Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pyrzyce: Za potrzebą tylko do godz. 15. Ale obiecali, że toaleta będzie czynna dłużej

Anna Miszczyk
Przepisy nie regulują w jakich godzinach otwarte powinny być toalety na dworcach PKS, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że nie powinny być zamykane już o godzinie 15.
Przepisy nie regulują w jakich godzinach otwarte powinny być toalety na dworcach PKS, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że nie powinny być zamykane już o godzinie 15. Fot. Marcin Bielecki
Jechałam autobusem ze Szczecina do Myśliborza. Na przystanku PKS w Pyrzycach toaleta była nieczynna. Co w takiej sytuacji mają zrobić podróżni?- pyta nasza Czytelniczka.

- Toaleta otwarta od godziny 8 do 15? Czy to nie kpiny? Mamy XXI wiek! Takie rzeczy nie powinny być dzisiaj problemem. Gdzie w takiej sytuacji iść za potrzebą, jeśli ktoś przyjedzie na dworzec przed godz. 8 albo po 15? - oburza się pani Małgorzata, nasza Czytelniczka.

- Kolejna toaleta jest na dworcu w Myśliborzu, gdzie jedzie się godzinę - dodaje jej koleżanka Krystyna. - Przecież dworzec w Pyrzycach to nie jest przystanek w polu, ale miejsce gdzie się zatrzymuje mnóstwo autobusów i busów, trasa uczęszczana. PKS zarabia na podróżnych. A co im daje w zamian?

Izabela Deja, kierownik oddziału nadzoru w pyrzyckim sanepidzie twierdzi, że dotychczas nikt z podróżnych nie zgłaszał takiego problemu.

- Kontrowaliśmy stan sanitarny obiektu. Były pewne zalecenia, ale kiedy toaleta jest czynna, tego nie sprawdzaliśmy - mówi Izabela Deja.

Franciszek Meszyński z PKS w Stargardzie, któremu podlega dworzec w Pyrzycach, przyznaje, że toaleta mogłaby być czynna dłużej, bo dworzec działa od godz. 6.30 do 16.

- Postaramy się, by toaleta była dostępna w tych godzinach. Porozmawiamy o tym z jej dzierżawcą - obiecuje. - Ale dłużej, niż czynny jest dworzec autobusowy, się nie da.

Nie wchodzi też w grę ustawienie toalety przenośnej. W obu przypadkach chodzi o koszty.

- Jak większość firm mamy kłopoty finansowe - tłumaczy się Franciszek Meszyński. - Problem z toaletą pojawił się odkąd przestała działać ta na pobliskim dworcu PKP. Jak ją zamknęli, wszyscy podróżni chodzą do nas. Także ci, którzy jeżdżą busami, które zatrzymują się obok dworca.

Renata Opiela z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie przyznaje, że przepisy nie regulują, w jakich godzinach powinny być otwarte publiczne ustępy.

- Mówią tylko, że obiekty te powinny być udostępniane dla osób oczekujących na przyjazd autobusu, jak też dla pasażerów podczas postoju autobusu relacji dalekobieżnej - wyjaśnia Renata Opiela. - Na właściciela lub zarządcę budynku nakłada się obowiązek utrzymania nieruchomości w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności prowadzenia prawidłowej gospodarki odpadami i ściekami.

W ubiegłym roku sanepid sprawdził 25 z 26 dworców autobusowych w całym województwie.

- W zależności od standardu dworce PKS utrzymane były w dobrym bądź dostatecznym stanie sanitarno-technicznym - informuje Renata Opiela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński