MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Regulamin w ligach piłkarskich: ile zespołów awansuje, ile spadnie?

Waldemar Mroczek
W pierwszy weekend sierpnia startuje liga trzecioligowców, tydzień później IV liga
W pierwszy weekend sierpnia startuje liga trzecioligowców, tydzień później IV liga Tadeusz Surma
Za nami dwie kolejki nowego sezonu w Ekstraklasie, po jednej w I i II lidze. W sobotę przystąpią do rozgrywek III-ligowcy, a za tydzień IV liga.

Karuzela rozkręca się zatem powoli ale systematycznie. Przyjrzyjmy się najistotniejszym punktom regulaminu w ligach.
Podobnie jak w latach poprzednich przy równej ilości punktów o pozycjach poszczególnych drużyn na wszystkich szczeblach decydować będą kolejno: bilans meczów między tymi drużynami, kryterium UEFA (bramki strzelone na wyjeździe), różnica bramek z całego cyklu, większa liczba bramek strzelonych. W tym sezonie doszło jeszcze, że jeśli wyżej podane kryteria nie wystarczą, w dalszej kolejności decydować będzie liczba meczów wygranych, a jeśli i to nie rozstrzygnie to liczba zwycięstw wyjazdowych.
Jeśli chodzi o awanse to tylko z I i II ligi awansować będą mogły zespoły z miejsc niższych niż pierwsze. Te z miejsc 3-6 grać będą między sobą baraże, trzecia z szóstą i czwarta z piątą (po 1 meczu), a zwycięzcy stoczą jeszcze mecz ze sobą. Gospodarzem wszystkich baraży będzie drużyna, która w tabeli generalnej zajmie wyższą pozycję. Zatem może być tak, że awansują zespoły, które zajmą miejsca 1, 2 i 6. Od III ligi w dół awans uzyskają tylko mistrzowie grup, wyjątek może nastąpić w klasie B, jeśli w klasie A zwolnią się dodatkowe miejsca np. z powodu wycofania jakiejś drużyny z rozgrywek.
Z Ekstraklasy i I ligi spadną 3 ostatnie zespoły, z II ligi 4. Od III ligi do klasy okręgowej liczba spadkowiczów będzie elastyczna, tzn. powiększana o liczbę drużyn spadających z klasy wyższej do danej grupy regionalnej. Z III i IV ligi spadną co najmniej 3 ostatnie zespoły z każdej grupy. Bardziej skomplikowana jest tradycyjnie kwestia spadków z klasy okręgowej. Klasa ta podzielona jest na 4 grupy: Szczecin-Północ, Szczecin-Południe, Koszalin-Północ i Koszalin-Południe, wszystkie liczyć będą po 16 drużyn. Do klasy A spadnie na pewno co najmniej 10 drużyn, tzn. 2 ostatnie zespoły z każdej grupy i 2 z najgorszym wskaźnikiem (iloraz liczby zdobytych punktów przez liczbę rozegranych meczów) z miejsc 14. Jednak z miejsc 14. a nawet 13. spaść może więcej drużyn, zależy to od liczby spadkowiczów z IV ligi. Ich liczba będzie powiększona o ilość spadających z IV ligi powyżej 3. Przy najczarniejszym scenariuszu z IV ligi może spaść 9 drużyn, co oznaczałoby degradację 16 drużyn, czyli wszystkich z miejsc 13–16. Gdyby miała spaść jedna z kilku drużyn z identycznym wskaźnikiem, WGiE zarządzi mecze barażowe. Z klasy A spadną zespoły, które zajmą ostatnie miejsce w grupie.
W każdym meczu w każdej drużynie II, III i IV ligi musi występować co najmniej 2 młodzieżowców, tzn. zawodników urodzonych nie wcześniej niż 1 stycznia 1999, w klasie okręgowej 1. Zawody o mistrzostwo II ligi, a także przedmeczowe rozgrzewki, muszą odbywać się z użyciem piłek w kolorze ustalonym przez PZPN. Art. 2 pkt 3 regulaminu rozgrywek II ligi dopuszcza możliwość wykorzystywania na wybranych meczach systemu VAR, a decyzje w tym zakresie podejmować będzie Departament Rozgrywek Krajowych PZPN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński