Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekord pogodowy zimy. Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilkanaście lat

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilkanaście lat i zdecydowanie może wpłynąć na samopoczucie.
Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilkanaście lat i zdecydowanie może wpłynąć na samopoczucie. unsplash.com
Kolejny rekord pogodowy tegorocznej zimy. Jak informuje IMGW, w poniedziałek (20 stycznia) Polska znajdzie się w zasięgu rekordowo silnego wyżu. Tak znaczny wzrost ciśnienia zdecydowanie może wpłynąć na samopoczucie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje na swojej stronie internetowej, że Polskę czeka szybki i duży wzrost ciśnienia. Może osiągnąć miejscami nawet 1050 hektopaskali. Tak duże ciśnienie zdarza się rzadko. Raz na kilka/kilkanaście lat - informują synoptycy IMGW.

To Cię może też zainteresować

Ciśnienie rosło przez cały weekend, od niedzieli obserwowano szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego ale najwyższe wartości prognozowane są na poniedziałek (20 stycznia).

Na Suwalszczyźnie wartość ciśnienia zredukowanego do poziomu morza może sięgnąć 1042 hPa, a na południowym zachodzie nawet 1046-1048 hPa, przy czym część modeli prognostycznych zakłada możliwość osiągnięcia wartości 1050 hPa! - informuje IMGW. - Tak duże ciśnienie zdarza się rzadko (raz na kilka/kilkanaście lat), ale nie jest jeszcze rekordowe. W grudniu 1997 w Suwałkach notowano wartość 1054 hPa i to jest najwyższa wartość w powojennej Polsce.

Nie czeka nas pogodowa katastrofa, ale tak znaczny wzrost ciśnienia zdecydowanie może wpłynąć na samopoczucie.

To Cię może też zainteresować

- W całej Polsce szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi, szczególnie na zachodzie Polski. W bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia. W ciągu dnia utrzymujące się bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, zwłaszcza na południu Polski, może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej. U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu - czytamy w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wschody słońca w regionie zapierają dech w piersi. "To magia!" - komentują ci, którzy widzą te eksplozje kolorów o poranku. Jeśli nie wstajecie wcześnie rano - nie szkodzi. Zobaczcie poranne niebo na zdjęciach w naszej galerii >>>

Wschód słońca w regionie zachwyca. Eksplozja kolorów! [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekord pogodowy zimy. Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilkanaście lat - Gazeta Pomorska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński