Rencista i emeryt mogą zarobić więcej, limity zostały podwyższone

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Od 1 czerwca zmieniają się limity zarobkowe dla rencistów i emerytów. Będą wyższe, więc będzie można dorobić więcej bez ryzyka zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) mogą mieć dodatkowe przychody bez ograniczeń. Oprócz nich zarobić bez limitu mogą również niektórzy renciści. Są to osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, a ich niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

- Natomiast o limitach w dorabianiu muszą pamiętać wcześniejsi emeryci i pozostali renciści, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego - informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego.

ZOBACZ TEŻ:

Ile możesz dorobić do emerytury, renty
Nowe progi będą obowiązywać do 31 sierpnia 2019 roku. W tym czasie emeryci, którzy pobierają wcześniejsze emerytury oraz renciści mogą dorobić bez ryzyka zmniejszenia świadczenia do kwoty 3465,70 złotych. Jeśli osiągną przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia. Nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia, która od 1 marca 2019 r. wynosi:
599,04 zł - dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
449,31 zł - dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
509,22 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

ZOBACZ TEŻ:

Natomiast przekroczenie kwoty przychodów w wysokości 6436,30 zł miesięcznie spowoduje zawieszenie wypłaty świadczenia.

Dodatkowy dochód a renta socjalna
Od 1 czerwca wzrośnie też kwota przychodu, jaką mogą uzyskać osoby pobierające rentę socjalną. Wynosi ona 3465,70 zł ale po jej przekroczeniu świadczenie będzie zawieszone, a nie zmniejszone.

Rodzaje przychodów wpływające na zawieszenie prawa do renty socjalnej:
⦁z pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
⦁pracy nakładczej,
⦁umowy zlecenia lub umowy agencyjnej,
⦁pobierania stypendium sportowego,
⦁prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
- Dochód uzyskany za granicą z powyższych tytułów też ma wpływ na rentę socjalną - podkreśla Karol Jagielski i dodaje, że w przypadku tego rodzaju renty wpływ na zawieszenie ma również m.in. przychód podlegający opodatkowaniu na zasadach art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

ZOBACZ TEŻ:

Na zawieszenie renty socjalnej wpływają także:
⦁przychody osiągane z tytułu wykonywania umowy zlecenia przez uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat życia oraz honoraria z tytułu działalności artystycznej lub twórczej,
⦁kwoty zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego,
⦁przychód z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
⦁inne przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie