Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkty karne 2023. Taryfikator punktów karnych 2023. Kiedy kasują się punkty karne w 2023 roku?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Obecnie limit dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok wynosi 24 punkty
Obecnie limit dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok wynosi 24 punkty Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Kierowcy przez wiele lat przyzwyczaili się do tego, że mogą zredukować swoje punkty karne. Obecne zasady obowiązujące w 2023 roku już tego nie przewidują. Punkty przypisane są do konta kierowcy także na dłużej. A czy zmienił się ich limit?

Spis treści

Punkty karne. Stare zasady już nie obowiązują

Na starych zasadach punkty przypisywane były w zakresie od 0 do 10, a usuwane po roku. Istniała również możliwość odbycia kursu redukującego liczbę punktów karnych, który był organizowany przez Wojewódki Ośrodek Ruchu Drogowego. Kierowcy posiadający prawo jazdy dłużej jak rok, raz na pół roku mogli zmniejszyć liczbę punktów karnych o 6 najstarszych. Taki kurs trwał 6 godzin i kosztował w zależności od ośrodka od 300 do 400 zł.

Powyżej wymienione zasady nie obowiązują od 17 września 2022 roku.

Punkty karne. Ile można mieć punktów karnych?

Nic nie zmieniło się w limitach. Obecnie limit dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok wynosi 24 punkty. Oznacza to, że dopiero po uzyskaniu 25 punktów zostaje odebrane prawo jazdy. Można zatem posiadać 24 punkty i wtedy nie tracimy jeszcze prawa jazdy. Limit dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok to 20 punktów. Konsekwencje są wyciągane zatem po zdobyciu minimum 21 punktów.

Punkty karne. Co się dzieje po przekroczeniu limitu?

Po uzyskaniu więcej niż 24 punktów (w przypadku kierowców ze stażem dłuższym niż rok), kierujący otrzymuje skierowanie na badanie psychologiczne oraz ponowny egzamin sprawdzający kwalifikacje kierowcy. To taki sam egzamin, który zdają kandydaci na kierowcę. Zaliczyć trzeba część teoretyczną, a następnie praktyczną. Nie musi odbywać kursu. Jeśli ktoś posiadał kilka kategorii prawa jazdy, traci je niezależnie od tego jakim pojazdem kierował w momencie przekroczenia limitu. Jeżeli zatem kierowca posiadał kategorię A, B i C, straci je wszystkie.

Jeśli kierowca zaliczy pozytywnie egzamin i spotkanie z psychologiem, odzyskuje uprawnienia. Jeśli nie zda egzaminu, wtedy konieczne będzie przejście całego kursu, a następnie zaliczenie egzaminów.

W przypadku kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok i limit 20 punktów karnych, konsekwencje wyciągane są kiedy zdobywamy minimum 21 punktów, czyli przekraczamy limit. W ich przypadku starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień. Oznacza to ponowne przejście całej procedury ubiegania się o prawa jazdy. Najpierw konieczny jest kurs, później zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Punkty karne. Jak sprawdzić ile punktów posiadamy?

Od 17 września 2022 roku sam limit punktów nie uległ zmianie. Jeśli kierowca chce sprawdzić ile posiada punktów karnych, może zapytać o nie w komisariacie policji lub – za pomocą usługi systemu CEPiK2.0 – uzyskać dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Punkty karne. Nowe zasady

Punkty zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym po 17 września 2022 roku są przypisywane w zakresie od 1 do 15 a nie do 10 jak wcześniej, a usuwane dopiero po 2 latach od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia lub po 2 latach od dnia uiszczenia grzywny, wynikającej z nałożenia mandatu karnego lub daty jego umorzenia. Wcześniej kasowane były po roku od przyznania z możliwością redukcji na kursach.

Punkty karne. Koniec z kursem redukującym punkty

Obecnie nie ma możliwości zredukowania punktów na kursach. Resort infrastruktury pracuje jednak nad obowiązkowymi kursami reedukacyjnymi, na które kierowani byliby kierowcy, którzy otrzymali więcej niż 24 punkty karne za przekroczenie przepisów ruchu drogowego. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego kierowca, który przekroczył 24 punkty karne nie traciłby automatycznie prawa jazdy, ale byłby kierowany na obowiązkowy kurs reedukacyjny.

Taki kurs trwałby 21 godzin i byłby realizowany w ciągu trzech dni zajęć. Jednego dnia można by więc było przeprowadzić 7 godzin kursu. Jedna godzina zajęć trwałaby 45 minut. W projekcie rozporządzenia określono, że koszt takiego kursu to 500 zł.

Nie jest jednak pewne kiedy i w jakim kształcie przepisy wejdą w życie. Oznacza to, że obecnie nie ma możliwości redukcji punktów.

Punkty karne. Za co można dostać 15 punktów karnych?

Na starych zasadach za jedno wykroczenie można było otrzymać maksymalnie 10 punktów. Według nowego taryfikatora jest to 15 punktów.

Obecnie jednorazowo 15 punktów karnych można dostać za:

  • sprowadzenie katastrofy w ruchu, sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu, spowodowanie wypadku w ruchu;
  • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu;
  • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego;
  • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku;
  • używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim;
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi;
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu;
  • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia;
  • niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu;
  • niezastosowanie się do sygnałów świetlnych;
  • niezastosowanie się do sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym;
  • niezastosowanie się sygnałów i poleceń dawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego;
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h;
  • niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 zakaz wyprzedzania;
  • naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone;
  • naruszenie wjeżdżania na przejeździe kolejowym za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały;
  • naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych;
  • przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami;
  • przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeżeli liczba osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi 10 osób lub więcej.

Punkty karne. Punkty za przekroczenie prędkości

Taryfikator punktów karnych za przekroczenie prędkości:

  • do 10 km/h kierowca otrzyma 1 pkt karny
  • od 11 do 15 km/h kierowca otrzyma 2 pkt karne,
  • od 16 do 20 km/h kierowca otrzyma 3 pkt karne
  • od 21 do 25 km/h kierowca otrzyma 5 pkt karnych,
  • od 26 do 30 km/h kierowca otrzyma 4 pkt karne,
  • od 31 do 40 km/h kierowca otrzyma 9 pkt karnych,
  • od 41 do 50 km/h kierowca otrzyma 11 pkt karnych,
  • od 51 do 60 km/h kierowca otrzyma 13 pkt karnych,
  • od 61 do 70 km/h kierowca otrzyma 14 pkt karnych,
  • o więcej niż 70 km/h kierowca otrzyma 15 pkt karnych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński