MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta socjalna 2023 – ile wynosi po waloryzacji i komu się należy? Jak można otrzymać dodatkowe pieniądze? Te osoby maja do niej prawo

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Renta socjalna jest świadczeniem dla osób, które nie mogą podjąć się pracy zawodowej z powodu niepozwalającego na to stanu zdrowia.
Renta socjalna jest świadczeniem dla osób, które nie mogą podjąć się pracy zawodowej z powodu niepozwalającego na to stanu zdrowia. Przemyslaw Swiderski
Renta socjalna 2023 jest wypłacana pewnym osobom. Sprawdzamy komu i jakie warunki trzeba spełnić, by ja otrzymać. Okazuje się, że z powodów zdrowotnych nie każdy może pracować i zarabiać tyle, aby pozwolić sobie na życie na odpowiednim standardzie. Mogą w tym pomóc dodatkowe pieniądze wypłacane przez ZUS. Podajemy, ile wynosi renta socjalna w 2023 roku po waloryzacji.

Spis treści

Co to jest renta socjalna 2023?

Renta socjalna jest świadczeniem dla osób, które nie mogą podjąć się pracy zawodowej z powodu niepozwalającego na to stanu zdrowia. Jej wysokość jest w każdym roku waloryzowana w zależności od poziomu inflacji.

Renta socjalna – ile wynosi w 2023 roku?

Renta socjalna wynosi tyle samo, co najniższa gwarantowana emerytura. Od 1 marca 2023 roku to 1588,44 zł brutto. Zatem wysokość netto „na rękę” wynosi 1445 zł.

Renta socjalna – jakie warunki trzeba spełnić, by ją uzyskać?

Aby uzyskać prawo do renty socjalnej trzeba być:

 • osobą pełnoletnią,
 • lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS stwierdziła całkowita niezdolność do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18 roku życia lub po jego ukończeniu, ale w czasie dalszego kształcenia (np. jako student, doktorant).

Renta socjalna może być przyznana:

 • na stałe – w przypadku niezdolności do pracy, która jest trwała,
 • na czas określony – jeśli niezdolność do pracy jest okresowa.

Jeżeli renta została nam już przyznana - mamy obowiązek poinformowania ZUS-u, jeżeli:

 • podejmiemy zatrudnienie,
 • zmieni się wysokość osiąganego przez nas przychodu,
 • trafimy do aresztu albo zakładu karnego,
 • zostaniemy właścicielami gospodarstwa rolnego.

Jeśli nasz dochód będzie zbyt wysoki – ZUS pomniejszy nam odpowiedni kwotę wypłacanej renty socjalnej. Dochód, który będzie:

 • niższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy – renta socjalna zostanie wypłacona w pełnej wysokości,
 • wyższy od 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy i nie przekroczy 130% tego wynagrodzenia – to rentę socjalna zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia, ale nie wyższą niż kwota maksymalnego zmniejszenia (obowiązującą dla renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy),
 • wyższy niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy – to wypłaty renty socjalnej zostaną zawieszone.

Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych od 2024 roku

Jednocześnie rząd zapowiedział wprowadzenie nowego świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych. Od 2024 roku będzie to zupełnie inaczej rozwiązane niż dotychczas, a opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego. Propozycja na razie jest na etapie ustalania, choć już pojawiły się pierwsze zapowiedzi, jak będzie to wyglądać.

Nowe świadczenie będzie miało trzy poziomy. Pierwszy, najwyższy poziom świadczenia wspierającego, zostanie uruchomiony od 2024 roku, drugi od 2025, zaś trzeci od 2026 r. Ustalanie potrzeby wsparcia będzie mieć wartość punktową. Będzie można uzyskać od zera do stu punktów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Renta socjalna 2023 – ile wynosi po waloryzacji i komu się należy? Jak można otrzymać dodatkowe pieniądze? Te osoby maja do niej prawo - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński