Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum przeciw reformie oświaty. Trwa zbiórka podpisów

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
O godzinie 12:00 rozpoczęła się zbiórka podpisów przeciwko wprowadzeniu reformy oświaty. Zbiórka potrwa do końca marca.

500 tysięcy podpisów muszą zebrać inicjatorzy referendum w sprawie reformy edukacji

Wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum ws. reformy edukacji z pytaniem: „Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?” to inicjatywa Związku Nauczycielstwa Polskiego, do której przyłączają się inne organizacje.

Głównym celem tej inicjatywy jest zebranie co najmniej 500 tys. podpisów pod wnioskiem, który zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, zostanie przekazany do Marszałka Sejmu RP.

- Włączyliśmy się w tę akcję, ponieważ uważamy, że reforma wprowadzana przez rząd jest zła - mówi Anna Mieczkowska, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. - Nikt nie zapytał o zdanie w tej sprawie zainteresowanych stron - czy chcą zmian w edukacji. To referendum daje takie możliwości.

Referendum będzie prowadzone w całym województwie zachodniopomorskim, w każdym powiecie. Pod wnioskiem mogą podpisywać się wszyscy obywatele polscy posiadający prawa wyborcze. Referendum jest ogólnokrajowe, dlatego listy do zbierania podpisów są takie same na terenie całego kraju. Wnioski będzie można podpisywać w biurach poselskich PO oraz w innych miejscach, które będą wyznaczone.

W Szczecinie koordynatorką ds. referendum została radna PO Urszula Pańka.

- Nie wiemy czemu to referendum ma służyć - mówi radna Pańka. - Rząd ma prawo wprowadzać takie zmiany, ale nie w takim tempie, bo powstaje chaos, a chaos w edukacji to najgorsza rzecz. Liczę na to, że ilość zebranych podpisów sprawi, że reforma zostanie zahamowana. Wcześniej próbowaliśmy pokazywać negatywną stronę tej reformy, ale nikt się z tym głosem nie liczył.

- Ta zmiana dotyka nie tylko strony organizacyjnej, ale też strony merytorycznej - mówi Paweł Bartnik, radny PO. - Gimnazja przedstawiane są jako bardzo złe szkoły. Jest to niesprawiedliwe wobec pracy nauczycieli. Dzięki tym nauczycielom polska szkoła stała się znakomita.

Według ZNP w związku z nieprawdopodobnie szybkim tempem wprowadzania reformy, istnieje duże ryzyko, że podręczniki nie będą gotowe przed 1 września 2017 roku. Jeśli, mimo wszystko, wydawcom uda się przygotować podręczniki na początek nowego roku szkolnego, odbędzie się to z pominięciem czasu niezbędnego na przeprowadzenie ich rzetelnej analizy i korekty. To oznacza, że książki, z których będą się uczyć dzieci mogą zawierać poważne błędy. Roczniki 2003, 2004 i 2005 spotkają się w 2019 roku u progu szkół średnich, kiedy nastąpi kumulacja związana z naborem uczniów kończących gimnazjum i 8-letnią szkołę podstawową.

Podpisy w sprawie referendum będą zbierane do 31 marca.

Polecamy na gs24.pl:

Zobacz zdjęcia lotnicze odcinka drogi S6 Goleniów – Kiełpino

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński