Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psychologia: mężczyźni okazują emocje ćwiartką twarzy

Supernowa
Emocje można wyrażać na dwa sposoby - po kobiecemu, czyli jawnie, oraz po męsku, czyli prawie skrycie. Dlaczego prawie?

Mężczyźni i kobiety są w takim samym stopniu podatni na emocje. Różnica dotyczy sposobu ich wyrażania. Kobiety, które na ogół nie wstydzą się swoich uczuć, okazują je całą twarzą, natomiast u mężczyzn ujawniają się one tylko... w lewej dolnej ćwiartce ich buzi. Autorką tej koncepcji jest amerykańska neuropsycholog Dawn Bowers.

Komunikacja pozawerbalna odgrywa kluczową rolę w porozumiewaniu się ludzi. Gest czy mimika znacznie lepiej wyrażają intencję rozmówcy niż słowa. Mowa ciała zdradza także nasz stan emocjonalny. Trzeba olbrzymiego wysiłku popartego treningiem, aby nauczyć się panować nad niektórymi reakcjami. Takie postępowanie wydaje się gwałtem na własnej psychice. Kiedy bowiem rozpiera nas prawdziwa radość, zwykle mamy ochotę wybuchnąć śmiechem. Jeśli nie chcemy okazać tego uczucia, staramy się zapanować nad ustami, Ale oczy i tak nas zdradzą. Przekona się każdy, kto uważnie w nie zajrzy.

Bowers z pomocą informatyków stworzyła program komputerowy, którym posłużyła się w swoim eksperymencie. Celem obmyślonej przez nią serii testów było sprawdzenie, czy i jakie różnice występują pomiędzy płciami w sposobie okazywania emocji za pośrednictwem mimiki. Co ciekawe uczona stwierdziła, że jeśli chodzi o sam poziom ekspresji mimicznej, mężczyźni - wbrew powszechnej opinii - nie są wcale gorsi od kobiet.

- Męskie twarze wyrażają rozmaite emocje z taką samą intensywnością jak twarze kobiece, tyle że czynią to w inny sposób. U kobiety aktywna jest cała fizjonomia - radość, złość, strach, niesmak i inne stany emocjonalne widać u niej od razu. Jeśli jest smutna, to uczucie to emanuje z jej oczu, ust, czoła, podbródka, jeśli jest szczęśliwa - tak samo. Natomiast u mężczyzn za wyrażanie uczuć odpowiada przede wszystkim lewa dolna część ich twarzy - mówi Bowers.

Te różnice - zdaniem badaczki - biorą się z odmiennej pracy mózgu kobiecego i męskiego. U kobiet półkule mózgowe współpracują ze sobą lepiej, a rozmaite obowiązki są rozdzielone pomiędzy nie w miarę sprawiedliwie. Za to w męskim mózgu wszystko jest poszufladkowane: prawa półkula odpowiada za to, lewa za tamto. Na przykład procesy uczenia się i zapamiętywania koordynowane są u mężczyzn przez lewą część mózgu, podczas gdy u kobiet aktywne są w takim samym stopniu obie półkule. - Prawdopodobnie ma to wpływ na obróbkę emocji przez mózg oraz ich okazywanie - mówi Bowers.

W przeprowadzonym przez nią eksperymencie wzięło udział 25 mężczyzn i 23 kobiety. U wszystkich w podobny sposób inicjowano rozmaite stany emocjonalne, takie jak szczęście, smutek, strach, nieufność i inne. Ich reakcje nagrywano na taśmie filmowej. Kadry z filmu zostały następnie wgrane do komputera, który dokonał szczegółowej analizy fizjonomii poszczególnych uczestników badań. Według Bowers stworzone i przetestowane przez nią oprogramowanie można będzie wykorzystać w leczeniu schorzeń neurologicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński