Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reprezentanci Uniwersytetu Szczecińskiego na liście najlepszych naukowców na świecie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Kolejny raz Uniwersytet Stanforda, wydawnictwo Elsevier oraz firma SciTech Strategies Ranking opublikowały ranking najbardziej wpływowych ludzi nauki. W tym elitarnym gronie ponownie znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Opublikowano 2 listy:

  • w pierwszej oceniono całościowy dorobek naukowy badaczy od początku kariery,
  • w drugiej zestawiono najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2021 roku.

W zestawieniach znalazło się ponad 200 tysięcy nazwisk z całego świata, stanowiących TOP 2% najczęściej cytowanych na świecie naukowców, a wśród nich znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dr hab. Joanna Kruk, prof. US reprezentuje Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej.

Badania pani profesor skupiają się na promocji zdrowego stylu życia. Tematyka badań obejmuje następujące zagadnienia: rolę aktywności fizycznej jako czynnika obniżającego ryzyko zachorowalności i umieralności na choroby przewlekłe, głównie na nowotwory złośliwe, rolę ćwiczeń fizycznych jako metody przywracania sprawności psychofizycznej osób z chorobą nowotworową jako metody zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby, wpływ aktywności fizycznej na regulację poziomu stresu oksydacyjnego w chorobach cywilizacyjnych, rolę aktywności fizycznej i diety w profilaktyce i leczeniu otyłości oraz stresu psychicznego.

Dr hab. inż. Jarosław Wątróbski, prof. US pracuje w Instytucie Zarządzania.

Badania prof. Wątróbskiego dotyczą wybranych obszarów zarządzania - w szczególności podejmowania "dobrych" - racjonalnych decyzji; istotne aspekty badań stanowią poprawne modelowanie środowiska wielu kryteriów jak również nieprecyzji oraz niepewności danych pomiarowych i preferencji decydentów. 

- Moje zainteresowania dotyczą tematyki wspomagania decyzji i poszukiwania rozwiązań dobrych - tak to określa również literatura - czyli tego, co wydaje się nieosiągalne, a jest to naszą codziennością - mówi dr hab. inż. Jarosław Wątróbski, prof. US. - Często podejmujemy decyzje nie takie, jak byśmy chcieli. Na przykład nie kupujemy domu czy samochodu marzeń, ale taki, na który nas stać. Teoria decyzji jest w stanie dostarczyć nam szereg metod czy procedur, które nas wspomagają w tym, by tę decyzję podjąć w sposób odpowiedni dla nas i dla naszego systemu preferencji. Bieżąca tematyka światowa na pierwszy plan stawia tutaj pewną nieprecyzję danych pomiarowych, wahanie ludzi, poszukiwanie consensusu w środowisku wielu ekspertów. Przykładami takich decyzji jest lokalizacja autostrady, obwodnicy, spalarni śmieci, trasy kolejki. Każdy zdaje sobie sprawę, że to jest potrzebne, ale nie chce mieć tego w swoim otoczeniu. Mamy tutaj jawne konflikty, a jednocześnie wiemy, że jest to niezbędne. Miałem przyjemność wspomagać swoimi badaniami rządowe agencje publiczne, ponieważ metodyka wspomagania decyzji jest szeroko stosowana w przypadku przetargów czy postępowań, gdzie formułuje się zestaw kryteriów i bada się oferentów pod kątem spełniania tych kryteriów. To nie są badania, które pozostają w sferze teoretycznej, ale wykorzystywane są w praktyce. Natomiast trzeba pamiętać, że sukces naukowy nie wiąże się głównie z praktyką, ale z doskonaleniem warsztatu, nowych metod i ten aspekt jest ceniony najbardziej.

Ocenę pracy na polskich uczelniach reguluje Ustawa z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Tam są wyszczególnione kryteria, które musi spełniać naukowiec, żeby mógł awansować.

- Warunki awansu zawodowego naukowców w dużej mierze oparte są o kryteria rozpoznawalności zawodowej. To oznacza, że nasze publikacje powinny być w topowych czasopismach o dużej rozpoznawalności, współczynnikach wpływu na środowiska naukowe. Jesteśmy oceniani według liczby cytowań zewnętrznych w różnych światowych bazach. Ten ranking jest odzwierciedleniem zarówno rangi czasopism, w jakich publikujemy, jak też liczby naszych cytowań zewnętrznych. Niewątpliwie znalezienie się w tym rankingu jest to dla nas ogromny zaszczyt - mówi prof. Wątróbski.

Prof. dr hab. Bogumiła Skotarczak z Instytutu Biologii zajmuje się biologią molekularną patogenów przenoszonych przez kleszcze.

Prof. dr Jerzy Cislowski z Instytutu Fizyki zajmuje się opisem struktur elektronowych atomów i cząsteczek, w szczególności: przeprowadza bardzo dokładne obliczenia takich struktur dla układów z małą liczbą elektronów, tworzy nowe metody opisu takich struktur, bada fundamentalne właściwości takich wielkości jak gęstość elektronowa, zredukowane macierze gęstości i orbitale naturalne, wyprowadza wyrażenia matematyczne umożliwiające szacowanie a priori błędów w obliczeniach struktur elektronowych.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński