MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa inflacja. Prezes ZBP: Same podwyżki stóp procentowych są dalece niewystarczające w zwalczaniu inflacji

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Latem inflacja miała osiągnąć szczyt lub w najgorszym wypadku ustabilizować się na wysokim pułapie. Zamiast tego miesiąc po miesiącu bije rekordy. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2022 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, wzrosły o 16,1 proc. – podał w szybkim szacunku GUS. – Same podwyżki stóp procentowych są dalece niewystarczające w zwalczaniu inflacji – mówi nam prezes ZBP.

– Inflacja w sierpniu była najwyższa od ok. 25 lat. Za jej przyspieszenie odpowiadają nośniki energii oraz żywność. Nieustannie na nowe szczyty pnie się jednak także wskaźnik bazowy, nieuwzględniający najbardziej zmiennych kategorii cen i żywności. Można szacować, że jego roczna dynamika zbliżyła się do 10 proc. – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

– Kolejna bariera złamana. Inflacja przekroczyła 16 proc. (w lipcu osiągnęła 15,6 proc.). W skali miesiąca płacimy za wszystko więcej o 0,8 proc. Podczas gdy w ujęciu rocznym wzrost cen wyniósł aż 16,1 proc. Ten wynik to nie zaskoczenie, a raczej smutna rzeczywistość – zauważa z kolei Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan.

Zdaniem eksperta, "rząd skupia się teraz na doraźnej pomocy dla obywateli licząc na złagodzenie złych nastrojów". – Im bliżej jesieni tym liczba pomysłów pakietów pomocowych będzie zapewne rosła. Nadal jednak nikt w tych kalkulacjach zdaje się nie uwzględniać pomocy dla przedsiębiorców – dodaje.

Czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych

– Ciekawie zapowiada się pierwsze powakacyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Nadal uważamy, że RPP nie zdecyduje się na podniesienie stóp dostrzegając na horyzoncie wyraźne spowolnienie oraz egzogeniczny charakter inflacji – przyznaje.

– Informacja podana przez Główny Urząd Statystyczny o wzroście inflacji oraz wzroście inflacji bazowej raczej będzie sugerować kolejna podwyżkę, kolejną interwencję banku centralnego – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Jego zdaniem, jeżeli zostałyby podjęte skoordynowane działania antyinflacyjne, nie tylko te podejmowane przez bank centralny ale także przez stronę rządową, we współpracy z różnymi organizacjami pracodawców, to byłaby szansa na to, żeby poziom stóp procentowych ustabilizował się na jakimś pułapie na pewien okres czasu.

– Moglibyśmy czekać na skumulowaną reakcję rynku na podwyższone stopy procentowe, ale same podwyżki stóp procentowych są dalece niewystarczające w zwalczaniu inflacji – podsumowuje Pietraszkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekordowa inflacja. Prezes ZBP: Same podwyżki stóp procentowych są dalece niewystarczające w zwalczaniu inflacji - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński