Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja alei Wojska Polskiego w Szczecinie. Kiedy ruszą prace?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Aleja nie będzie już arterią komunikacyjną, ale stanie się dwujezdniową drogą z uspokojonym ruchem do 30 kilometrów na godzinę. Każda jezdnia będzie miała 4,5 m szerokości. W związku z tym także nie będzie wydzielonych dróg dla rowerzystów. Ale kiedy ruszą prace?

To fragment alei od placu Zwycięstwa do placu Szarych Szeregów. W tym roku nie zostanie ogłoszony przetarg.

- Ogłoszenie przetargu na wykonanie robót jest zaplanowane na 2021 rok. Prace będą etapowane, po rozstrzygnięciu przetargu będziemy mogli mówić o ramach czasowych – mówi Sylwia Cyza-Słomska z Centrum Informacji Miasta.

Do dyspozycji kierowców na alei będzie 185 miejsc parkingowych, w tym dziesięć dla pojazdów zaopatrzenia, sześć dla aut elektrycznych (obok stacji ładowania). Razem z fragmentem ulicy Jagiellońskiej (między al. Piastów a aleją Wojska Polskiego) to będzie około 200 miejsc. Miejsca dla pojazdów znajdą się w środkowym pasie parkowania. Będą tu potrójne zatoki zakończona zieleńcem.

ZOBACZ TEŻ: Tak zagospodarują przestrzeń na alei Wojska Polskiego. Z parkowaniem na środku ulicy

Część piesza alei będzie podzielona na właściwy chodnik o szerokości 3 metrów i pas o podobnej szerokości, w którym znajdą się m.in. przystanki komunikacji miejskiej, stojaki rowerowe, miejsca wyładunku dla zaopatrzenia.

Jak będzie wyglądał odcinek między placem Zwycięstwa a placem Zgody?

Projekt zakłada przesunięcie przejścia dla pieszych jak najbliżej ulicy Krzywoustego. Ma to ułatwić przejście przez aleję Wojska Polskiego. Natomiast tuż obok placu Zgody będzie wiata miejska do organizacji imprez. Wspomniany plac będzie rondem, a do wnętrza placu poprowadzą trzy przejścia dla pieszych.

Na środku będzie przestrzeń dla mieszkańców otoczona zielenią. Pojawią się urządzenia rekreacyjne, ale nie tylko z myślą o najmłodszych. Będą to trampoliny, bujane ławki, sztuczne górki i duże siedziska.

Na skrzyżowaniu ulicy Jagiellońskiej z aleją powstanie rondo. Dodatkowo jezdnie przed rondem ulegną zwężeniu. Krótki fragment ulicy Jagiellońskiej zyska taki sam charakter jak część ulicy od alei Wojska Polskiego w kierunku placu Lotników. Jezdnia będzie zawężona do szerokości 6,5 metra.

CZYTAJ TAKŻE:

Słynna Aleja. Słynne Marki. Nowy projekt, który ma ożywić al...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński