MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rak endometrium to nie wyrok! W klinice na Pomorzanach mogą liczyć na skuteczne leczenie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Sześć tysięcy kobiet w Polsce co roku słyszy diagnozę: rak endometrium, czyli nowotwór złośliwy narządu płciowego. "Ale to nie wyrok" zapewniają lekarze z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt szpitala przy al. Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie. Chore mogą liczyć na skuteczną pomoc. Muszą jednak przyjść do kliniki.

A niestety często się zdarza, że kobiety z tym schorzeniem nie są kierowane do kliniki na Pomorzanach lub trafiają tam zbyt późno. To, niestety, drastycznie zmniejsza ich szanse. Rak endometrium to nowotwór złośliwy narządu płciowego kobiety i należy do najczęściej występujących nowotworów ginekologicznych w Polsce! Co roku diagnozę raka endometrium słyszy około 6 tysięcy kobiet.

- Ta liczba stale się zwiększa i niestety gonimy w tym względzie kraje zachodniej Europy czy Amerykę Północną - wskazuje dr hab. Anita Chudecka-Głaz, lekarz kierująca Kliniką Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt w szpitalu klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie.

Rak endometrium atakuje głównie kobiety w wieku po menopauzie (55.-70. r. ż.), często otyłe lub z nadwagą. Jednym z objawów choroby jest krwawienie z narządów rodnych. Paradoksalnie – ten objaw rozwijającej się choroby - jest... pożądany, bo sprawia, że pacjentka nim zaniepokojona zgłasza się do lekarza.

Pani Ewa, kilka miesięcy po tym, jak przestała miesiączkować, zaczęła znów krwawić.

- Początkowo myślałam, że jest ono związane z menopauzą - opowiada. - Bagatelizowałam je więc, ale w końcu, choć czułam się świetnie, zgłosiłam się do poradni. Po diagnozie byłam w szoku - nigdy nie przyszło mi do głowy, że jestem chora.

Pani Ewa jest już po operacji. Przebiegła bez powikłań.

- Bardzo dobrze rokuje - twierdzi prof. PUM Anita Chudecka-Głaz, która w szpitalu klinicznym nr 2 w Szczecinie przeprowadza ginekologiczne operacje robotyczne.

W Poradni Ginekologii Onkologicznej działającej przy Klinice Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie, leczone są pacjentki z patologiami endometrium (w tym z rakiem endometrium) i trzonu macicy. Mogą tu liczyć na kompleksową opiekę - od badań, po skuteczną, małoinwazyjną operację.

- W Poradni Ginekologii Onkologicznej pomoc otrzymają pacjentki ze skierowaniami od lekarza każdej specjalności, a nawet nieposiadające skierowania - podkreśla Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka prasowa SPSK.

Kiedy kobieta powinna się zgłosić do poradni ginekologii onkologicznej? Jeśli stwierdzono u niej chorobę nowotworową złośliwą lub rozrost endometrium, występują nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, badania obrazowe tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego wykazują proces złośliwy trzonu macicy, a także, kiedy w badaniu USG lekarz stwierdził nieprawidłowości trzonu macicy.

U kobiet zgłaszających się do poradni lekarze przeprowadzają pełną diagnostykę ginekologiczną, włącznie z biopsją endometrium - jej przeprowadzenie nie wymaga hospitalizacji ani wcześniejszego przygotowania do zabiegu. Jeśli się okaże, że kobieta ma raka endometrium, nastąpi kwalifikacja do operacji: metodą chirurgii robotycznej (ze wsparciem systemu robotycznego da Vinci), metodą laparoskopową lub metodą klasyczną (tzw. na otwarto). O wyborze odpowiedniej techniki operacyjnej dla konkretnej pacjentki każdorazowo decyduje lekarz na podstawie wskazań medycznych.

Bo leczenie polega na radykalnym usunięciu narządów rodnych. Operacja ze wsparciem systemu robotycznego należy do najmniej inwazyjnych - oznacza większą precyzję operowania (m.in. dzięki możliwości powiększenia obrazu) i znacznie zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań operacyjnych czy pooperacyjnych, daje lepsze odległe wyniki leczenia i gwarantuje szybszy powrót pacjentki do sprawności.

Choć rak endometrium jest jednym z najczęściej występujących nowotworów ginekologicznych w Polsce, to do kliniki wciąż zgłasza się zbyt mało pacjentek. Jak się dowiedzieliśmy, w 2021 r. trafiło tu zaledwie 51 kobiet. W 2022 r. - 63.

- Zapraszamy pacjentki z całej Polski, które mają wskazania do leczenia operacyjnego raka endometrium. Wszystkie wizyty, konsultacje i zabiegi przeprowadzane są w ramach umowy z NFZ – pacjentki nie ponoszą kosztów leczenia – podkreśla prof. Chudecka-Głaz.

Poradnia Ginekologii Onkologicznej mieści się na parterze budynku "A" szpitala na Pomorzanach (wejście przez Izbę Przyjęć Ginekologiczno-Położniczą). Wizyty odbywają się w poniedziałki, od godz. 15 po uprzedniej rejestracji telefonicznej (tel. 91 466 13 58, w godz. 7-14) lub osobistej. Lekarzem przyjmującym pacjentki z patologiami endometrium jest lek. Ewa Legutowska, specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński