak tych wielu którzy nie rozumieli albo nie chcieli zrozumieć, a teraz już muszą głosować na to co zasłużyli. Nie potrafili lub nie chcieli oddzielić zła od dobra i kryją się teraz jak szczury w swoich posiadłościach, zdobytych z ludzkiej krzywdy, w największych miastach. Nie mówiąc o pomorzu, każde głosowanie ukazuje ile tego łajdactwa jeszcze jest.

L
Li
10 listopada, 7:41, Gaga:

OSZUSTWO. Przy podpisaniu umowy z OFE już nam potrącił prowizję [wulgaryzm] wiem bo sprzedawalam umowy i od każdej była kasa. Rząd od 1999 roku rządził moimi pieniędzmi i za to chcą 15% ukraść bo to jest KRADZIEŻ. Przeczytajcie stare umowy. Reforma była nie naszym pomysłem tylko rządu a teraz kuszą Nasze pieniądze. OSZUSTWO NA LUDZIACC PRACUJĄCYCH BO BEZROBOCIA OFE NIE DOTYCZY. PODLOSC DO POTĘGI.

Zgadzam się, a moze by pozwać nasz kraj do sądu o zarabianie pieniędzy ludzi pracujących. Przecież to za riozdawnictwo naszych pieniedzy ludziom którzy nie

pobrudza się praca teraz doszli do władzy. Czy jest ktoś mądry aby to zrobić

T
Tadek64

Tfusek okradł bezpowrotnie połowę funduszy zgromadzonych w OFE.

To co pozostało powinien rząd pożyczyć od Narodu Polski i zakupić jak najszybciej od amerykanów 100 szt F-16, dodatkowe 32 szt F-35 i 100 szt helikopterów Apache. Nie zaszkodziłoby "po cichu" zakupić lub wydzierżawić kilkadzięsiąt głowic atomowych kompatybilnych z zakupionymi rakietami Jasmm oraz bombami i rakietami na samolotach F -35! Po zakupach rząd powinien rozpocząć zwracanie Narodowi Polskiemu tej pożyczki!

M
Marian

trolle partyjne naganiają na PPK. Brakuje kasy na rozdawnictwo?

G
Gość

Tak samo będzie z PPK, ludzie nie wchodźcie do tej samej rzeki...

G
Gaga

OSZUSTWO. Przy podpisaniu umowy z OFE już nam potrącił prowizję [wulgaryzm] wiem bo sprzedawalam umowy i od każdej była kasa. Rząd od 1999 roku rządził moimi pieniędzmi i za to chcą 15% ukraść bo to jest KRADZIEŻ. Przeczytajcie stare umowy. Reforma była nie naszym pomysłem tylko rządu a teraz kuszą Nasze pieniądze. OSZUSTWO NA LUDZIACC PRACUJĄCYCH BO BEZROBOCIA OFE NIE DOTYCZY. PODLOSC DO POTĘGI.

j
julita

W ppk sami wpłacamy kasę dlatego mamy pewność ze nie zostanie ona nam zabrana. W ofe był podział składki ZUS i od początku było wiadomo ze to 2 filar. Ale bardzo dobrze ze wreszcie te pieniądze przejda tam gdzie beda bezpieczne

G
Gość

dobrze że chociaż tyle odzyskamy ale to ofe to od początku było skażane na porażkę, opłaty za obsługę były na rękę tylko funduszom zarządzającym i to one na tym zarobiły, w ppk przynajmniej ten błąd na wstępie wyeliminowali

e
ewa

Ja czegoś nie rozumie przechodząc na emeryturę otrzymałam z ofe 50 zł dopłaty.i co z tym dalej.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3