MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni województwa zachodniopomorskiego przekazali pieniądze na leczenie niepłodności. Skorzystają pary ze Szczecina, Koszalina i Kołobrzegu

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
archiwum Polska Press
Na dofinansowanie in vitro Szczecin otrzyma od Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego 140 tys. zł. Na ten sam cel Koszalin i Kołobrzeg dostaną po 50 tys. zł. Decyzję o wsparciu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w tych miastach podjęli radni sejmiku na środowej, XLI sesji.

Druga w tym roku sesja rady Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego rozpoczęła się od życzeń marszałka województwa skierowanych do kobiet w dniu ich święta. Po nich radni minutą ciszy uczcili śmierć 16-letniego syna szczecińskiej parlamentarzystki. Potem zajęli się "Programem dofinansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2022-2024" w trzech zachodniopomorskich miastach: Szczecinie, Koszalinie i Kołobrzegu. Nie było dyskusji na ten temat. Wszystkie trzy uchwały dotyczące dofinansowania in vitro zostały przegłosowane (radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu).

Dzięki tej decyzji Koszalin i Kołobrzeg otrzymają po 50 tys. zł. na kontynuowanie leczenia niepłodności (program jest rozpisany na trzy lata: 2022, 2023 i 2024). Szczecin ma dostać 140 tys. zł.

Przypomnijmy, że adresatami miejskiego programu w Szczecinie są pary, u których potwierdzono niepłodność lub dotychczasowe nieskuteczne leczenie niepłodności. Dodatkowo, osoby korzystające z Programu muszą spełniać ściśle określone warunki: wiek kobiety mieści się w przedziale od 25 do 40 lat - dolną granicę wieku ustala się na 20 lat w przypadku bezwzględnego wskazania do leczenia niepłodności. Z kolei wiek mężczyzny powinien się mieścić w przedziale od 25 do 55 roku życia. Trzecim kryterium jest obowiązek mieszkania w Szczecinie i odprowadzania podatków do szczecińskiego urzędu skarbowego.

Kwalifikacją par ubiegających się o dofinansowanie ich leczenia zajmują się - pod względem administracyjnym i medycznym - dwie działające w Szczecinie kliniki: Centrum Bocian z Białegostoku prowadzące Klinikę leczenia niepłodności, ginekologii i położnictwa – Bocian 5 przy Bramie Portowej oraz spółka Vitrolive, przy al. Wojska Polskiego.

Miasto Szczecin na leczenie in vitro przeznaczyło w tym roku 280 tys. zł. W sumie (w ciągu trzech lat - 2022-2024) wyda na tę metodę leczenia 840 tys. zł.

W Szczecinie miejski program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego jest realizowany od 2019 r.

- Od tego czasu do 31 stycznia 2023 r. uzyskano tą drogą 147 ciąż klinicznych - informuje Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta. - Urodziło się 100 dzieci, w tym dwie pary bliźniąt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński