TB
Rafael Nadal
Rafael Nadal Fot. Andrzej Szkocki / Polska Press
Pięć godzin i 28 minut trwał finał Australian Open mężczyzn. Rafael Nadal wygrał z Daniiłem Miedwiediewem 2:6, 6:7 (5-7), 6:4, 6:4, 7:5. Tym samym Hiszpan zdobył swój 21. wielkoszlemowy tytuł, co jest rekordem dyscypliny.

Dla Daniiła Miedwiediewa był to czwarty finał wielkoszlemowego turnieju i trzeci przegrany. Niecałe pół roku temu w US Open na kortach twardych w Nowym Jorku pokonał Novaka Djokovicia. Wówczas 25-letni Rosjanin nie pozwolił Serbowi zostać samodzielnym rekordzistą pod względem wygranych szlemów. W niedzielę nie powstrzymał przed tym Rafaela Nadala.

Co prawda Miedwiediew był faworytem ostatniej potyczki w Melbourne, ale i tak łatwość, z jaka rosyjski tenisista uporał się z bardziej utytułowanym rywalem mogła zaskoczyć. Rozstawiony z szóstką Hiszpan wygrał tylko dwa gemy. W drugiej partii podkręcił tempo, długo prowadził, lecz wicelider rankingu ATP nie tylko odrobił straty, ale pokonał Nadala w tie-breaku.

W trzecim secie rywalizacja znów była wyrównana, ale im dłużej trwała, tym Miedwiediew więcej energii tracił na wymianę uwag z publicznością i zaczął też popełniać proste błędy. Z kolei Nadal grał ofensywnie i wygrał partię 6:4, podobnie jak kolejną. W piątym secie Hiszpan przełamał przeciwnika w piątym gemie. Szósty trwał kilkanaście minut i także padł łupem 35-letniego tenisisty. Przewagę stracił w dziesiątym gemie, by w następny ją odzyskać. Przy swoim podaniu był bezbłędny i odniósł zwycięstwo w meczu.

Tym samym Nadal wygrał swój 21. turniej wielkoszlemowy, czemu z trybun przyglądała się m.in. Iga Świątek. Hiszpan o jeden triumf więcej niż Novak Djoković i Roger Federer. W finale w Melbourne grał po raz szósty i wygrał do drugi raz (wcześniej zrobił to w 2009 r.). Spotkanie trwało pięć godzin i 28 minut i jest drugim najdłuższym wielkoszlemowym finałem.

Nadal za wygranie Australian Open zainkasuje 2,071,064 dol. amerykańskich (ok. 8,5 mln zł), natomiast Miedwiediew otrzyma 1,134,583 dol. (ok. 4,5 mln zł).

Rafael Nadal (Hiszpania, 6) - Daniił Miedwiediew (Rosja, 2) 2:6, 6:7 (5-7), 6:4, 6:4, 7:5