MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych w Szczecinie 2019: Podwójny rocznik walczy o miejsce w wybranych szkołach

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Karolina Misztal
Rozpoczął się nabór do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych w Szczecinie. W tym roku jest wyjątkowy, ponieważ bierze w nim udział podwójny rocznik.

W tym roku na potrzeby rekrutacji w prowadzonych przez miasto Szczecin liceach ogólnokształcących dla młodzieży, technikach i branżowych szkołach I stopnia przygotowanych zostało na rok szkolny 2019/2020 łącznie 7400 miejsc w klasach pierwszych dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów.

Kandydatów ubiegających się o miejsca w tych szkołach jest 6138, czyli miejsc powinno wystarczyć dla wszystkich.

ZOBACZ TEŻ:

- Chcemy doprowadzić w tym roku do tego, żeby klasy były jak najbardziej wypełnione, bo może się okazać, że dokumenty złożą u nas uczniowie z innych gmin, którzy potem nie potwierdzą u nas woli nauki, bo wybiorą szkołę w swojej miejscowości - mówi Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

Postępowania rekrutacyjne są prowadzone w tym samym czasie, jednak każda szkoła utworzy odrębne klasy dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum. Absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz absolwenci gimnazjów będą się uczyć w osobnych oddziałach, zgodnie z odrębnymi podstawami programowymi.

ZOBACZ TEŻ:

- Bardzo ważne jest to, żeby nie pomylić tych dwóch systemów, bo w jednej szkole będzie jednocześnie funkcjonowało 3-letnie i 4-letnie liceum - mówi Lidia Rogaś.

Każdy uczeń może wybrać maksymalnie 3 szkoły, a w ich obrębie dowolną liczbę oddziałów. Kolejność, w jakiej wpisuje się poszczególne klasy jest bardzo ważna.

- Na pierwszym miejscu na liście preferencji kandydat powinien wpisać szkołę i klasę, w której najbardziej chciałby się uczyć – mówi Lidia Rogaś. - Jeśli zgromadzona przez ucznia liczba punktów będzie niewystarczająca, znajdzie miejsce w kolejnych oddziałach lub placówkach wskazanych w podaniu. Oznacza to, że im dłuższa lista preferencji, tym większe są szanse, że system przydzieli go do jednej ze wskazanych przez niego klas.

ZOBACZ TEŻ:

Ważna jest też kolejność preferencji. System szuka dla dziecka takiej klasy, do której ma ono wystarczającą liczbę punktów i automatycznie przydziela. Jeśli na przykład uczeń wybierze klasy według następującej kolejności: matematyczno-fizyczna, biologiczno-chemiczna i humanistyczna, a punktów mu wystarczy do wszystkich klas, to automatycznie trafi do tej pierwszej. Gdyby na pierwszym miejscu wpisał biologiczno-chemiczną, to trafiłby do niej. Jeśli natomiast na matematyczno-fizyczną zabraknie mu punktów, trafi automatycznie do klasy na drugim miejscu preferencji.

Trzeba pamiętać też o tym, że do różnych klas mogą być brane pod uwagę różne zasady rekrutacji. Chodzi tu o punktowanie poszczególnych przedmiotów na podstawie ocen ze świadectwa. Oprócz obowiązkowych przedmiotów wyznaczonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, każda szkoła może wyznaczyć dwa przedmioty, które są brane pod uwagę pod kątem profilu klasy. I tak uczeń, który chce się dostać do klasy biologiczno-chemicznej, może mieć wysoko punktowane oceny z biologii i chemii, a w klasie humanistycznej - z historii.

ZOBACZ TEŻ:

W tym roku nowością jest otwarty nowy oddział klasy wstępnej z językiem hiszpańskim w XIV Liceum Ogólnokształcącym. Nie jest to odpowiednik klasy ósmej, ale klasa przygotowawcza, która wydłuży o jeden rok naukę w szkolę, co rodzice powinni wziąć pod uwagę.

Rekrutacja, poza klasami dwujęzycznymi i sportowymi kończy się 18 czerwca. Między 14 a 18 czerwca, kiedy uczniowie będą znali wyniki swoich egzaminów, mogą jeszcze zmienić swoje preferencje.

W dniach 21-25 czerwca uczeń musi donieść swoje świadectwo do szkoły pierwszej preferencji.

12 lipca będą wyniki rekrutacji - lista osób zakwalifikowanych do szkół.

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński