Rajcy podzielili pieniądze

Piotr Jasina piotr.jasina@mediaregionalne.pl
Budżet na 2013 rok w gminie uchwalono głosami koalicji PiS i Gryf XXI. Opozycja wstrzymała się od głosu.
Budżet na 2013 rok w gminie uchwalono głosami koalicji PiS i Gryf XXI. Opozycja wstrzymała się od głosu. Piotr Jasina
Udostępnij:
Ponad 184 mln zł wydatków - to przyszłoroczny plan budżetowy gminy. Deficyt wyniesie prawie 16 mln zł. Inwestycje pochłoną 50 milionów.

Przyszłoroczny budżet gminy zbliżony jest do bieżącego.

Dochody zaplanowano na poziomie ponad 168 mln zł, w tym bieżące powinny wynieść - ponad 144 mln zł. Wydatki oszacowano na ponad 184 mln zł (bieżące - prawie 134 mln). Prawie 16 mln deficytu pokrytych ma być z nadwyżki bieżącej, kredytów i emisji obligacji.

Jakub Pisański, zastępca burmistrza Polic przekonywał radnych, że 50 mln zł przeznaczonych na inwestycje gwarantuje rozwój gminie.

- Powinniśmy wykonać ponad 100 przedsięwzięć - podkreślał. - Powstaną kolejne 2 budynki komunalne przy ul. Bankowej i rozpoczniemy budowę następnego, który będzie oddany do użytku w połowie 2014 roku. Ruszymy z rewitalizacją starej części Polic. Kontynuujemy modernizację przystani żeglarskiej. Zamierzamy rozpocząć przebudowę wiaduktu przy ul. Piotr i Pawła. Liczymy na dofinansowanie z puli marszałka. Zamierzamy przebudować kilka ulic w mieście, m.in. Bankową, Roweckiego, także w Niekłończycy, Drogoradzu, w Przęsocinie. Czeka nas kolejny etap przebudowy cmentarza, dalsze inwestycje w centrum rekreacyjnym w Trzebieży. Zabiegamy też o pieniądze na modernizację stadionu przy ul. Piaskowej, jest już po 10- letniej eksploatacji. Dlatego zabezpieczamy w budżecie na ten cel 1,2 mln zł.

Na placówki oświatowe, edukację gmina wyda w przyszłym roku ponad 45,5 mln zł.

Paweł Mirowski, drugi z zastępców burmistrza podkreślił, że gmina mimo kryzysu, starał się nie ograniczać wydatków na tę sferę.

Na szkoły podstawowe zaplanowano wydatki ponad 21,5 mln zł. Gimnazja pochłoną 9 mln zł. Przedszkola publiczne będą kosztować podatników 12 mln zł. Do żłobka publicznego trzeba będzie dołożyć 1,2 mln zł.

Utrzymanie Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach będzie kosztować podatników 3,5 mln zł. Prawie 3 mln zł pochłonie gospodarka odpadami - nowe zadanie gminy. To połowa kwoty, która będzie potrzeba w latach następnych. Ponieważ w przyszłym roku gmina zajmie się selekcją, transportem i gospodarką odpadami od lipca.

Radny Mieczysław Łapko zwrócił uwagę na wysokie koszty utrzymania placówek gminnych i urzędu.

- Budujemy ośrodek w Zalesiu, na który w przyszłym roku wydamy 400 tys. zł - zauważył. - Bardzo dużo planujemy na Miejski Ośrodek Kultury. Urząd gminy w przyszłym roku będzie nas kosztował aż 15,3 mln zł, kiedy jeszcze niedawno była to kwota 11,6 mln zł. Apelowałbym, by mieć na uwadze koszty. Nie chodzi bowiem tylko o inwestycje, potem trzeba obiekty utrzymywać.

Radny wyraził także swoje niezadowolenie z powodu obniżenia wysokości podatków od nieruchomości i budynków służących działalności gospodarczej. W wyniku tej zmiany, budżet uszczuplił się o ponad 800 tys. zł.

- To kompromis wobec Zakładów Chemicznych Police - wyjaśniał Władysław Diakun, burmistrz Polic. - Dzięki temu możemy negocjować korzystniejsze opłaty za ciepłą wodę oraz odbiór ścieków przez zakładową oczyszczalnię.

Radni zdecydowali tez o dofinansowaniu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji o 1 mln zł.

- Stosowaliśmy ulgową stawkę podatku od nieruchomości wobec ZWiK, ale Regionalna Izba obrachunkowa to zakwestionowała. ZWiK musi więc odprowadzać do gminy wyższy podatek. Burmistrz zaproponował dofinansowanie ZWiK, by nie przerzucać wspomnianych kosztów na mieszkańców, którym i tak podnieśliśmy stawki opłat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Podwyżki cen prądu są nieuniknione

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie