MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miasta Police nie uchwaliła budżetu na 2023 rok. Wygrali radni opozycji

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Archiwum
Rada Miejska w Policach nie uchwaliła budżetu na przyszły rok.

W projekcie budżetu na 2023 roku zaplanowano dochody na poziomie 254 milionów 161 tysięcy 506 złotych i wydatki 278 milionów 570 tysięcy 815 złotych. Deficyt wynosi 24 miliony 409 tysięcy 309 złotych. Planowany dług na koniec 2023 roku to 6,5 miliona złotych.

- Zmuszony byłem ograniczyć wydatki w wielu zadaniach w stosunku do potrzeb. Po raz pierwszy przedstawiamy budżet z deficytem bieżącym, co oznacza, że wydatki bieżące nie mają pokrycia w dochodach bieżących. Tylko nadwyżki z lat ubiegłych powodują spełnić ustawowy wskaźnik i uchwalić budżet gminy Police - mówił Władysław Diakun, burmistrz Polic.

W czasie głosowania nad budżetem 9 radnych było za i 11 przeciw.

- Klub Radnych Projekt Police zagłosował przeciw przyjęciu projektu budżetu Polic na 2023. Przez lata wskazujemy, że gmina nie kontroluje wydatków bieżących, co przez lata doprowadziło do powstania dużego deficytu. Obawiamy się, że nie będzie to zjawisko przejściowe w naszej gminie. Radni oczekują działań naprawczych, które przywrócą gminie nadzieję na poprawę sytuacji w przyszłych latach - komentuje Krystian Kowalewski, lider klubu radnych PP. - Niestety Burmistrz nie podejmuje w naszej ocenie wystarczających działań, a już dziś w wyniku takiej polityki brakuje środków na utrzymanie odpowiedniego poziomu wynagrodzeń w ogólnie rozumianej administracji samorządowej, co z czasem spowoduje utratę najlepszych pracowników i jeszcze bardziej pogorszy sytuację naszej Gminy. Wpływa to również na niski poziom wydatków m.in. na stowarzyszenia społeczne i sportowe, rady osiedli i sołectwa. Jeżeli dodać do tego problemy w realizacją inwestycji ich niewielki zakres, dramatyczny stan zasobów komunalnych, brak kontroli nad działaniami niektórych spółek to domyka to naszą negatywną ocenę działań Burmistrza. Gmina Police nie da rady tak działać dłużej o oczekujemy szczerych rozmów z Radnymi i mieszkańcami oraz planu rozwoju gminy Police na lata przyszłe.

Przegrana w głosowaniu nad budżetem to pokłosie "utraty" dwóch radnych z rządzącej w Policach Wspólnoty samorządowe "Gryf XXI". Tym samym "Gryf" ma siedem mandatów, co razem z radnymi Koalicji Obywatelskiej daje 10 mandatów. Do większości brakuje 1 mandatu. To już kolejni radni, którzy porzucili "Gryfa". 1 lutego 2021 roku zaplecze polityczne burmistrza Władysława Diakuna opuścił Grzegorz Ufniarz, obecny radny niezależny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński