Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Gabinetowa u prezydenta. Opozycja domaga się obecności na posiedzeniu

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Prezydent zawołał na dziś Radę Gabinetową. Opozycja domaga się obecności na posiedzeniu
Prezydent zawołał na dziś Radę Gabinetową. Opozycja domaga się obecności na posiedzeniu fot. adam jankowski / polska press
We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Rady Gabinetowej, dotyczące m.in. USA, Iraku i Iranu oraz propagandowych ataków władz rosyjskich na Polskę. W posiedzeniu mają wziąć udział przedstawiciele rządu, jednak opozycja także domaga się prawa głosu.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta posiedzenie Rady ma rozpocząć się o godz. 14.00 i będzie trwało ok. 1,5 godziny. Wcześniej prezydent Andrzej Duda zapowiedział na antenie TVP, że Rada Gabinetowa poruszy temat polityki międzynarodowej, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz obchodów 75-lecia wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Opozycja domaga się udziału w Radzie Gabinetowej
Podstawę prawną powołania Rady Gabinetowej stanowi art. 141 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z nim, Radę Gabinetową tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta.

Jednak opozycja także domaga się prawa głosu. - Prezydent Duda chce rozmawiać na temat spraw bezpieczeństwa Polski tylko z rządem, czyli we własnym gronie. Opozycja reprezentująca 10 milionów Polek i Polaków jest konsekwentnie przez prezydenta wykluczana – stwierdziła na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.

Czym jest Rada Gabinetowa?
Rada Gabinetowa jest organem konstytucyjnym zwoływanym przez prezydenta w celu omówienia „spraw szczególnej wagi”, czyli ważnych dla interesu państwa.

Rada Gabinetowa składa się z członków Rady Ministrów, którzy obradują pod przewodnictwem prezydenta. Rada ma jedynie charakter konsultacyjny i nie przysługują jej kompetencje Rady Ministrów.

W założeniu ma ona wzmacniać współpracę pomiędzy głową państwa a rządem i służyć prezydentowi do inicjowania określonych decyzji politycznych – jednak te a by zostały zrealizowane muszą zostać przyjęte przez Radę Ministrów, która obradować będzie w „zwykłym” trybie, pod przewodnictwem szefa rządu.

„Stanowiska przedstawiane w toku Rady Gabinetowej i dokonywane uzgodnienia nie mają charakteru prawnie wiążącego, lecz niosą w sobie istotny walor polityczny. Tym sposobem Prezydent może zwracać uwagę Rady Ministrów na ważne problemy i domagać się informacji co do zamiarów lub działań Rządu w tych obszarach. Może też ustalać z Radą Ministrów wspólną strategię w określonych kwestiach” - głosi komunikat na stronie Kancelarii Prezydenta.

W ubiegłych latach poprzednicy prezydenta Dudy zwoływali radę Gabinetową szesnaście razy. Ośmiokrotnie zwoływał ja prezydent Aleksander Kwaśniewski, czterokrotnie Lech Kaczyński i czterokrotnie prezydent Bronisław Komorowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński