MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Recepta na ruch” to darmowe porady dietetyka i fizjoterapeuty. Kogo obejmie nowy program?

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Nowy program Ministerstwa Zdrowia ma zachęcić Polaków do większej aktywności fizycznej
Nowy program Ministerstwa Zdrowia ma zachęcić Polaków do większej aktywności fizycznej freepik
Nawet 15 tysięcy osób weźmie udział w programie „Recepta na ruch”, który ma upowszechnić aktywność fizyczną i odpowiednie odżywianie wśród Polek i Polaków. Program Ministerstwa Zdrowia jest odpowiedzią na wzrost nadwagi i otyłości oraz zbyt niski poziom aktywności fizycznej, który jest obserwowany w ostatnich latach w Polsce.

Spis treści

„Recepta na ruch”, czyli aktywność fizyczna zamiast leków. Pilotażowy program Miisterstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia w Polsce idzie w ślady krajów skandynawskich i Japonii, gdzie od lat praktykowane jest przepisywanie aktywności fizycznej czy kąpieli leśnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Program „Recepta na ruch” to odpowiedź na niepokojący trend, do którego przyczyniła się m.in. pandemia COVID-19 i siedzący tryb życia. Polacy są otyli, mają nadwagę, spędzają dużo czasu przed komputerem, są zestresowani i podjadają między posiłkami. To wszystko negatywnie wpływa na zdrowie, samopoczucie oraz sylwetkę statystycznego Kowalskiego.

W Rządowym Centrum Legislacji zostało opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące pilotażu programu „Recepta na Zdrowie”, który ma promować ruch i zdrowe odżywianie pod opieką fizjoterapeutów i dietetyków. Weźmie w nim udział nawet 15 tys. osób, które ukończyły 25. rok życia i spełniają odpowiednie kryteria.

– Celem programu pilotażowego jest ocena organizacji i efektywności objęcia świadczeniobiorców diagnostyką i profilaktyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych, w przypadku których jest zalecana aktywność fizyczna, uzupełnioną o realizację indywidualnych programów treningowych i żywieniowych dostosowanych do możliwości i potrzeb świadczeniobiorcy – czytamy w rozporządzeniu.

Do udziału w programie pacjenta może skierować:

 • lekarz POZ,
 • pielęgniarka POZ,
 • położna POZ,
 • lekarz specjalista,
 • fizjoterapeuta.

Dla kogo „Recepta na ruch”? Te kryteria należy spełnić, aby wziąć udział w programie

Aby wziąć udział w programie „Recepta na ruch”, należy spełnić pewne kryteria. Są to:

 • dostępność miejsc u świadczeniodawcy, który realizuje program,
 • ukończenie 25. roku życia,
 • oświadczenie świadczeniobiorcy o zamiarze czynnego udziału w programie,
 • dostęp do aplikacji mojeIKP,
 • sprawność fizyczna umożliwiająca samodzielny czynny udział w treningu.

Niektóre osoby nie będą mogły skorzystać z „Recepty na ruch”. Wyłączenie obejmuje:

 • aktywna choroba nowotworowa świadczeniobiorcy,
 • niestabilne lub nieleczone choroby kardiologiczne świadczeniobiorcy,
 • niestabilna lub nieleczona cukrzyca świadczeniobiorcy,
 • brak możliwości komunikacji słowno-logicznej ze świadczeniobiorcą,
 • inne przeciwwskazania potwierdzone przez lekarza lub fizjoterapeutę;
 • wcześniejszy udział w programie pilotażowym „Recepta na Ruch”.

„Recepta na ruch”. Jak będzie wyglądał program?

Program „Recepta na ruch” obejmuje nie tylko zalecenia dotyczące odpowiedniej aktywności fizycznej, treningi i dietę przygotowaną przez specjalistów, ale też wykorzystanie aplikacji mojeIKP.

Pilotaż programu jest podzielony na dwa moduły:

 1. treningi stacjonarne prowadzone przez fizjoterapeutę,
 2. praca własna uczestnika programu z wykorzystaniem aplikacji mojeIKP.

– Świadczeniobiorca będzie miał dostęp do treści dotyczących przygotowanych dla niego zaleceń żywieniowych (które otrzyma zarówno w aplikacji mojeIKP, jak i od dietetyka) i innych treści dotyczących zdrowego żywienia i aktywności fizycznej – czytamy w rozporządzeniu.

Realizacja programu pilotażowego obejmuje trzy cykle, które będą trwać 18 tygodni. Zakres działań i metod będzie dobierany indywidualnie na podstawie staniu zdrowia i kondycji fizycznej świadczeniobiorców. Wszyscy uczestnicy skorzystają z konsultacji z dietetykiem, 20 proc. z psychologiem i kolejne 20 proc. z lekarzem specjalistą. Ministerstwo Zdrowia planuje objąć programem 15 tys. osób.

– Liczba ta została podzielona na województwa, proporcjonalnie do ogólnej liczby potencjalnych świadczeniobiorców, którzy ukończyli 25. rok życia w danym województwie. Ustalono w ten sposób maksymalne limity świadczeniobiorców w każdym województwie – informuje resort zdrowia.

Podział uczestników programu na województwa.
Podział uczestników programu na województwa. Rządowe Centrum Legislacji

Polacy nie uprawiają sportu. Gorzej jest tylko w Grecji i Portugalii

Tylko 2 proc. Polaków ćwiczy regularnie (5-7 razy w tygodniu), a dość systematycznie (1-4 razy w tygodniu) 20 proc. 65 proc. Polaków nie uprawia sportu w ogóle.

– Jest to 3. najwyższy odsetek wśród państw UE (po Portugalii i Grecji) – alarmuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. – W ciągu ostatnich 5 lat zwiększył się on o 9 punktów procentowych, najbardziej wśród wszystkich porównywanych krajów.

63,6% Polaków (61,6% mężczyzn i 65,5% kobiet), którzy ukończyli 20 lat lub więcej nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej w formie rekreacyjnej, a odsetek nieaktywnych osób zwiększa się wraz z wiekiem.

– Należy również zauważyć fakt, że w 2020 r., na skutek m.in. pandemii COVID−19, 34,3% mieszkańców Polski zmniejszyło swoją aktywność fizyczną, nie tylko jeśli chodzi o aktywność rekreacyjną, ale również, jeśli chodzi o codzienne zajęcia tj. praca, aktywność w domu, przemieszczanie się.

Jak pokazują wyniki badań Eurostat 2017, rekomendacje co do ruchu o umiarkowanej intensywności min. 30 min na dobę przez pięć dni w tygodniu w Polsce przestrzega tylko 18 proc. osób, które ukończyły 15 rok życia i więcej. Najwięcej ruszają się mieszkańcy krajów skandynawskich: Islandii, Norwegii i Danii, gdzie aktywnych fizycznie jest 55-65 proc. mieszkańców.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło: Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego „Recepta na Ruch”

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Recepta na ruch” to darmowe porady dietetyka i fizjoterapeuty. Kogo obejmie nowy program? - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński