Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przytulajcie swoje dzieci! Dziś dzień kangurowania

Anna Folkman
Anna Folkman
pixabay.com/pl/zdjęcie ilustracyjne
15 maja obchodzony jest Światowy Dzień Kangurowania. To święto bliskości świeżo upieczonych rodziców z ich dzieckiem, które szczególnie potrzebują ich obecności, bezpośredniego kontaktu i przytulania.

Kangurowanie to praktyka medyczna, polegająca na kontakcie "skóra do skóry" pomiędzy rodzicem a noworodkiem. Chodzi o to, by umożliwić dziecku bezpośredni kontakt i wtulenie się w rodzica – poczucie jego zapachu, bicia serca, dotyku, oddechu.

ZOBACZ TEŻ:

Metoda ta jest znana już od lat 70. Najpierw była stosowana w szpitalach w Szwecji, Kolumbii czy USA.

- W Polsce wielkim orędownikiem i pionierem tej metody był i nadal jest prof. Jacek Rudnicki, który przez wiele lat kierował Kliniką Patologii Noworodka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie - mówi Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka szpitala.

- Do dziś kangurowanie jest promowane i proponowane rodzicom dzieci, szczególnie wcześniaków, które rodzą się w naszym szpitalu. Rodzice mają nieograniczony kontakt ze swoimi dziećmi. W każdej sali naszej kliniki mamy fotele do kangurowania, w sumie 16 – mówi dr hab. n. med. Beata Łoniewska, lekarz kierujący Kliniką Patologii Noworodka SPSK-2. – To nieocenione w pierwszych dniach życia maleństwa, szczególnie takiego, które na świat przychodzi zbyt wcześnie. Maluch czuje ciepło mamy lub taty, uspokaja się, poprzez bezpośredni kontakt ze skórą rodzica kolonizuje się z naturalną flora bakteryjną. To trochę tak, jakby nadal był w brzuszku mamy. Podobnie jak bezłożyskowce, do których zaliczamy m.in. kangury czy misie koala, które rodzą swoje potomstwo w stanie embrionalnym i wkładają je do torby na brzuchu, aby tam dalej się rozwijały.

Zwiększa się średnia wieku rodzących kobiet i odsetek cięć cesarskich. Zmieniły się także wskazania do tych cięć. Teraz głównym powodem jest strach. To z kolei bardzo niepokoi lekarzy.Studenci Wydziału Lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego sprawdzili wskazania do cięć cesarskich na przestrzeni 10 lat. Przeanalizowali ponad 14 tys. porodów, jakie odbyły się w szpitalu na Pomorzanach. Niektóre wnioski szokują.Dalej przeczytasz:■ czy kobiety mogą odmówić porodu siłami natury?■ czy można mieć "cesarkę" na żądanie?■ co to jest tokofobia?■ jakie są wskazania do wykonania cesarskiego cięcia? ZOBACZ TEŻ: Szczecin: Bezpłatne badania dla kobiet w ciąży i aplikacja PrenatalProjekt na telefon

Jak rodzą szczecinianki? Przeanalizowali ponad 14 tys. porod...

Dla kobiety kangurowanie ma dodatkową zaletę – mobilizuje jej organizm do stymulacji laktacji, buduje naturalną więź z dzieckiem. Coraz częściej na oddziale można zobaczyć także kangurujących tatusiów.

- To bardzo pozytywne zjawisko i zachęcamy również mężczyzn do takiej pierwszej opieki nad noworodkiem – mówi dr Łoniewska. - Kangurowanie ma bardzo korzystny wpływ na prawidłowy rozwój noworodka, skraca okres jego hospitalizacji, pomaga też w osiągnięciu odpowiedniej wagi nowo narodzonego dziecka.

ZOBACZ TEŻ:

W 2003 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała standardy kangurowania jako zalecenia wobec wcześniaków oraz dzieci urodzonych w terminie. W Klinice Patologii Noworodka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie w 2018 r. przyszło na świat ok. 330 wcześniaków.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński