MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja rządu. Nowi ministrowie w rządzie Morawieckiego. Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski, Konstanty Radziwiłł odeszli z rządu

Jakub Oworuszko AIP
Zapowiadana od kilku miesięcy rekonstrukcja rządu wreszcie stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda oficjalnie powołał nowych ministrów. Wcześniej, za zamkniętymi drzwiami, wręczył odwołania zdymisjonowanym członkom rządu.
Uroczystość powołania przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę członków Rady Ministrów

CZYTAJ TAKŻE: Streżyńska i Waszczykowski pierwszymi ofiarami rekonstrukcji rządu

AIP/x-news

Odwołani zostali: Konstanty Radziwiłł, Jan Szyszko, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Anna Streżyńska, Witold Waszczykowski, Andrzej Adamczyk i Henryk Kowalczyk.

AIP/x-news

AIP/x-news

AIP/x-news

Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego:
Teresa Czerwińska - minister finansów

Jadwiga Emilewicz - minister przedsiębiorczości i technologii

Jerzy Kwieciński - minister inwestycji i rozwoju

Łukasz Szumowski - minister zdrowia

Henryk Kowalczyk - minister środowiska

Joachim Brudziński - minister spraw wewnętrznych i administracji

Jacek Czaputowicz - minister spraw zagranicznych

Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej

Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury

Przed zaprzysiężeniem nowych ministrów najwięcej spekulacji dotyczyło dalszych losów szefa resortu obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Choć nie brakowało informacji, że przestanie być ministrem, jego odwołanie było jednak sporą niespodzianką. Na czele ministerstwa obrony stanie teraz dotychczasowy szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Z kolei schedę po nim przejmie Joachim Brudziński, do tej pory wicemarszałek Sejmu. Pozostałe zmiany nie budziły już takich emocji. Losy Jana Szyszki, Witolda Waszczykowskiego i Anny Streżyńskiej od dawna były przesądzone, podobnie jak Konstantego Radziwiłła, który nie poradził sobie z reformą służby zdrowia.

Naturalne wydają się nominacje dla szefów resortów, które powstały po rozdzieleniu wielkiego molocha, jakim zarządzał do niedawna Mateusz Morawiecki. Na powrocie Ministerstwa Gospodarki skorzystała dotychczasowa wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która będzie kierować tym resortem. Jednym z najczęściej wymienianych ministrów przy okazji rekonstrukcji rządu był szef resortu infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Ostatecznie utrzymał stanowisko w rządzie, ale będzie kierował Ministerstwem Infrastruktury, straci nadzór nad budownictwem i programem Mieszkania Plus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński