Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszcza Bukowa będzie parkiem narodowym? Propozycja przyrodników z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Puszcza Bukowa miałaby się stać parkiem narodowym? Z taką propozycją wystąpili przyrodnicy z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Ich postulat odnosi się do kilkunastu obecnych polskich parków krajobrazowych. I nie jest to jedyny park narodowy, który widzieliby na terenie Zachodniopomorskiego.

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze opracowała mapę parków narodowych, które powinny w Polsce powstać. Z pierwszej wersji analizy, której wnioski zaprezentowała organizacja, wynika, że w sumie w naszym kraju powinny istnieć 44 parki narodowe. Fundacja przedstawiła listę parków krajobrazowych i innych cennych obszarów przyrodniczych, które jej zdaniem należy przekształcić w parki narodowe. Łącznie to dwadzieścia jeden miejsc. Wśród nich wymienia dzisiejszy Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa", który jako "Szczeciński Park Narodowy" miałby około 7,2 tys. ha

- Przypominamy, że od 2001 roku w Polsce nie powstał żaden park narodowy. Z kolei obóz rządzący niedawno ogłosił, że: "Najpiękniejsze i najbardziej wartościowe tereny naturalne zasługują na najwyższą ochronę – taką może zagwarantować im status parku narodowego. W Polsce ostatni park narodowy powstał w 2001 r., dlatego zmienimy obowiązujące regulacje, aby łatwiej można było powiększyć istniejące parki narodowe i utworzyć ich więcej." Dziś parki narodowe zajmują zaledwie 1% terytorium Polski. Z rezerwatami jest jeszcze gorzej - to zaledwie 0,5% - czytamy w oświadczeniu organizacji, w który odnosi się do słów premiera Maetusza Morawieckiego wygłoszonych w czasie prezentacji "Nowego ładu" na konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Podstawową różnicą pomiędzy parkiem narodowym, a krajobrazowym jest zakres dozwolonej ingerencji człowieka. W parku narodowym można poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach. Jest to duży obszar naturalny, lub zbliżony do naturalnego. Z kolei parki krajobrazowe poza ścisłymi lasami, są to tereny zamieszkałe, często wykorzystywane rolniczo, łatwo dostępne dla turystów.

ZOBACZ TEŻ:

Szczecin Zdroje. Wyjątkowe zdjęcia osiedla miejsc, których już nie ma.Tuż przed wieżą znajdowała się restauracja Finkenwalder Höhe (tzw. Leśna Restauracja)

Szczecin Zdroje na starych pocztówkach. Wyjątkowe zdjęcia os...

Ponadto, jak pokazuje przykład Puszczy Bukowej, w jej obecnej formie jest ona wykorzystywana jako źródło surowca, co nie wszystkim się podoba. Dokonania leśników śledzą i krytykują działacze różnych organizacji, powstała m.in. obywatelska mapa wycinek.

Fundacja na swojej stronie tłumaczy, dlaczego jej zdaniem istnieje pilna potrzeba większej ochrony lasów. "Mamy w Polsce cenne lasy, które należy bezwzględnie przestać eksploatować, bo w nich najważniejsza jest funkcja przyrodnicza. A po drugie, mamy też lasy, które są ważne dla ludzi, którzy chcą w nich przede wszystkim odpoczywać; to funkcja społeczna. I te dwie funkcje są o wiele ważniejsze niż wartość surowca, którego można „pozyskać” w tych lasach".

Na terenie Zachodniopomorskiego, według organizacji, miałby powstać jeszcze Park Narodowy Doliny Dolnej Odry (powierzchnia około 11,9 tys. hektarów), który mógłby być wspólnym polsko-niemieckim przedsięwzięciem.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Przygnębiający obraz Puszczy Bukowej. Setki powycinanych drzew. ZDJĘCIA

Przygnębiający obraz Puszczy Bukowej. Setki powycinanych drz...

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński