Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psycholog radzi: samobójcze myśli

Dr Marcin Florkowski, psycholog
Czytelnik: Mój syn powiedział, że chce się zabić. Jest sportowcem i powiedziano mu, że nie nadaje się do drużyny, w której zawsze grał. Wiązał z nią wielkie nadzieje na przyszłość. Nie wiem jak z nim rozmawiać, boję się, że sobie coś zrobi.

Syn przyszedł do Pani aby powiedzieć o swoich myślach. To dobrze wróży, oznacza, że szuka oparcia, chce sobie pomóc.

W takich przypadkach konieczne jest wsparcie emocjonalne. Syn musi poczuć, że nie jest sam, że ma bliskich, którzy się o niego troszczą i martwią, że ma z kim podzielić się swoim problemem.

Przede wszystkim proszę go słuchać, interesować się tym, co ma do powiedzenia, nie unikać tego trudnego tematu. Niech syn powie dlaczego dyskwalifikacja jest dla niego takim nieszczęściem, czemu jest nie do zniesienia dla niego? Dlaczego rzekomo zamyka mu życie. Niech się "wygada". Warto go "ciągnąć za język" - domyślać się, co chce powiedzieć i pytać czy to ma na myśli.
Jeśli jako młody chłopak miał Pan myśli samobójcze, proszę o tym powiedzieć synowi. Niech wie, skąd się one u Pana wzięły i jak Pan sobie z nimi poradził. Co z perspektywy Pana lat jest teraz ważne?

Proszę okazać synowi ciepło, powiedzieć, że się Pan o niego troszczy. Trzeba uważać, aby syn nie poczuł się winny, że dostarcza Panu zmartwienia swoimi myślami, ale raczej, że zależy Panu na tym aby on był szczęśliwy i że postara się Pan zrobić, co w Pana mocy aby synowi pomóc. Chodzi o to aby syn zobaczył, że szczerze zależy Panu na tym aby on poczuł się dobrze, a nie że chce Pan mieć kłopot z głowy.
Wygląda na to, że syn przywiązał zbyt wielkie znaczenie do uczestniczenia w drużynie. Czy ma jakieś inne wartości? Czy coś dla niego jeszcze jest cenne, np. ma dziewczynę? Jeśli nic innego nie jest ważne, oznacza to, że gdzieś się pogubił i chyba to jest dobry moment, aby zacząć rozmawiać o tym, co jest w życiu ważne.

Bycie dobrym sportowcem nie rozwiązuje przecież wszystkich problemów i nie zaspokaja wszystkich potrzeb. Ale synowi tak się wydaje: "Jeśli zrobię karierę, wszystko będzie dobrze. Jeśli mi się nie uda - wszystko będzie źle".
Wsparciem dla syna będzie też dostarczenie mu informacji o tym, gdzie może szukać profesjonalnej pomocy, czy zorganizowanie spotkania np. z psychologiem w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej lub prywatnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński