MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę mieszkańców Szczecina. Ile zapłacimy? Szczecińska Energetyka Cieplna milczy

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Czy będziemy marznąć tej zimy i czy będzie ciepła woda w kranach - to pytania nurtujące teraz niemal całą Polskę.

Niemal wszyscy, i to już dziś, zastanawiają się, czy starczy im pieniędzy jesienią na zapłacenie wszystkich rachunków za ciepło, gaz, prąd, ale także za wodę, czy ścieki. Są zaniepokojeni zapowiadanym wzrostem cen.

Trzeba będzie oszczędzać

Kalkulują na czym będą musieli oszczędzić, zastanawiają się jak się przygotować do zimy i z czego będą musieli zrezygnować.

- Pewnie będę musiała zrezygnować z wyjazdu na narty z rodziną - zastanawia się pani Hania, która mieszka na Warszewie.

Pani Elżbieta z kolei martwi się, czy starczy jej na opłacenie wszystkich rachunków i wykupienie leków.

- Ciągle czekam na jakieś wiadomości z SEC - pisze nasza Czytelniczka. - Spodziewam się, że wzrosną rachunki, ale nie wiem o ile. Te informacje jakie docierają z całej Polski o podwyżce taryf. Bardzo mnie niepokoją - przyznaje.

W Goleniowie i Koszalinie już wiedzą

Miejska Energetyka Cieplna w Szczecinku poinformowała już swoich klientów, że od 16 sierpnia wprowadza nową taryfę. A „przeciętny wskaźnik wzrostu cen i stawek opłat za ciepło, liczony globalnie dla całego przedsiębiorstwa wynosi 73,99 procent”.

W Koszalinie miejska spółka ciepłownicza też już poinformowała o nowych opłatach. „Ceny i stawki opłat dla wszystkich grup taryfowych wzrosną średnio o 79 procent” - zapowiedziała.

Z kolei mieszkańcy Goleniowa już w kwietniu dowiedzieli się, że cena ciepła wzrośnie u nich o 38 procent. Jednocześnie wszyscy otrzymali informację, że korekta tych stawek jest możliwa, ale dopiero w przyszłym roku.

O ile wzrosną rachunki za ciepło w Szczecinie?

O ile w Szczecinie wzrosną stawki za ciepło? Ile będą teraz wynosić rachunki szczecinian? Z jakimi podwyżkami cen będą się musieli liczyć mieszkańcy stolicy Pomorza Zachodniego, którzy korzystają z usług Szczecińskiej Energetyki Cieplnej? Niestety, zapytana o to wprost spółka, odpowiedź na to pytanie pominęła kompletnym milczeniem. Z kolei Ewa Chmielewska z działu marketingu SEC pytana o terminy ewentualnych podwyżek, odpowiedziała:

- Prosimy o zrozumienie, iż w związku z tym, że proces kalkulacji cen dopiero się rozpocznie, nie będziemy ujawniać jego zawartości - napisała. - Dopiero po zakończeniu procesu zatwierdzania taryfy i otrzymaniu oficjalnej akceptacji od Urzędu Regulacji Energetyki, będziemy w stanie poinformować naszych klientów o ewentualnych zmianach.

Wcześniej jednak zaznaczyła, czym spowodowane były dotychczasowe podwyżki.

- W porównaniu do roku 2021, cena kupowanego węgla wzrosła o blisko 550 proc., w przypadku gazu jest to jeszcze więcej, bo blisko 900 proc., energia elektryczna także podrożała o ok 500 proc. - wyliczała. - Wpływ na podwyżki mają również: ceny emisji CO2, inflacja, a także zmiany taryf PGE i ZUO - wytwórców ciepła w Szczecinie.

Dodała przy tym, że biorąc pod uwagę te czynniki, spółki ciepłownicze w Polsce zmuszone są podnosić ceny ciepła.

- Od początku roku łączny wzrost cen za energię cieplną dla odbiorców w Szczecinie wyniósł 19,5 proc. i był podyktowany zmianami taryf dla Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, PGE i ZUO - poinformowała przedstawicielka SEC.

SEC ma zapasy węgla na placu

Stwierdziła też, że Szczecińska Energetyka Cieplna jako jedna z niewielu firm ciepłowniczych w Polsce ma na placu zapas węgla wystarczający do listopada.

- Dodatkowo jesteśmy w trakcie kontraktowania surowca na kolejne miesiące, dlatego nie widzimy zagrożenia dla ciągłości dostaw - starała się uspokoić Ewa Chmielewska z działu marketingu SEC.

Okazało się także, że obecna taryfa SEC obowiązuje do 31 stycznia 2023 roku.

- W związku z tym nie złożyliśmy jeszcze kolejnego wniosku o nową taryfę - twierdzi SEC.

Węgiel w Szczecinie

Ceny węgla w Szczecinie i regionie. Kolejne dostawy z zagran...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński