Ranking gmin "Czyste Powietrze". Tylko trzy gminy z województwa zachodniopomorskiego znalazły się w pierwszej 100 rankingu!

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Udostępnij:
Polski Alarm Smogowy opublikował kolejny ranking programu „Czyste Powietrze”, który pokazuje aktywność gmin w czwartym kwartale 2021 r. jeśli chodzi o wymianę kopciuchów. Które miejsce w tym rankingu zajmują zachodniopomorskie miasta i wsie?

Z zestawienia tego wynika, że liderem w tej chwili jest gmina Jejkowice z województwa śląskiego, której mieszkańcy złożyli najwięcej wniosków do programu w odniesieniu do liczby budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie tej gminy. W pierwszej trzydziestce najaktywniejszych gmin aż 25 pochodzi z województwa śląskiego. Aktywność każdej gminy można sprawdzić poprzez specjalną wyszukiwarkę dostępną na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking oraz czystepowietrze.gov.pl.

W pierwszej setce rankingu znalazły się tylko trzy miejscowości z naszego województwa.

  • Wysoko, bo na 12 pozycji jest Recz, gdzie mieszkańcy złożyli 25 wniosków o wymianę pieca.
  • Na 24 miejscu znalazł się Chociwel z 22 złożonymi wnioskami
  • i na 79 miejscu Stara Dąbrowa z 10 wnioskami.
  • Szczecin znalazł się na 2391 pozycji. Tu jedynie 41 mieszkańców zdecydowało się na wymianę kopciucha na nowoczesny system ogrzewania.
  • Na 2442 miejscu jest Świnoujście z trzema złożonymi wnioskami.
  • Stargard jest na 2381 miejscu, bo tam tylko 3 osoby złożyły taki wniosek.
  • Goleniów z kolei zajął 1749 miejsce, choć złożono tam 31 wniosków o wymianę pieca.

Najwięcej wniosków do programu złożono natomiast w Rybniku (806 w IV kwartale 2021 oraz ponad 4600 od początku funkcjonowania programu).

ZOBACZ TEŻ:

Wśród gmin, w których w IV kwartale zeszłego roku złożono najmniej wniosków znajdują się m.in znane miejscowości wypoczynkowe, na przykład Krynica Morska (0 wniosków), Świeradów-Zdrój (0) czy Międzyzdroje (1).

Niewiele lepiej jest w niektórych miastach wojewódzkich: Olsztyn (32 wnioski), Szczecin (41) czy Gdańsk (54), choć często większe miasta oferują własne programy dotacyjne. Ranking za ostatni kwartał zeszłego roku pokazuje dużo większą popularność programu w małych gminach.

W pierwszej setce najaktywniejszych widzimy głównie gminy poniżej 20 000 mieszkańców. Nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze” został uruchomiony we wrześniu 2018 r. i do końca 2018 roku złożono w sumie 25 519 wniosków. W kolejnych latach było to odpowiednio 85 368 (2019) i 83 801 wniosków (2020). Rekordowy okazał się rok 2021, kiedy złożono ich aż 184 267, tj. 48,6 proc. wszystkich złożonych wniosków w programie. W ciągu dziesięciu lat trwania programu przewidziana jest wymiana 3 milionów „kopciuchów” w całym kraju.

Opublikowany ranking za IV kwartał 2021 r. (zestawienie obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.), będzie brany pod uwagę przy pierwszym rocznym podsumowaniu, dzięki któremu poznamy najaktywniejsze gminy w programie „Czyste Powietrze”, dla których NFOŚiGW przewidział bonusy finansowe o łącznej wartości 16 milionów złotych.

Zestawienie to oparte jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Obejmuje ono aktywność gmin w czwartym kwartale poprzedniego roku (od 1 października do 31 grudnia 2021 r.) i powstało przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie