Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum nie miało kampanii, więc nie dziwi frekwencja - komentarz

red
Piotr Chrobak
Piotr Chrobak
Po tak szerokiej krytyce zasadności rozpisania referendum, braku rzetelnej debaty publicznej dotyczącej zadanych pytań oraz przy praktycznie nieistniejącej kampanii referendalnej, tak niska frekwencja nie powinna nikogo zaskakiwać.

Jednak twierdzenie przez polityków PiS, że tak niewielkie zainteresowanie referendum jest odzwierciedleniem stosunku Polaków do prezydentury Bronisława Komorowskiego oraz sprawowania władzy przez Platformę, jest już szczytem politycznego cynizmu i lekceważenia inteligencji wyborców.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że referendum było elementem prezydenckiej kampanii wyborczej, a jego pytania były źle sformułowane i nie miały rangi referendalnej. Podobnie zresztą jak pytania, które chciał zadać w swoim referendum prezydent Andrzej Duda.

Ponadto, gdyby referendum okazało się wiążące, to nawet wówczas, zgodnie z przepisami prawa, posłowie nie musieliby uwzględnić jego wyniku, gdyż referendum nie jest inicjatywą ustawodawczą. Dlatego mając na uwadze wspomniane przepisy oraz bardzo wysoki próg wymaganej frekwencji wydaje się, że organizowanie ogólnopolskich referendów jest zbyt drogim i jak się okazało niewzbudzającym zainteresowania wśród Polaków przedsięwzięciem.

Stawia to pod znakiem zapytania sens ich organizowania. Jednak pragnę podkreślić, że skoro referendum było już rozpisane, to zniechęcanie społeczeństwa do uczestnictwa w nim uważam za szkodliwe dla państwa i procesu budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Dr Piotr Chrobak
Instytut Politologii i Europeistyki
Uniwersytetu Szczecińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński