Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport po wichurze: uszkodzone dachy, brakuje prądu. Mamy wsparcie z kraju. "Najtrudniejsza sytuacja jest w woj. zachodniopomorskim"

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się konferencja poświęcona skutkom wichury, która przeszła przez nasz region. Na szczęście nikt nie zginął. Natomiast wiele gospodarstw domowych jest bez prądu. Strażacy odnotowali blisko 2700 zdarzeń.

Do naszego regionu przyjechali strażacy, którzy pomogą w usuwaniu skutków huraganu. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej zadysponował 40 kadetów: 20 ze szkoły aspirantów w Częstochowie oraz 20 ze szkoły aspirantów w Poznaniu. Do naszego regionu przyjechał również kontener paliwowy z województwa kujawsko-pomorskiego, żeby służbom nie zabrakło paliwa. Pracy jest dużo.

- W przypadku województwa zachodniopomorskiego to jest 39 uszkodzeń dachów, ale nie są to takie sytuacje, żeby zerwało całe dachy - mówi Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA. - Jeżeli będą takie sytuacje, wojewodowie w całej Polsce będą wypłacać pomoc doraźną. Bez zbędnej zwłoki, tak jak to było 2 dni temu w Wielkopolsce. Największym problemem w tej chwili jest kwestia dostaw prądu. Wiele miejscowości w województwie zachodniopomorskim jest odłączonych od prądu. Przed chwilą byłem w kontakcie z prezesami 2 spółek Energi i Enei, również te spółki zadysponują dodatkowych pracowników, którzy przyjadą na Pomorze Zachodnie, jak i w te miejsca w Polsce, gdzie wystąpiły silne wichury. W województwie zachodniopomorskim największy problem jest w tej chwili w powiecie wałeckim, drawskim, a także w powiecie gryfińskim i stargardzkim. Szacujemy, że na tę chwilę blisko 200 000 gospodarstw pozostaje bez prądu. Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim strażakom, wszystkim ochotnikom, którzy wykazują pełną mobilizację, są w tej chwili na służbie i ciężko pracują.

Na szczęście siła wiatru jest mniejsza.

- Prosiłbym, żeby mieszkańcy uzbroili się w cierpliwość, ale te działania naprawdę są bardzo sprawnie i bardzo szybko podejmowane Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego koordynuje służby, razem z Państwową Strażą Pożarną, na której spoczywa największy ciężar odpowiedzialności. Te prognozy są można powiedzieć w tym momencie optymistyczne, dlatego, że wiatr jest zachodni albo północno zachodniej, więc cała ta fala wiatru przesuwa się na zachód - informuje Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Zdarza się sytuacja, że w szpitale czy domy pomocy społecznej są odcięte od sieci energetycznej.

- Wtedy uruchamiane są agregaty, żeby nie zabrakło prądu, ale tutaj ta sytuacja jest opanowana - zapewnia wojewoda.

W czasie działań jeden strażak został ranny, uszkodzonych przez spadające gałęzie - zostało pięć pojazdów.

- Jeden z naszych druhów odniósł rany - na szczęście niegroźnie. Wiemy, że nic nie zagraża jego życiu i zdrowiu - mówi st. bryg. Jarosław Tomczyk, komendant wojewódzki PSP w Szczecinie.

Po południu w Drawsku Pomorskim zbierze się sztab kryzysowy. Na miejscu będzie nadbrygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP.

RELACJA NA ŻYWO Z WICHURY W SZCZECINIE I REGIONIE:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński