MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radosław Fogiel o zmianach w relacjach z Unią Europejską. „Po etapie bycia łagodnym barankiem zaczynamy stosować działania symetryczne”

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Radosław Fogiel odniósł się do niewypłacania Polsce przez Unię Europejska środków z Funduszy Odbudowy. - Po etapie bycia łagodnym barankiem zaczynamy stosować działania symetryczne - zapowiedział rzecznik PiS
Radosław Fogiel odniósł się do niewypłacania Polsce przez Unię Europejska środków z Funduszy Odbudowy. - Po etapie bycia łagodnym barankiem zaczynamy stosować działania symetryczne - zapowiedział rzecznik PiS Fot. Adam Jankowski
– Będziemy w relacjach z Brukselą stosować zasadę wzajemności. Będziemy twardo egzekwować te uprawnienia, które Polsce przynależą i skrupulatnie pilnować, żeby instytucje europejskie nie zapędzały się na pola, gdzie traktaty nie dają im kompetencji – stwierdził w środę rzecznik PiS Radosław Fogiel. Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że niewypłacanie Polsce unijnych środków z Funduszu Odbudowy jest kwestią „czysto polityczną”.

– My nie wytaczamy dział. My po etapie prób bycia naprawdę łagodnym barankiem, otwartym na rozmowy i naprawdę gotowym do ustępstw, wobec braku reakcji drugiej strony po prostu zaczynamy stosować działania symetryczne – powiedział Fogiel zapytany w radiu Wnet, czy PiS zamierza strzelać z dział, które wytacza wobec Komisji Europejskiej.

– Będziemy trzymać się litery traktatów. Będziemy w relacjach z Brukselą stosować zasadę wzajemności – dodał.

Dopytywany, co w praktyce politycznej oznacza „trzymać się litery traktatów”, odpowiedział:

„Jako Polska będziemy bardzo twardo egzekwować te uprawnienia, które nam przynależą, i równocześnie będziemy bardzo skrupulatnie pilnować tego, żeby instytucje europejskie, żeby Komisja Europejska nie zapędzały się na pola, gdzie traktaty, Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej na przykład, nie dają im kompetencji”.

Pytany, czy takie kompetencje KE ma w kwestii funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, Fogiel odparł, że „organizacja wymiaru sprawiedliwości od A do Z należy do kompetencji państw członkowskich”.

Krajowy Plan Odbudowy został zaakceptowany, ale środki nadal nie zostały wypłacone

Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”.

Szefowa KE Ursula von der Leyen w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” zaznaczyła, że aby otrzymać pieniądze z KPO, Polska musi się wywiązać ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych wobec sędziów. Przyznała, że nowe prawo – nowelizacja ustawy o SN – jest ważnym krokiem, jednak nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Von der Leyen podkreśliła, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, co jeszcze nie nastąpiło – nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów.

Prezes PIS zapowiada zmiany w relacjach z UE

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” pytany o relacje z UE powiedział:

„Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na kompromisy, ale widać, że nie o to tu chodzi. Jeżeli wygramy, stosunki z Unią Europejską będziemy musieli ułożyć po nowemu. Nie może być tak – i nie będzie – że Unia wobec nas nie uznaje traktatów, porozumień, umów”

– Ustępstwa nic nie dały, choć poszliśmy daleko – dodał.

mac

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński