Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Miast dla Młodych. Jak wypadł Szczecin?

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Ranking Miast dla Młodych przygotowany przez Fundację Schumana stawia nasze miasto w drugiej dziesiątce. W szczegółowych zestawieniach Szczecin jest jeszcze niżej.

Ranking Miast dla Młodych. Szczecin poza "10"

Ranking został stworzony w oparciu o siedem głównych wskaźników, w których brane były pod uwagę:

  • lokalna gospodarka,
  • kultura i rozrywka,
  • otwartość,
  • zdrowie
  • i opieka.

Do wyliczenia wszystkich mierników Fundacja Schumana wykorzystała dane z GUS-u, PKW, BIP Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz z informacji udostępnianych przez same miasta.

- Podobnie jak we wcześniejszych raportach z cyklu „Europolis” w niniejszym rankingu porównaliśmy 66 miast na prawach powiatu - informują autorzy projektu.

ZOBACZ TEŻ:

Szczecin otwiera drugą dziesiątkę

Pierwsze miejsce zajęła Warszawa z wynikiem 55 punktów. Co ciekawe, zwyciężyła tylko w jednej z siedmiu kategorii rankingu, określającym kondycję gospodarczą. W tej dziedzinie zdeklasowała jednak wszystkie inne polskie miasta.

Pozycja w rankingu i wskaźnik:

  1. Warszawa - 55,04
  2. Rzeszów - 51,77
  3. Katowice - 49,10
  4. Gdańsk - 46,74 (zwycięzca kategorii Otwartość)
  5. Kraków - 45,86 (zwycięzca kategorii Kultura i rozrywka)
  6. Wrocław - 45,77
  7. Opole - 43,96
  8. Poznań - 43,89
  9. Sopot - 42,07
  10. Łódź - 41,79
  11. Szczecin - 38,08
W których miastach mieszka się najlepiej młodym Polakom?

Ranking Europolis: miasta dla młodych. W których miastach mi...

Szczecin na 11. miejscu. Ale niżej są inne wojewódzkie miasta

Z wyjątkiem bogatego i prężnego Sopotu wszystkie są miastami wojewódzkimi - ośrodkami, które ze względu na swój potencjał gospodarczy i kulturalny cieszą się dużą siłą przyciągania.

Interesujące są dobre wyniki Opola i Łodzi - miast, które w ostatnich latach zmagają się z zmniejszającą się liczbą mieszkańców, w tym zwłaszcza w najmłodszych grupach wiekowych.

Szczecin jest na jedenastym miejscu z wynikiem 38.08 punktów.

Z wojewódzkich miast niżej uplasowały się:

  • Lublin (12),
  • Olsztyn (16),
  • Bydgoszcz (17),
  • Kielce (28),
  • Białystok (29),
  • Zielona Góra (42).

Szczegółowy ranking w galerii zdjęć:

Ranking Miast dla Młodych. Jak wypadł Szczecin?

- Należy podkreślić, że całościowe wyniki nie są dla polskich miast dobre. Tylko dwa miasta otrzymały więcej niż połowę możliwych punktów, ale aż 28 nie przekroczyło progu trzydziestu punktów (na 100 możliwych) - podkreślają autorzy zestawienia.

Pozostałe miasta z naszego województwa, które znalazły się w tym zajmują miejsca w trzeciej dziesiątce.

  • Koszalin jest na 26 miejscu,
  • a Świnoujście na 30.

Stolica Pomorza Zachodniego w pierwszej połowie stawki

Czytając szczegółowe zestawienia w sześciu badanych obszarach można zauważyć, że w żadnej z dziedzin Szczecin nie znajduje się w pierwszej dziesiątce.

  • Pod względem lokalnej gospodarki nasze miasto zajęło dwudzieste miejsce.
  • W edukacji 26,
  • infrastrukturze 28,
  • mobilności 19,
  • kulturze i rozrywce 17,
  • otwartości 17,
  • zdrowiu
  • i opiece osiemnaste.

- Podobnie jak w poprzednich rankingach w niniejszym zestawieniu na czoło zdecydowanie metropolie. Stanowią one połowę pierwszej dziesiątki, wszystkie mieszczą się też w pierwszej dwudziestce rankingu. Jeśli pominąć najmniejsze ośrodki, przeciętna ocena przyjazności miast dla młodych spada wraz z klasą wielkości miejscowości - tłumaczą autorzy rankingu.

W poprzednich zestawieniach Szczecin plasował się na osiemnastym miejscu (2018), a dwa lata temu na 30 miejscu. W całej historii zestawień tegoroczna pozycja jest najwyższą, jaką udało się naszemu miastu osiągnąć.

Być jak Rzeszów

Stolica Podkarpacia liczy sobie około dwustu tysięcy mieszkańców, a mimo to od lat w rankingu miast przyjaznych młodym wyprzedza Szczecin.

- Stało się tak m.in. dzięki aktywnej polityce stypendialnej kierowanej do licealistów w połączeniu z wysoką dostępnością szkół ponadpodstawowych. Stolica Podkarpacia od dawna buduje swoją markę na rozwoju lotnictwa i sektora IT, a mieszcząca się w Rzeszowie politechnika osiąga bardzo dobre wyniki. Miasto może się też pochwalić bogatą ofertą edukacji zawodowej - mówią autorzy rankingu.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Ranking miast przyjaznych kierowcom. Jak wypadł Szczecin?

● Gdzie jest najmniej kolizji?● Gdzie są największe korki?● Gdzie jeździ się najszybciej?● Jak wygląda płatne parkowanie.Zobacz szczegóły odnośnie Szczecina i całej Polski >>>Po raporcie możecie się po niej poruszać przy pomocy strzałek na klawiaturze lub przycisków obok zdjęć.Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w korku? Poinformuj o tym innych! Prześlij nam zdjęcia i wideo na alarm@gs24.pl!

Ranking miast przyjaznych kierowcom 2019. Jak wypadł Szczeci...

Rozwój Świnoujścia

Świnoujście. Zajęło 30. pozycję w rankingu Europolis, czyli znalazło się w środku stawki. Co ciekawe, Świnoujście okazało się liderem jednej z kategorii - Infrastruktura.

Miasto zajęło wysokie miejsce przede wszystkim dzięki decyzji o objęciu całego miasta publicznie finansowaną siecią Wi-Fi.

Dysponuje też ponadprzeciętną bazą lokalową (ponad 500 mieszkań na 1000 mieszkańców wobec 424 dla ogółu) o wysokim standardzie (prawie 34 metry kwadratowe powierzchni mieszkaniowej na mieszkańca wobec niespełna 27 dla ogółu).

Świnoujście, jak na miasto swoich rozmiarów, dość dobrze radzi sobie w kategorii Gospodarka, zajmując 17. miejsce.

- Pomaga w tym zapewne portowy charakter miejscowości oraz jej atrakcyjne położenie turystyczne (dostęp do morza, bliskość granicy). Jednocześnie, podobnie jak w przypadku Sopotu, Świnoujście jest miastem stosunkowo drogim, co niewątpliwie ma związek z jego turystyczną popularnością i postępującą gentryfikacją miejscowości nadmorskich - tłumaczą autorzy zestawienia.

Nie wyróżniło się też w mierniku dotyczącym terenów zielonych. Co prawda miasto cechuje się m.in. wysoką lesistością, za co zresztą zostało wyróżnione w raporcie Europolis.

Zrównoważony rozwój miast z roku 2016, jednak tegoroczna definicja terenów zielonych dawała prymat obszarom rekreacyjnym (tj. parkom, zieleńcom, zieleni osiedlowej, lasom gminnym), a tych jest więcej w innych ośrodkach.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze osiedla w Szczecinie. Gdzie opłaca się mieszkać? [RANKING]

4. miejsce >>> BUKOWE - wynik 27W 3 kategoriach Rankingu najlepiej wypadło Osiedle Bukowe. Jego mieszkańcy najlepiej spośród wszystkich szczecinian ocenili infrastrukturę dla dzieci, sąsiadów oraz ceny towarów i usług. Drugie miejsce osiedle to zajęło w kategorii “zadbana okolica”, a trzecie - pod względem rozrywki, wygody zakupów, czystości i bezpieczeństwa.

Najlepsze osiedla w Szczecinie. Gdzie opłaca się mieszkać? [RANKING]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński