MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont torowisk w Szczecinie. Radni przycięli kasę na modernizację torowisk tramwajowych

Marek Jaszczyński
Już niebawem remont torowisk w centrum. Duże zmiany do końca wakacji
Już niebawem remont torowisk w centrum. Duże zmiany do końca wakacji
Było 365 mln złotych, a po ostatniej sesji jest 120 mln złotych.

Zastępca prezydenta Szczecina tłumaczy, że są to tylko zmiany techniczne i nie wiążą się z rezygnacji planów remontów, ale już wiadomo, że na remont ul. Mickiewicza poczekamy dłużej.

- Chodzi o dwie uchwały: w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin na 2019 rok i lata następne (było ponad 365 mln zł, jest niecałe 120 mln zł) oraz w sprawie zmiany Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2019-2023 (było 336 mln zł, jest 112 mln zł) - mówi Igor Podeszwik z inicjatywy Nowy Szczecin. - To wysoce nieodpowiedzialna decyzja. Stan naszych torowisk jest katastrofalny, a przypomnę, że na to zadanie otrzymaliśmy unijne dofinansowanie w wysokości 174,6 mln zł. Decyzja radnych oznacza tak naprawdę częściową rezygnację z tej kwoty.

ZOBACZ TEŻ:

Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina odpiera zarzuty i mówi, że miasto nie rezygnuje z przebudowy pl. Szarych Szeregów, Wyszyńskiego, Kolumba i Powstańców Wielkopolskich z pętlą Pomorzany czy Wyzwolenia do Dworca Niebuszewo. Jest jeden wyjątek.

- W tej perspektywie nie zrealizujemy natomiast przebudowy ul. Mickiewicza - tłumaczy Michał Przepiera. - Dofinansowania na inwestycje tramwajowe nie utracimy, ponieważ przy obserwowanych wzrostach cen przesuwamy je na pozostałe droższe inwestycje wymienione wyżej. Należy równocześnie podkreślić, że w ramach zmian budżetowych i dokumentów wieloletnich zwiększyliśmy kwoty na finansowanie budowy torowiska w ulicy Szafera, przebudowę węzłów Wyszyńskiego i Szarych Szeregów czy pętli tramwajowej przy Głębokim. W dwóch pierwszych przypadkach mamy do czynienia z otwartymi przetargami i znanymi cenami, które postanowiliśmy zaakceptować, w ostatnim zaś z zamkniętym projektem wraz z kosztorysem. Wszystkie trzy zadania wiążą się ze środkami unijnymi.

Remont torowiska na ul. Krzywoustego i Bohaterów Warszawy w ...

Dominika Jackowski, radna KO uważa, że Miasto podjęło słuszną decyzję o zamieszczaniu kwot, które wynikają z opracowanej dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

- Odchudzona została Wieloletnia Prognoza Finansowa. Do tej pory praktyką było wpisywanie do WPFu kwot szacunkowych które jak się okazywało zwłaszcza w ostatnich latach mocno były oderwane od cen kosztorysowych i ofertowych. Jedyną inwestycją tramwajową z jakiej miasto rezygnuje jest przebudowa torowiska na ulicy Mickiewicza - mówi radna Jackowski.

ZOBACZ TEŻ:

Szczecińska Kolej Metropolitalna ma powstać do 2022 roku. Połączy Szczecin, Stargard, Goleniów, Gryfino, Kobylankę, Police i Stargard. W sumie na terenie Szczecina zostanie wybudowanych lub zmodernizowanych 26 z 40 węzłów przesiadkowych Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, w tym 24 w ramach tego zamówienia.Inwestycja pochłonie 741 mln zł, z czego 512 mln zł ma pochodzić z dofinansowania.Zobacz na kolejnych slajdach, czy jesteś w zasięgu SKM-ki → * 1szary kolor: 15-minutowa dostępność piesza stacji i przystanków kolejowych* żółty 15-minutowa dostępność rowerowa stacji i przystanków kolejowych (szacunkowy czas w linii prostej)CZYTAJ WIĘCEJ:■ Gigantyczna kasa na Szczecińską Kolej Metropolitalną. Ponad pół miliarda złotych - zobacz, co za to zrobią [WIZUALIZACJE]■ Szczecińska Kolej Metropolitalna. Dwie firmy gotowe do projektowania [WIZUALIZACJE]

SKM w Szczecinie. Zobacz, jak będziesz mieć blisko do stacji [MAPY]

W przyszłym roku ruszy budowa węzła "Granitowa", ma też zostać zmodernizowany odcinek ulicy Hożej. Ruszy też budowa nowej linii tramwajowej wraz z pętlą Mierzyn. Ale to nie koniec inwestycji! Zobaczcie szczegóły na kolejnych slajdach! >>>ZOBACZ TEŻ WIDEO: Rozmowa tygodnia Gs24.pl z Piotrem Krzystkiem, prezydentem Szczecina<script class="XlinkEmbedScript" data-width="854" data-height="480" data-url="//get.x-link.pl/8fd6425d-43c7-16e4-3d3a-10230cd80832,401e762c-ad33-23ac-9b1d-93fa97b1b766,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Szczecińskie inwestycje drogowe w 2019 roku. Sprawdź, co się...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński