MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont Arkońskiej mocno opóźniony. Jakie są przyczyny i czym to będzie skutkować?

Mariusz Parkitny
O dziesięć miesięcy wydłuży się budowa jednego z najbardziej newralgicznych węzłów komunikacyjnych Szczecina. Będzie też drożej.

To przez wiadukt poczekamy na połączenie Arkońskiej i Szafera.

Chodzi o przebudowę ulicy Arkońskiej aż do ronda przy ulicy Szafera. W połowie lipca władze Szczecina podpisały piąty już aneks z wykonawcą. Cała inwestycja zamiast 18 miesięcy potrwa 28 miesięcy i ma się zakończyć w maju 2020 r. Cena wzrosła z 89 mln zł do ponad 92 mln zł.

Projekt obejmuje przebudowę ul. Arkońskiej, budowę torowiska tramwajowego z pętlą „Las Arkoński”, ronda oraz parkingu przy stadionie K. S. Arkonia, chodników oraz ścieżek rowerowych.

ZOBACZ TEŻ:

Jednym z głównym utrudnień jest przebudowa starego wiaduktu na wysokości ul. Arkońskej. Wiadukt miał ponad 90 lat i nie zachowała się dokumentacja z czasów budowy. Przebudowa rozpoczęła się w 2018 r. i co chwilę obiekt zaskakiwał wykonawcę. A to stwierdzono zły stan techniczny skrajnych dźwigarów, a to wyższy niż przewidywano poziom konstrukcji nośnej, czy skorodowanie spodniej części wiaduktu. Wyliczono, że naprawy kosztowałyby tyle, co budowa nowego wiaduktu i to z wyższą nośnością.

Arkońska. Wieści z placu budowy. Kiedy koniec? [ZDJĘCIA]

- Podjęto decyzję, że lepszym rozwiązaniem będzie budowa nowej konstrukcji. Do tego celu konieczna była aktualizacja dokumentacji i uzyskanie niezbędnych pozwoleń. W tym czasie prace na pozostałych fragmentach inwestycji toczyły się normalnie. Dodatkowo nowy obiekt oznacza znacznie zmniejszone nakłady na eksploatację i remonty w perspektywie następnych lat - wyjaśnia Piotr Zieliński ze szczecińskiego magistratu.

Dlatego do tej pory prace przy wiadukcie były wstrzymane i rozpoczęły się na nowo dopiero teraz.

- Wykonanie nowego obiektu, który musiał zostać również zaprojektowany w toku trwania inwestycji, wymaga zatem dłuższego terminu realizacji niż to wcześniej zakładano - dodaje Zieliński.

ZOBACZ:

Przebudowa ulicy Arkońskiej w Szczecinie prawie na finiszu [ZDJĘCIA]

Przebudowa Arkońskiej, Spacerowej i Szafera w Szczecinie.

Przebudowa ulicy Arkońskiej w Szczecinie prawie na finiszu [ZDJĘCIA]

Przebudowa ul. Arkońskiej w Szczecinie. Nowe wieści z placu ...

Rusza wielka przebudowa ul. Arkońskiej w Szczecinie. Powstan...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński