Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytali o stan psychiczny dwudziestolatków ze Szczecina. Kiedy poznamy wyniki akcji Fundacji RÓWNiE?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Akcja Skrzynka w Szczecinie
Akcja Skrzynka w Szczecinie mat. prasowe
- Zaznacz proszę opcje, które uważasz, że Cię dotyczą: często sięgam po używki, uciekam z domu, była sytuacja, kiedy wziąłem dużo leków psychotropowych, doświadczam przemocy (fizycznej, seksualnej, psychicznej), czuję się samotny, mam myśli samobójcze. - To tylko jedno z pytań, na które odpowiadali dwudziestolatkowie biorący udział w ulicznej Akcji Skrzynka - prowadzonej przez cały maj przez Fundację RÓWNiE.

Akcja Skrzynka trwała od 9 maja do końca miesiąca. Polegała na zachęcaniu młodych osób do wypełniania anonimowych ankiet dotyczących ich zdrowia psychicznego.

- Zebraliśmy około tysiąca ankiet papierowych - twierdzi Dagmara Adamiak, prezeska Fundacji RÓWNiE. - Do tego ponad 2 tys. dotarło do nas on line. Teraz będziemy je analizować. Wyniki będziemy znali najwcześniej pod koniec czerwca.

W zakończonej właśnie akcji przedstawiciele Fundacji namawiali młodych ludzi do wypełnienia ankiety. Byli w trzech punktach Szczecina, na pl. Adamowicza, na pl. Rodła i na pl. Grunwaldzkim. Dyżurowali codziennie od poniedziałku do piątku, w godz. 17-19.

"Często czuję złość i mam wtedy ochotę w coś uderzyć albo kogoś zwyzywać. Często odczuwam tak głęboki smutek, że wydaje mi się, jakby nic nie miało sensu. Często boję się o siebie/moich bliskich/przyszłość. Dużo analizuję i mam natłok myśli".

To propozycje odpowiedzi na kolejne pytanie, które miał wybrać wypełniający ankietę.

- Obawiam się, że informacje, które w ten sposób otrzymaliśmy nie będą optymistyczne. Zerknęłam jedynie na ankiety wypełnione on line, wynika z nich np., że około 50 proc. ankietowanych miało myśli samobójcze! - mówi prezeska Fundacji RÓWNiE. - Z drugiej strony takich odpowiedzi się spodziewałam. Całą akcje zorganizowaliśmy z powodu otrzymywanej codziennie ogromnej liczby pytań. Młodzi ludzie proszą nas o radę, o kontakt z terapeutą, o wsparcie. Zorganizowaliśmy tę akcję, by się zorientować z jaką skalą problemu mamy do czynienia.

Szczecińska Akcja Skrzynka

Jak mówi pani Dagmara, wszystko się zaczęło od nagrania filmiku i udostępnieniu go na tiktoku. Film dotyczył samobójstwa 13-latki.

- Dałam wtedy znać młodym osobom, że mogą do mnie pisać - opowiada nasza rozmówczyni. - Odzew był ogromny. Filmik dotarł do 800 tys. osób. Napisały do mnie setki młodych z prośbą o rozmowę albo po prostu wysłuchanie. Uznałam, że potrzebne są szersze działania w tym zakresie.

To wtedy powstał pomysł Akcji Skrzynka - namówieni do wypełnienie ankiety młodzi szczecinianie wrzucali je do specjalnie przygotowanej skrzyni, stąd nazwa. Ankieta była skierowana głównie do osób w wieku około 20 lat, które wciąż mieszkają w domu rodzinnym. Ale osoby starsze, do 30 r.ż., również mogły opowiedzieć o swoich doświadczeniach.

Jak zostanie wykorzystana wiedza uzyskana z ankiet?

- Planujemy teraz zorganizowanie kampanii informacyjnej - wylicza Dagmara Adamiak. - Zwrócimy się też do Urzędu Miasta z prośbą o współpracę, by położył większy nacisk na edukację psychospołeczną i wdrożył skuteczniejsze mechanizmy pomocy psychologicznej dla młodych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński