Radzimy jak się zachować, gdy firma nas zwalnia

RAFAŁ CZABROWSKI rafal.czabrowski@gk24.pl
O tym, jaką odprawę dostanie pracownik, decyduje jego tzw. zakładowy staż pracy, czyli to, jak długo pracował w zwalniającej go firmie.
O tym, jaką odprawę dostanie pracownik, decyduje jego tzw. zakładowy staż pracy, czyli to, jak długo pracował w zwalniającej go firmie. Fot. Stock
Osoby zwalniane na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych mają prawo do odszkodowania pieniężnego. Ma ona zrekompensować skutki utraty pracy i zniechęcać pracodawców do podejmowania decyzji o zwolnieniach ze względu na ewentualne wydatki związane z tym przedsięwzięciem.

Grupowe zwolnienia

Dochodzi do nich wówczas gdy pracodawca, zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje umowy w okresie nie dłuższym niż 30 dni i spełnia warunki:

- zwalnia 10 pracowników - przy zatrudnieniu mniejszym niż 100 pracowników;

- zwalnia 10 proc. pracowników - przy zatrudnieniu od 100 do 299 pracowników;

- zwalnia 30 osób - przy zatrudnieniu co najmniej 300 pracowników. Do zatrudnienia nie wlicza się współpracowników na umowy cywilno-prawne oraz pracowników tymczasowych i mianowanych.

Wysokość odprawy

O tym, jaką odprawę dostanie pracownik, decyduje jego tzw. zakładowy staż pracy, czyli to, jak długo pracował w zwalniającej go firmie. Liczą się wszystkie okresy pracy u zwalniającego. Gdy pracownik był zatrudniony u niego krócej niż dwa lata, należy mu się odprawa w wysokości miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli zakładowy staż mieści się między dwoma a ośmioma latami, to odprawa powinna odpowiadać dwumiesięcznym zarobkom. Najwyższą odprawę, w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, dostanie zwalniany, który przepracował w firmie ponad osiem lat.
Emeryt zyska podwójnie

Pracodawca wypłaca odprawę niezależnie od innych świadczeń i odpraw, które może pobierać pracownik w związku z odejściem z pracy. Bardzo często do zwolnień grupowych typowani są pracownicy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, mogą się więc ubiegać o odprawę emerytalno-rentową.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownik może otrzymać zarówno odprawę za zwolnienie grupowe, jak i odprawę emerytalno-rentową. Stara ustawa o zwolnieniach grupowych nakazywała pracownikowi wybierać korzystniejsze dla niego świadczenie. Odprawa jest wypłacana także wtedy, gdy zwalniany otrzymuje odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia.

Wymiar czasu bez znaczenia

Dla uzyskania odprawy nie ma znaczenia wymiar czasu pracy zwalnianego. Mają do niej prawo zarówno zatrudnieni na cały etat, jak i na jego część. Nie ma też już znaczenia, czy tracący pracę prowadzi poza nią gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą. Prawo do odprawy należy się każdemu pracownikowi. Tylko w przypadku tzw. zwolnień indywidualnych, aby pracownik ją otrzymał, wszystkie przyczyny uzasadniające jego zwolnienie muszą leżeć po stronie pracodawcy.

Limit do wzięcia

Ustawodawca określił maksymalną kwotę odprawy należnej za zwolnienie grupowe. Nie może ona przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W tym roku minimalne wynagrodzenie wynosi 1276 zł, a zatem maksymalna kwota odprawy nie może przekroczyć 19 140 zł. Limit ten może zostać przekroczony, jeżeli wewnątrzzakładowe przepisy, czyli układy zbiorowe pracy, pakiety prywatyzacyjne przewidują korzystniejsze niż ustawowe świadczenia związane ze zwolnieniami.

Oczywiście porozumienie pracodawcy ze związkami zawodowymi dotyczące wysokości odprawy lub regulamin zwolnień mogą także zwiększyć maksymalny wymiar odprawy. Od odprawy odprowadzana jest zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych, pracodawca nie musi jednak potrącać składek na ubezpieczenia społeczne.

Wolne na poszukiwanie

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik ma prawo do dni na poszukiwanie pracy. I tak dwa dni robocze jeśli okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie lub jeden miesiąc.

Natomiast 3 dni robocze jeśli okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. Pracownik w te dni zachowuje prawo do wynagrodzenia, ale gdy z nich nie skorzysta nie przysługuje za nie rekompensata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie