Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport z budowy trasy S6. Działania archeologów

Marek Rudnicki
Na pola przebadane już przez archeologów wjechały maszyny konsorcjum firm PORR Polska Infrastructure i Polbud Pomorze, aby zebrać wierzchnią warstwę humusu.
Na pola przebadane już przez archeologów wjechały maszyny konsorcjum firm PORR Polska Infrastructure i Polbud Pomorze, aby zebrać wierzchnią warstwę humusu. GDDKiA O/Szczecin
Prace przy obwodnicy prowadzi konsorcjum firm PORR Polska Infrastructure i Polbud Pomorze. Wiosną przyszłego roku powinny rozpocząć się roboty budowlane na wszystkich odcinkach drogi.

Zakończyły się prace archeologiczne na pierwszym z realizowanych odcinków drogi szybkiego ruchu S6. Chodzi konkretnie o obwodnicę Koszalina i Sianowa. To pierwszy z odcinków trasy, realizowany odmiennie od pozostałych, według gotowych projektów.

- Rozpoczęły się już w tym regionie roboty ziemne polegające na zdejmowaniu humusu, czyli wierzchniej warstwy ziemi z terenu inwestycji - informuje Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA. - Prace prowadzone są konkretnie w rejonie Starych Bielic i Sianowa. Wykonawca będzie sukcesywnie ruszał z kolejnymi robotami.

Inne odcinki mają być realizowane na zasadzie projektuj i buduj. Chodzi o sześć odcinków od Goleniowa do Koszalina.

- Wykonawcy prowadzą zaawansowane prace nad projektami budowlanymi - zapewnia Mateusz Grzeszczuk. - Już pod koniec lipca powinien zostać złożony wniosek o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej dla odcinka Gole-niów - Nowogard, a w następnych miesiącach będą składane wnioski o ZRID dla następnych.

Na wiosnę przyszłego roku powinny rozpocząć się roboty budowlane na wszystkich odcinkach S6.

Obwodnicę Koszalina i Sianowa będzie wykonywało konsorcjum firm PORR Polska Infrastructure i Polbud Pomorze. Ma być zakończona w 2018 roku jako pierwsza w całej realizacji drogi szybkiego ruchu S6 łączącej Szczecin z Gdańskiem.

Zakończone badania archeologiczne prowadzono na 9 stanowiskach.

- Podczas badań znaleziono wiele cennych artefaktów, w tym, w rejonie Karniszewic, miniaturowe naczynko tzw. przystawkę oraz fragment miecza - informuje Grzeszczuk.

Wykopaliska będą jeszcze w tym roku prowadzone na obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi S11, a w przyszłym roku archeolodzy pojawią się na 120 kilometrach drogi S6 od Goleniowa do Koszalina.

Batalię rozpoczęliśmy w 2013 roku.

Realizowana droga szybkiego ruchu S6 ze Szczecina do Gdańska jest skutkiem batalii medialnej, którą rozpoczęliśmy w 2013 r. Na początku był duży opór decydentów, ale w miarę prezentowania opinii polityków, samorządowców i przedsiębiorców, popierających nasze starania, lody zostały przełamane. Już w kwietniu 2014 r. ogłoszono, że trasa zostanie wykonana w latach 2015-2020. Najszybciej z wymaganiami formalnymi poradził sobie szczeciński oddział GDDKiA, gorzej było z pomorskim.

ZOBACZ TAKŻE:
Wideo: Wizualizacja odcinka S6 Goleniów - Nowogard

Polecamy na gs24.pl:

Występ wiekowej kapeli Alphaville zgromadził sporą liczbę fanów. Koncerty to stały punkt Dni Morza, ale warto pomyśleć też o wprowadzeniu ambitniejszych pozycji w programie

Dni Morza w Szczecinie. Plusy i minusy imprezy. Jak się bawi...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński