Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont na cmentarzu

jsz
Wkrótce udamy się na groby najbliższych. Drobne naprawy nagrobków, zamiast zlecać specjalistycznej firmie, można wykonać we własnym zakresie.

Prace porządkowe rozpoczynamy od dokładnego umycia pomnika i płyty wodą z detergentem, na przykład płynem do mycia naczyń. Ze względu na usytuowanie cmentarzy, powszechne jest pojawianie się na nagrobkach mchów, grzybów lub pleśni. Należy je usunąć mechanicznie, szczotką drucianą (beton lub lastrico) lub szorstką ściereczką (marmur). Po oczyszczeniu i wyschnięciu podłoża, należy pokryć je preparatem grzybobójczym, takim jak np. Izohan Grzybostop, dwukrotnie, stosując kilkugodzinne przerwy. Oba preparaty tworzą bezbarwną, trwałą, odporną na zmienne warunki atmosferyczne powłokę.
Usunięcie wierzchniej warstwy brudu uwidoczni ewentualne uszkodzenia. Ubytki i spękania na powierzchni i krawędziach płyt, o grubości od 5 mm do 30 mm, w grobowcach betonowych można naprawić przy pomocy zaprawy szybko twardniejącej, np. Atlas Ten-10. Wiąże ona już po 3 godzinach. Stosując tę zaprawę należy pamiętać, że nakłada się ją metodą "mokre na mokre", czyli na wilgotną warstwę kontaktową, sporządzoną z tej samej zaprawy. Używając szpachelki, właściwą warstwą zaprawy wypełnia się brakujące elementy lub istniejące spękania. Kolejne partie zaprawy można łączyć ze sobą przed rozpoczęciem wiązania materiału.

W przypadku szczelinowatego pęknięcia cokołu czy innych kamiennych elementów, do ich sklejenia warto użyć zaprawy Atlas Plus Biały. Produkowany na bazie białego cementu, nie powoduje przebarwienia materiału. Ze względu na swoje właściwości może też służyć do przyklejania marmurowych tablic na powierzchniach pionowych lub poziomych, płyt z innego kamienia lub do solidnego przymocowania gazonu na kwiaty.

Zaprawa jest suchą mieszanką trzeba ją więc wymieszać z wodą, zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Klej musi schnąć co najmniej dobę, miejsca napraw trzeba zabezpieczyć, przykrywając je folią budowlaną.
Pomniki i płyty nagrobne narażone są na szkodliwe działanie środowiska zewnętrznego: kwaśnych deszczów, promieniowania UV, agresywnego środowiska miejskiego. Dlatego, po dokonaniu drobnych napraw, warto je całościowo zabezpieczyć. bezbarwnym silikonowym preparat do zabezpieczania nasiąkliwych elementów kamiennych oraz podłoży wykonanych z betonu i materiałów ceramicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński