Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rajd Grudzień w Szczecinie. Harcerze przyjechali z całej Polski [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
VII Rajd Grudzień w Szczecinie.
VII Rajd Grudzień w Szczecinie. Andrzej Szkocki
Po raz siódmy Rajd Grudzień odbywa się w Szczecinie. Obecne są jednostki z różnych stron kraju m.in. z Krakowa, Gdańska, Koszalina i Gorzowa Wielkopolskiego.

W wydarzeniu bierze udział ponad 300 harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

VII Rajd Grudzień „Zbuntowane Miasto Szczecin" ma na celu upamiętnienie wydarzeń Grudnia’70, które miały miejsce w Szczecinie. Jest on skierowany do członków ZHR z całej Polski, w szczególności do młodych szczecinian. Uczestnicy wzięli udział w grze miejskiej pokazującej życie nie tylko strajkujących, ale i zwykłych obywateli, a dzięki której uczestnicy mogli zapoznać się z realiami tamtych czasów. Harcerki i harcerze odwiedzili np. stocznię, ulicę Dubois oraz Cmentarz Centralny. Odbył się także teleturniej, bal (lata 70 w modzie i muzyce) oraz apel w centrum miasta.

Rajd Grudzień był doskonałą okazją do tego, aby przekazać wiedzę o historii naszego regionu w przystępny dla młodzieży sposób i tym samym kontynuować pamięć wydarzeniach Grudnia’70. Pomysł na Rajd Grudzień zrodził się w Szczecińskim Szczepie ZHR „Watra” im. Szarych Szeregów w 2007 r., kiedy to harcerze postanowili podzielić się historią swojej małej ojczyzny z rówieśnikami z regionu.

Czym jest ZHR?

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to druga co do wielkości organizacja harcerska w Polsce. Jest miejscem dla dzieci, młodzieży i dorosłych, gdzie w oparciu o pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowywani są młodzi ludzie, odważnie podejmujący wyzwania współczesności. Jedną z głównych cech ZHR jest praca na rzecz drugiego człowieka, o czym świadczy aktywny udział harcerek i harcerzy w wolontariacie podczas wydarzeń takich jak m.in. Światowe Dni Młodzieży (w Krakowie w 2016 r., Panamie w 2019 r. i Lizbonie w 2023 r.), corocznej Lednicy czy służby w przestrzeniach lokalnych takich jak np. obchody świąt państwowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński