Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rachunki za prąd coraz wyższe, a rekompensat nie ma. Czy można uchronić się przed skutkami podwyżek? Zobacz, co możesz zrobić

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Część z nas próbuje się ratować przed wyższymi rachunkami zmianą dostawcy prądu. To może zadziałać, ale trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie oplaty
Część z nas próbuje się ratować przed wyższymi rachunkami zmianą dostawcy prądu. To może zadziałać, ale trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie oplaty pixabay
"219 na 273, w życiu nie miałam takiego rachunku za prąd ", "U mnie rachunek również gigantyczny zawsze w okresie zimowo jesiennym rachunki były w granicach 400 zł. Teraz rachunek na kwotę 542 zł", "O 100 zł więcej, nie wiem już na czym mam oszczędzać" - komentują czytelnicy artykuł o rachunkach za prąd po podwyżkach. Czy jest sposób, by choć trochę ochronić nasze portfele?

Opłata mocowa, opłata na wspieranie zielonej energii, podwyżka cen prądu, praca i nauka zdalna, do tego mrozy - wszystko to sprawiło, że pierwsze tegoroczne rachunki za prąd większość z nas niemile zaskoczyły. Czy są sposoby, by ochronić swój portfel?

Może pomóc wybór innej oferty od własnego dostawcy lub zmiana firmy dostarczającej energię.

Zmiana sprzedawcy prądu pomoże?

- 15,1 miliona odbiorców energii to gospodarstwa domowe - mówi Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Regulacji Energetyki. - Od 2007 roku odbiorcy końcowi mają swobodę wyboru sprzedawcy gazu lub energii elektrycznej. W tym czasie dostawcę prądu zmieniło w Polsce ponad 690 tys. w grupie taryfowej G. W drugim półroczu 2020 r. stopniowo rosło zainteresowanie odbiorców zmianami sprzedawców energii elektrycznej. Co prawda nie było tak duże, jak w analogicznych miesiącach przed pandemią, ale z każdym miesiącem zauważalna była konsekwentna tendencja wzrostowa - podkreśla.

Czytaj także

Jak wynika z danych URE, tylko w ubiegłym roku na zmianę dostawcy energii zdecydowało się 33 086 gospodarstw domowych.
Czy to sposób, by zaoszczędzić na rachunkach? Nierzadko tak, jednak dokonując zmiany oprócz samej ceny prądu należy wziąć pod uwagę:

  • na jaki okres zawierana jest umowa,
  • czy jest automatycznie przedłużana,
  • czy nie ma zapisów np. o dodatkowych opłatach lub karach (np. za wcześniejsze odstąpienie od umowy).

Pomocne może być skorzystanie z kalkulatorów ceny prądu. Na stronie Urzędu Regulacji Energetyki Masz wybór można znaleźć aktualne cenniki dostawców energii, uwzględniające także opłaty dodatkowe.

Zaimportowaliśmy rekordową ilość prądu. Zobacz film:

Zmiana taryfy - nie dla każdego

Kolejna możliwa opcja to zmiana taryfy. Dzielą się one na dwie zasadnicze kategorie:

  • G11 - z jednakową ceną prądu przez całą dobę,
  • G-12 - z różnymi cenami energii o różnych porach doby.

Na ogół z tego typu taryf korzystają posiadacze ogrzewania elektrycznego. Mogą się sprawdzić także w innych przypadkach, pod warunkiem, że zostaną dobrze dopasowane do trybu życia.

Opłaty za prąd: Cena stała, ale wyższa

Zabezpieczeniem na przyszłość może być umowa z gwarancją stałej ceny. Podpisując ją, na ogół na bieżąco płacimy nieco więcej, ale mamy pewność, że cena prądu nie wzrośnie nam przez okres, na jaki opiewa umowa - na ogół dwa - trzy lata. Trzeba jednak pamiętać, że umowy te nie chronią przed wzrostem innych opłat niż koszt samej energii, a te stanowią około połowy rachunku.

Jak najprościej zaoszczędzić na prądzie? Prezentujemy kilka wskazówek

Chcesz zaoszczędzić? Te urządzenia pochłaniają najwięcej prą...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński