Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puste faktury na 150 mln zł. Już 310 podejrzanych w sprawie gangu oszustów podatkowych

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
archiwum Polska Press
Kolejne zatrzymania w ogólnopolskiej aferze podatkowej, którą rozpracowało Centralne Biuro Śledcze Policji pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Lista podejrzanych osób pęcznieje i nie jest zamknięta. Jest na niej już ponad 300 osób.

Grupa wprowadziła do obiegu gospodarczego puste faktury VAT na kwotę blisko 150 milionów złotych. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków to co najmniej 50 mln zł.

Na polecenie prokuratora z Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne osiem osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw podatkowych. Przeszukano biura rachunkowe prowadzące księgowość i mieszkania prywatne zajmowane przez podejrzanych. Działania przeprowadzono na terenie Mazowsza, Wielkopolski, Śląska i województwa kujawsko-pomorskiego.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, tzw. zbrodni vatowskiej, czyli oszustw podatkowych, połączonych z tworzeniem poświadczającej nieprawdę oraz nierzetelnej dokumentacji księgowej oraz „prania pieniędzy”. Grozi im nawet 25 lat więzienia.

- Grupa wprowadziła do obiegu gospodarczego puste faktury VAT na kwotę blisko 150 milionów złotych. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów Policji oraz zakazów opuszczania kraju - wyjaśnia prokurator Małgorzata Zapolnik, naczelnik wydziału PK w Szczecinie.

Zatrzymano również osobę, która dokonywała księgowania nierzetelnych faktur VAT.

Najnowsze zatrzymania to ciąg dalszy śledztwa prowadzonego w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw karnych i karnoskarbowych polegających na wystawianiu nierzetelnych faktur VAT i ich przekazywaniu kolejnym podmiotom. W ten sposób wyłudzali podatki, bo nie zgłaszali do urzędów skarbowych rzeczywistej podstawy i przedmiotu opodatkowania.

- Grupa dokonywała wyłudzeń podatku VAT, podejmowała czynności mające na celu udaremnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków pieniężnych pochodzących z przestępstw karnoskarbowych, ich wykrycie, zajęcie oraz orzeczenie ich przepadku. Ponadto grupa zajmowała się tworzeniem poświadczającej nieprawdę dokumentacji księgowej, w tym dowodów wpłat i wypłat, ujmowanych w księgach rachunkowych oraz umów cywilnoprawnych w celu okazania ich w toku kontroli podatkowych na potwierdzenie prawdziwości zdarzeń gospodarczych wskazanych w nierzetelnych fakturach VAT - dodaje prokurator.

W toku prowadzonego śledztwa ujawniono kolejne dwie zorganizowane grupy przestępcze, której członkowie rozprowadzali nierzetelne oraz poświadczające nieprawdę faktury VAT na terenie całego kraju.

Na poczet grożących podejrzanym kar prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego w wysokości ponad 14 milionów złotych.

Dotychczas zakresem śledztwa objęto ponad 350 podmiotów z terenu całego kraju. Zarzuty przedstawiono blisko 310 podejrzanym. W wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 50 milionów złotych.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński